Kayış Kasnak Mekanizmaları Sunum

19.09.2021
1.293
A+
A-
Kayış Kasnak Mekanizmaları Sunum

Niçin Koruyucu Bakım?

Zincir dişlilere ve dişi çarklı güç iletim sistemlerine kıyasla kayış-kasnak sistemleri son derece ekonomik ve etkin güç iletme uygulamalarıdır. Bu avantaj ancak kayış-kasnak mekanizmalarının uygun bakımı sürdürülebilir.

Uygun bakım uygulamaları kapsamında uzun süre sorunsuz çalışabilirler. Kayış ve tahrik mekanizmasının arıza vermeden kontrol altında tutulmaları gerekir. Bu şekilde yüksek maliyetli imalata ara vermelerin  (kontrolsüz duruşlar) önüne geçilebilir.

SUNUM İNDİR

Güvenli Çalışma Ortamı

Her zaman kayış-kasnak düzeneklerinin bulunduğu ortam ve çevresinde güvenli çalışma koşulları sağlanmalıdır. Bunun yanında aşağıdaki önlemler operatörlerin güvenliğini sağlayacaktır:

 1. Eğitimli personel

Kayış-Kasnak mekanizmalarındaki çalışmalarda mutlaka eğitimli çalışanlar görev almalıdır.

 1. Her zaman ekipmanı kapalı-kilitli tutun

Çok kısa süreli bir kontrol için bile olsa çalışmaya başlamadan önce ekipman güç kaynağını kesin: Panoyu kilitleyin üzerine uyarı etiketleri asın. Pano anahtarını cebinizde tutun. İlave güvenlik için mümkünse sigortaları da kesebilirsiniz. Ekipman kontrolü genellikle makine çalışmasının gözlemi ile olur. Bu noktada ekipman durmadan asla makineye dokunmayınız.

 1. Parçaların çalışma konumları kontrolü

Tüm makine parçalarının «güvenli» konumda olduğundan emin olun.  Volanlar, denge ağırlıkları, dişliler, kavrama vb. elemanların nötr konumda olduklarından emin olun. Bu şekilde kazaya yol açabilecek hareketleri önlemiş olabilirsiniz. Her zaman imalatçıların güvenli bakım önerilerine bağlı kalın.

 1. Uygun giysiler giymek

Kayış-kasnak mekanizmaları çevresinde asla çok bol yada hantal elbiseler giymeyin. Kasnakları kontrol ederken uygun eldiven kullanın.

 1. Çalışma alanında güvenli yollar

Tahrik mekanizmasının bulunduğu alanı dağınık tutmayın. Çevrede gereksiz çalışmayı önleyecek malzeme bulundurmayın. Zeminlerde temiz ve yağ vb. kayganlaştırıcı malzemeler bulundurulmamalıdır.

 1. Kayış-Kasnak Muhafazaları

Kayış-kasnaklar her zaman çalışma sırasında uygun muhafaza altında olmalıdır.

 1. Test çalışması

Tahrik mekanizmasını normal çalışmaya almadan önce test çalışması yaparak her şeyin normal çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Koruyucu Bakım

Bakım işlemleri kısa süreli ekipmanı durdurmadan yapılan kontroller ve makinenin durdurulmasını gerektiren bakım-onarımlar olarak iki bölümde ele alınabilir. Bu bölümde ilk tipteki rutin kontrollere değinilecektir.

 1. Kısa Kontroller

Koruyucu bakım uygulamalarına  başlamanın iyi bir yolu,  günlük kontrol turlarına  kayış-kasnak mekanizmalarını eklemektir.

Bak ve dinle

Normal dışı bir titreşim yada sesi bakıp dinleyin.  İyi tasarlanmış ve  bakım altında kayış-kasnak mekanizması titreşim olmadan ve  görece  gürültü yapmadan çalışır.

Muhafaza Kontrolü

Kasnak muhafazasında bir gevşeme yada hasar olup olmadığını kontrol edin. Muhafaza saçında toz vb. istenmeyen maddeler olmamalıdır. Bu tür biriken toz vb. maddeler bir çeşit yalıtım görevi yaparak tahrik mekanizmasının daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına yol açar.

Sıcaklık kayış performansı ve mukavemeti için önemli bir faktördür. Örneğin 10 C bir ortam sıcaklığındaki artış V-kayış ömrünü yarı yarıya düşürür.

Yağ ve gres

Muhafaza parçasından birikmiş, yağ yada gres olup olmadığını kontrol edin.  Böyle bir durum aşırı yağlamanın göstergesi olabilir. Yağ ve gres kauçuk malzeme ile temas ettiğinde kayışta şişme ve eğrilmelere yol açar.

Motor bağlantı parçaları

Son olarak motor bağlantı civatalarının uygun sıkılıkta olup olmadığını kontrol edin. Motor gergi rayının kontrolünü yapın.

 1. Kontrol Sıklığı

Aşağıdaki noktalar tahrik mekanizmasının kontrol aralıklarını etkiler:

 • Tahrik devir sayısı;
 • Tahrik sistemi çalışma çevrimi
 • Ekipmana özgü kritik noktalar
 • Çevredeki uç noktada ortam sıcaklıkları
 • Çevresel faktörler
 • Ekipmana ulaşılabilirlik.

Ekipman üzerindeki tecrübeniz, esas olarak hangi sıklıkta kayış-kasnak mekanizmasının kontrol edileceğini ortaya çıkartır. Yüksek devirler, aşırı yükler, sık duruş kalkışlar, uç noktadaki sıcaklık değerleri gibi koşullar, daha sık kontrol gerektirirler.

Çelik Halat Uç Birleştirme Şekilleri

YOUTUBE KANALIMIZ