Otomobil İntiharı: MODİFİKASYON

30.05.2020
609
A+
A-
Otomobil İntiharı: MODİFİKASYON

Özellikle gençlerimiz çok meraklıdır otomobil modifikasyonlarına. Aslında, sokak aralarında sanayilerde vb. yerlerde otomobili tanınmaz hale getirmektir modifikasyon.

Bazen güç, bazende görsellik için kişiler modifikasyona başvura bilirler…Peki Sizce Değer mi?

Üretilen her araç fabrikadan çıkana kadar bir çok testten geçer. Bu testlerde otomobilinizin minimum yakıt sarfiyatı, maksimum emniyet, maksimum hız, minimum rüzgar direnci, maksimum yol tutuşu gibi özellikleri mühendisler belirler. Aslında aracınız üretilirken modifikasyona uğramıştır ve üretici aracı en mükemmel şekilde üretmiştir.

Biz üretilen kusursuz araçlarımıza modifiye adı altında bir dizi müdahalede bulunuyoruz. Bunlar motor, süspansiyon sistemi, karoser gibi hayati önem taşıyan parçalar üzerinde bir domino etkisi oluşturuyor.
Bunların dışında en önemlisi de KAZA ANINDA ÜRETİCİNİN SİZLER İÇİN TASARLADIĞI YAŞAM AĞINI ALT ÜST EDEREK KENDİNİZİ SAVUNMASIZ BIRAKIYORSUNUZ…

Ülkemizde yapılan modifiyeye bakacak olursak…Bu otomobiller için bir İNTİHAR’dır. Çünkü ne bu işi yapanlar profesyonel, ne de kullanılan parçalar orjinaldir. Bu durumda araçlar için tam bir felakettir. Yurt dışında yapılan modifiyeye bakacak olursak arada bir uçurum görmek mümkündür.Çünkü; orada modifiye yapılacak araçların pistonlarına kadar işlemler uygulanmaktadır. Uygulanan işlemler test edilerek araç için sorun teşkil etmiyecek şekilde düzenlenmektedir. Ülkemizde maddi imkanlardan olsa gerek modifiye üstün körü bir şekilde yapılmakta.

Bizim vatandaş aracına NOS (nitro oksit sistem) takar. Amacı hızlı gitmek, aracındaki NOS tüplerini arkadaşlarına göstererek hava atmaktır. Ama bir hafta sonra yeni doldurduğu deponun boşaldığını görünce dünyası başına yıkılır…

Şu bir gerçek ki; 50 kg lik bir adama  100 kg’lik bir yük yüklerseniz bu adam bu yükü taşıyabilirmi. Hadi taşıdı diyelim bunu nereye kadar taşıyabilir? İşte sizler araca yaptığınız her ilave işlemde araca ekstra yük bindiriyorsunuz. BUNUN SONUCUNDA MODİFİYESİZ BİR ARAÇ 200.000 km’de ÖMRÜNÜ TAMAMLIYORSA Modifiyeli araç daha 100.000’i görmeden ömrünü tamamlar.

ŞİMDİ SORUYORUM… ORJİNAL Mİ ? YOKSA MODİFİYE Mİ ?

YAZAR
M.Yasir YAMAN
muhammedyasiryaman@gmail.com