Manyetik Yakıt Göstergesinin Çalışması

22.04.2020
2.335
A+
A-
Manyetik Yakıt Göstergesinin Çalışması

Herkese merhabalar arkadaşlar bu dersimizde yakıt gösterge sistemlerine değineceğiz. Bu gösterge sistemlerinden birisi olan manyetik tip yakıt göstergesinde sistemi oluşturan parçalar ile sistemin çalışmasını göreceğiz. Bilindiği gibi yakıt göstergesi aracın deposunda bulunan yakıt miktarı hakkında sürücüye bilgi vermektir.

Manyetik tip yakıt gösterge sistemini oluşturan ana elemanları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Akü: Sistemde bulunan akümülatör göstergenin ihtiyacı olan elektrik enerjisini sağlayacaktır.

2-Kontak anahtarı: Elektrik enerjisinin göstergedeki bobinlere iletilmesini veya kesilmesini sağlayacak anahtar görevi görecektir.
3-Gösterge: Sürücüye depoda bulunan yakıt miktarı hakkında bilgi verecektir.

4-Şamandıra: Depoda bulunan şamandıra ise depoda ki yakıt seviyesine göre gösterge için direnç oluşturacaktır.

Şamandırayı inceleyecek olursak, şamandıranın üst kısmında bir ayarlı direnç görürsünüz. Bu ayarlı direnç sayesinde A ve B bobinlerin de manyetik alan için elektrik geçirgenliği sağlanacaktır.

Gösterge içerisinde de şekilde görüldüğü gibi iki adet manyetik alan oluşturacak bobin bulunmaktadır. Bu bobinlere az önce A ve B bobinleri demiştik. Bu bobinlerde oluşan manyetik alan gösterge ibresini doluya veya boşa doğru hareket ettirecektir.

Aşağıdaki resimde şamandırada bulunan ayarlı direnci görüyorsunuz.

Ayarlı Direnç

Manyetik tip yakıt göstergesi nasıl çalışır şimdi ona bakalım. resimde görüldüğü gibi Sürücü yakıt deposunu doldurduğunda şamandıra yukarı doğru hareket edecektir, motor depodan yakıt çektikçe de şamandara aşağı doğru hareket edecektir. Bu aşama da ayarlı direnç şamandıra ile birlikte zıt yönlü hareket ettiğini aşağıdaki video da görebilirsiniz.

Elektrik devresini inceleyecek olursak, sol tarafta A bobini ve sağda ise B bobini bulunmaktaydı. Gösterge saatinde bulunan B bobini depodaki şamandıranın ayarlı direnci ile seri olarak bağlanıyor. Devreyi tamamlamak için şaşeleniyor. Diğer taraftan A bobini ise devresini Aküden ve kontak anahtardan gelen gerilim ile besleyecektir. Aynı zaman da B bobini ile seri olarak bağlı ve şaşelenmiştir. Devre incelememize devam edecek olursak Şamandıranın aşağı ve yukarı doğru hareket edecek ve bu durum direnci etkileyecektir.

manyetik yakıt göstergesi

Depoda bir miktar yakıt olduğunu farz edecek olursak sürücü kontak anahtarını motoru çalıştırmak için çevirdiğinde kontak anahtarı devresini kapatacaktır. Böylece A bobini üstünde elektrik enerjisi geçecek. Bu esnada depo az yakıt olduğu için şamandıra da direnç fazla olacağından A bobini manyetik alanı kuvvetlenecek ve gösterge ibresini boş olan tarafa doğru çekmeye çalışacaktır. Depoda o anki yakıtı görmüş olacağız.

Depoya yakıt doldurulduğunda ise şamandıra yukarı yönlü hareket edecektir. Bu yukarı yönlü hareketi şamandıra daki direnci azaltacak ve az önce A bobininde bulunan gerilim şamandırada direnç az olduğu için B bobininde oluşacak ve gösterge ibresi Doluya doğru hareket etmeye başlayacaktır.

Depodan yakıt çekilip şamandıra aşağı yönlü hareket ettiği zaman ayarlı dirençteki direnç yeniden artacak ve B boninin den değilde A bobinin den manyetik alan yeniden fazlalaşacak. Gösterge ibresi de boş alana doğru hareket edecektir.

Gösterge devresinde bir elektrik arızası meydana geldiğinde şamandıra devresinde akım kesilecek ve ibre hep boş tarafta kalacaktır. Bunun için gösterge devresinin kontrol etmeniz gerekmektedir.

Konu ile ilgili hazırladığımız videomuzu seyredebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Ferdi dedi ki:

  B bobininde gönderilen enerjide 12 v olması gerek doğru mu anladım hocam

  1. Motor Dersi dedi ki:

   Evet kesinlikle….:) Çünkü A bobini ve B bobini birbirine seri bağlı olduğu için A bobini 12 volt ile beslenirken B bobini de 12 volt ile beslenmektedir.

   1. Ferdi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam şamandıra gelen ucu ölçtüğümde 4 volt veriyor göstergem şuan çalışmıyor göstergedeki b bobinin kontrolünü yapıcam olmazsa tesisata yöneleceğim.

    1. Motor Dersi dedi ki:

     Sonucu burada yazarsanız konuya ekleme yaparız.

     1. Ferdi dedi ki:

      Tamam hocam bilgi için tekrar teşekkür ederim

 2. Ferdi dedi ki:

  Hocam şamandıra değişecek filan bir dünya usta çıktı gelgelelim sorun bobinlerin kilometre kartındaki yakıt göstergesinin temas ettiği uçlarda oksitlenmeden kaynaklı çıktı bir güzel temizledim yerine oturttum ve sonuç çalışıyor şuan bana şamandıra değişimi diyen elektrikçi arkadaşların verdiği fiyat işçilik dahil 1400 tl idi. Animasyon videyonuz ve verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim

  1. Motor Dersi dedi ki:

   Sorunu çözdüğünüze sevindim. Maalesef bizim sektörde fiyatlar çok ama çok yüksek bu tip bilgi ve konu dökümanları sizlere yardımcı oluyorsa ne mutlu bize. Basit bir oksitlenme ile sorununuz büyük iken çözüm olarak bir güzel oksit temizliği sorunu çözüyor. Tebrik ederim.

 3. Yakup dedi ki:

  Ben gosterge incelirim bir anda komple durdu hareket etmez oldular kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde iki hobindedir A B bobinlerinde 12volt voltasvar

  1. Motor Dersi dedi ki:

   Göstergeye enerji geliyor ise gösterge bozulmuşdur.