1/50 Kumpas Okuma Örnekleri

15.12.2021
5.134
A+
A-
1/50 Kumpas Okuma Örnekleri

Kumpas Okuma Örnekleri

Motorlu araçlar teknolojisi alanı ile makine teknolojisi alanı da dahil olmak üzere bir çok meslekte ölçü almak için kullanılan kumpas ile ilgili sizlere örnek okuma modelleri sunmak için bu yazıyı kaleme almış bulunmaktayım.

Daha öncesinden kumpas ile ilgili sitemiz motor dersinde bir çok anlatımda bulunmuştuk. Bu anlatım ve okuma örneklerini aşağıya linklerini bırakıyorum. Bu linklere giderek kumpas nasıl okunur bunun cevabını buralardan alabilirsiniz.

Konu ile ilgili linkler

Kumpas Nasıl Okunur

1/10 Kumpas Örnek Sorular

1/20 Kumpas Örnek Sorular

1/50 Kumpas Örnek Sorular

Dijital Kumpas Nedir? Nasıl Ölçü Alınır?

Kumpas çeşitleri

Bilindiği üzere daha önceki konularda da bahsettiğimiz kumpas çeşitlerini üç kısıma ayırıyoruz. Bunlar;

  • 1/10 kumpaslar
  • 1/20 kumpaslar
  • 1/50 kumpaslar

1/50 kumpas nasıl okunur

Bu vereceğimiz örnekler 1/50 hassasiyetli kumpaslardan olup, ilk önce 1/50 lik kumpas nasıl okunur onu yeniden anlatarak başlayacağız. Bu anlatımlarımızı şekiller ile destekleyeceğimizden dolayı sizler de kolay bir şekilde anlamış olacaksınız.

Şimdi gelelim nasıl okunduğu ile ilgili konuya. 1/50 lik kumpaslar da aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, (resmi tıklayarak büyültebilirsiniz) kumpas parçaya bağlandığında verniyer deki 0 (Sıfır) rakamının kumpas cetvelinde 55 ile 56 mm arasında kaldığı görülüyor.

Şimdi aşağıdaki resmi inceleyecek olursak ilk önce 55.00 mm’yi yazıyoruz.

Daha sonra ise aşağıdaki resim de görüldüğü gibi verniyerin rakam çizgilerinden, kumpasın cetvel çizgileri ile çakışan yani aynı hizaya gelen rakamı buluyoruz. O da 7 ile 8 çizgisi arasında kalan çizgi yani 0,75 rakamı. bu rakamı az önce üst resimde yazdığımız 55.00 mm nin altına yazıyoruz ve toplama işlemi yapıyoruz.

ve yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi 55.75 mm rakamına ulaşıyoruz. 

1/50 kumpas okuma örnekleri

Aşağıda yer alan kumpas resimlerinden okumalar yaparak cevabını bulunuz? Cevap anahtarına resim açıklamalarında ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Sizlere daha iyi şartlarda hizmet vermek için mutlaka sitemizi önermeyi konularımızı sosyal ağlarınızdan paylaşmayı ve öğrencilerinize çalışma konularını motor dersi sitemizden vermeyi ihmal etmeyiniz.

Youtube kanalımıza üye olun