Silindir içi kontrolü

17.12.2019
677
A+
A-
Silindir içi kontrolü

Evet sevgili motor dersi kullanıcıları uzun bir aradan sonra tekrar bu video ile birlikteyiz. Bundan sonra da çeşitli atölye çalışmalarımız ile ilgili videolar ile konu anlatımlarımız devam edecektir. Sizlere bu video da motor silindir kapağı sökmeden silindirlerde yapılan kontrollerden birisini açıklayacağız.

Bir çoğunuz biliyorsunuzdur, Endoskobi cihazları genellikle tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmakta ve bir çok hastalığın tesbitinde önemli yer kaplamaktadır. Bir çok doktor en doğru teşhisi bu cihaz sayesinde verebilmektedir. Tabii madem teknoloji gelişiyor bu teknolojiyide öncelikle insan sağlığı için ve insanın faydasına diğer alanlarda kullanmalıyız. Kendimde bizzat zamanın birinde mide den dolayı yaptırmak zorunda kaldığım endoskobi kontrolünden de bu cihazın faydasını en güzel şekilde gördüm ve biliyorum.

Bu cihaz sayesinde motorculuk da silindir içerisinde meydana gelen aşınmaları, piston üzerinde oluşabilecek aşınmaları, kurumları kontrol ve tesbit edebiliriz. Ayrıca motor üzerinde bir çok uzanamadığımız noktalarındaki kontrolleri de bu cihaz ile yapabiliriz. Örneğin motor bloğunun görünmeyebilecek bir noktasındaki çatlağı, egzoz manifoldun daki bir çatlağı ve ya daha değişik türdeki çatlak ve yıpranmaları bu cihazla çok rahat bir şekilde kontrol ederek gerekli arıza tesbitlerini doğru ve yerinde yapabiliriz.

Endoskobi cihazı kullanmak motorculukta şu artıları beraberinde getirecektir.

1-Gereksiz yere sökülme takılma işlemini önleyerek, çalışma zamanından büyük tasarruf sağlar.
2-Söküp takma işlemine gerek kalmadığı için tamirat maliyetini düşürür.
3-Hızlı ve güvenli teşhis olanağı sağlar.
4-Kesin teşhis ile doğru onarıma hazırlanma sağlar.