Temel Mekanik İş ve İşlem Yaprakları

16.10.2021
5.048
A+
A-
Temel Mekanik İş ve İşlem Yaprakları

Motorlu araçlar teknolojisi alanına ait araç teknolojisi dersi ilk konularından birisi olan ölçme ve tesviye iş ve işlem yapraklarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Meslektaşımız İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu araçlar teknolojisi öğretmenimiz Mehmet Küçükdağ arkadaşımızın hazırlamış olduğu bu güzel kaynak için kendisine teşekkür ederiz.

Motorlu araçlar teknolojisi alanında okutulan araç teknolojisi dersi temel bir ders niteliğin de olup bu dersin amacı öğrencilerimize temel anlamda hem el becerisi kazandırmak ve hem de temel motor bilgileri sağlamaktır. Motorlu araçlar teknolojisi alanında daha önceki yıllarda 10 sınıfta okutulmaya başlanan bu dersimiz 2021/2022 eğitim öğretim yılından itibaren Araç Teknolojisi Atölyesi olarak okutulmaktadır. Araç teknolojisi atölyesi kitabı meslek eba tarafından hazırlanarak motorlu araçlar teknolojisi öğretmenlerinin hizmetine sunulmuştur. 

Bu dersin kitabını bu linkten indirebilirsiniz. 

Bu vereceğimiz Temel Mekanik İş ve İşlem Yaprakları notlarını bu kitabın 54 sayfası ile 77.sayfaları arasında bulabilirsiniz. 

Ayrıca temel mekanik iş ve işlem yaprakları notlarından bahsedilen kumpas ile ilgili örnek online soru ve konu anlatımına (Bkz: Kumpas Nasıl Okunur) ile Mikrometre ile ilgili online soru ve konu anlatımımıza (Bkz: Mikrometre Okuma) sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bakım Atölyesi İş ve İşlem Yaprakları

Şasi İş ve İşlem Yaprakları

Oto Elektrik İş ve İşlem Yaprakları

Temel Mekanik İş ve İşlemlerinde aşağıdaki konular işlenmiştir.

1-Çelik Cetvelle Ölçme

2-Sürmeli Kumpasla Ölçme

3-Mikrometre İle Ölçme

4-Komparatör İle Ölçme 

5-Sentil İle Ölçme

6-Yüzey Kontrol Mastarı İle Yüzey Kontrolü

7-El Testeresi İle Kesme 

8-Dış Yüzey Eğelemek

9-Delik Delme

10-Havşa Açmak ve Kılavuzla Diş Açmak

11-Silindirik Parçalara Pafta İle Diş Açmak

12-El Aletlerinin Bilenmesi 

13-Raybalama 

Bu yukarıda bahsedilen iş ve işlemleri ile öğrencilerinize bu konulardan atölye çalışmaları verebilir ve onların el becerisi kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu konulara ait notlar da belirleyerek öğrencinizin gelişim sürecini takip edebilirsiniz. 

Daha önce yayınladığımız bakım atölyesi iş ve işlem yapraklarına bu linkten ulaşabilirsiniz. (Bkz: Bakım atölyesi iş ve işlem yaprakları)

Örnek Sorular

1- Sürmeli kumpaslarla dış çap ölçüsü nasıl alınır?
2- Sürmeli kumpaslarda iç çap ölçerken nelere dikkat edilir?
3- Derinlikler nasıl ölçülür?
4- Sürmeli kumpasların parçalarını kumpas üzerinde gösterin ve görevlerini sayın.

DOSYA İNDİR