Antifiriz Nedir?

30.06.2020
1.534
A+
A-
Antifiriz Nedir?

Antifiriz Nedir?

Motorlar da kullanılan antifirizler ile ilgili bilinmesi gereken ufak nüanslara bu konumuz da değinmeye çalışacağım. Özellikle antifriz ile ilgili bilinmeyen veya yanlış bilinenleri görmüş olacağız. Araçlarımızda antifrizi biz iki noktada kullanmaktayız. Bunlardan bir tanesi cam silecek suyu için bir diğeri de motor soğutma suyu için.

Bilindiği üzere su 0 oC nin altında donmaya başlar. Antifirizin kullanmamızın ana sebeplerine maddeler halinde bakacak olursak;

Antifirizin Görevleri

1-Motorda kullanılan suların donmasını önlemek.

2-Antifriz boru ve akışkanın akmış olduğu malzemeleri koruma özelliği vardır. Antifriz bir yağ bileşeni olduğu için paslanmaları önler.

3-Antifrizi kullanmamızın diğer bir sebebi ise Cam sileceğinizin cam’a sürtünmesini engeller ve daha yumuşak bir silme işlemi gerçekleştirirsiniz. Bu sayede hem cam çiziklerini önler ve hem de silgiyi korur.

4-Suyun kaynama noktasını yükseltirler

5-Kalkerleşmeyi (Kireç taşı oluşumu) önler.

6-Antifiriz sıvı kaçaklarını önleme özelliği de bulundurur.

Şimdiye kadar öğrendiğimize göre demek ki antifiriz sadece kış ayında kullanılan bir ürün değilmiş. Bu nedenlerden dolayı soğutma sistemi, mutlaka yıl boyunca donma ve paslanmaya karşı koruyucu maddeler içermelidir.

Sıcak iklimde antifriz

Ayrıca sıcak havanın tesiri altında bulunan ülkelerde, yüksek kaynama noktasından dolayı soğutma suyu motorun ağır koşullardaki çalışma güvenliğine katkıda bulunduğunu da anlayabiliriz.

Soğuk iklimde antifriz

Soğuk iklime sahip ülkelere bakacak olursak. Antifrizin yaklaşık -25 °C’ye kadar (kutuplarda -35°C) koruma sağlaması istenmektedir.
Soğutma suyunun yoğunluğu, sıcak mevsimlerde ya da sıcak ülkelerde su katılarak inceltilmemelidir. Bu neden ile soğutma suyu katkısının en az % 40 oranında olması istenmelidir.

İklimsel nedenlerden dolayı daha güçlü antifriz gerekirse, G12’nin oranı yükseltilebilir, ancak bu % 60 (yaklaşık -40 °C’ye kadar antifriz) üzerine çıkamaz, çünkü antifriz bundan sonra tekrar düşmeye başlar ve soğutma etkisi kötüleşir.

Radyatör, kalorifer radyatörü, silindir kapağı ya da silindir kapağı contası değiştirildiğinde, önceden kullanılmış soğutma suyunu tekrar kullanmayın.

Tavsiye edilen karışım oranları

Antifriz katkısı Antifriz katkı
Oranı
G 12 → Not Su → Not
-25 °C
-35 °C
40 %
50%
2.25 lt
2.8 lt
3.35 lt
2.8 lt