Dijital Kumpas Nedir? Nasıl Ölçü Alınır?

14.12.2021
2.206
A+
A-
Dijital Kumpas Nedir? Nasıl Ölçü Alınır?

Dijital Kumpaslar

Sürmeli kumpasla karşılaştırıldığında, dijital kumpas, kullanıcıya ölçülen değerlerin önemli ölçüde basitleştirilmiş bir okumasını sunar. Okunması kolay ekran, olası hatalarını önler. Öte yandan, dijital kumpas, sürmeli kumpas ile karşılaştırıldığında gelişmiş ölçüm doğruluğu sunmaz.

İlgili Konulara Bakınız

Dijital kumpasın özellikleri

  • Dijital kumpaslarda her ölçüm öncesi zero veya sıfır yazan tuşa basarak sıfırlamasını kontrol etmek gerekir. Bu işlem ölçülecek diferansiyel, vites kutusu, vidalar vb diğer tüm makine elemanlarının ölçümlerini netleştirir.
  • Dijital kumpasların bir çoğunda ekranı ölçü türüne göre değiştirebilirsiniz. Örneğin inç ölçecekseniz bu seçenek ile bu tip ölçüde bulunan makine elemanlarını rahatlıkla ölçebilirsiniz. (inç / mm düğmesi)

Dijital kumpasın kullanılması

Hazırlık:

Ölçüm kolunun hareket etmesini sağlamak için kilitleme vidasını gevşetin – Ölçüm yüzeylerini tüy bırakmayan bir bezle güzelce temizleyin. Biliniz ki hassas ölçü için metale yapışmış diğer malzemeler ölçümümüzün yanlış olmasını sağlayacaktır.

Ölçüm süreci

Dijital gösterge ekranını açmak için ON / OFF düğmesine basın. İstenilen ölçü birimini seçmek için inç / mm düğmesine basın. Ölçüm kolunu ölçüm için istenen başlangıç ​​pozisyonuna getirin. SIFIR düğmesine basın. Artık ölçüm kolu hareket ettirilerek ölçüm gerçekleştirilir. Ölçülen değerleri sürekli olarak görüntülenir.

Dijital kumpas bakımı

Pil değiştirme

Dijital kumpasların bir sorunu pil ile çalışmalarıdır. Eğer ki dijital ekran titremeye başlarsa veya ekran hiçbir şey göstermezse, pilin değiştirilmesi gerekir. Bunun için pil kapağının dijital kumpastan ok yönünde itilmesi ve ardından açılması gerekir. Bu sayede pil’i artık çıkartabilirsiniz. Yeni pil, artı kutbu yukarı bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu tip dijital kumpas, SR44 tipi piller kullanır.

Sorun giderme

Ekranda sorun varsa, önce pil değiştirilmelidir. Bu sorunu çözmezse, pili koymuş olduğumuz yuvada yer alan kontakları temizlemek için pil, pil bölmesinden çıkarılmalıdır. Dijital kumpas, ölçüm kolu hareket etmesine rağmen sabit bir değer gösteriyorsa, elektronik arıza meydana gelmiştir. Bu durumda dijital kumpasın sıfırlanması için pilin çıkarılması gerekir. Yukarıdaki bilgilere rağmen dijital kumpasınızla ilgili sorun yaşarsanız mutlaka kumpasın dijital ekranı onarılamayacak derecede hasar görmüştür. 

Dijital kumpasların nem, yağ ve diğer tüm sıvı alımlarına karşı korunması gerekir. Ölçüm işlemlerimiz bitti ise mutlaka kuru ve temiz bir bez ile silerek kutusuna kaldırmalıyız.

Dijital kumpas nasıl kullanılır.

Şekildeki deliklerin merkez noktalarından olan mesafeyi ölçmek için sürmeli kumpas için aşağıdaki yöntemleri uygulayalım.

Delme merkez noktalarından olan mesafeyi belirleyebilmek için iki ölçüm gereklidir. Delik kenarları arasındaki mesafe, delik kenarları arasındaki mesafeye eklenmelidir. Elde edilen toplamı ikiye bölerseniz, delme merkez noktaları arasındaki mesafeyi elde edersiniz. Kaliper bu prensibe göre çalışır. Dijital ekran her zaman ölçüm yolunun yarısını gösterdiğinden manuel hesaplama yoktur.

Verniyeri sıfıra ayarlayın.

Hareketli verniyer, iki çene öpüşecek şekilde birleştirilir. Eğer pili değiştirdiyseniz iki çeneyi birleştirdikten sonra sıfır konumda sıfırlanmalıdır. Bunun için üstte yer alan sabitleme pimleri ölçüm ayaklarından gevşetilir ve her iki ölçüm ayağı da sola hareket ile birleştirilir. Şimdi dijital göstergede yer alan ZERO tuşuna basarak sıfırlama yapılır.

Dikkat: Ölçüm pimleri takıldıktan sonra, ekran başlangıç ​​konumunda 5,00 mm göstermelidir.

Ölçüm

İlk olarak birbirinden ayrı duran delik kenarları arasındaki mesafe belirlenir.

Şimdi sağ ölçüm kolu sabitlenir ve sol ölçüm kolu ona doğru itilir.

Sağ ölçüm kolu gevşetildikten sonra birbirine uzanan delik kenarları arasındaki mesafe belirlenir. Delik merkezleri arasındaki mesafe artık ekrandan okunabilir.

Youtube sayfamıza üye olmak için tıklayınız.