Araçlarda Yeni Teknolojiler

22.02.2020
853
A+
A-
Araçlarda Yeni Teknolojiler

Günümüz otomobil alıcıları artık kaputun altı ile pek ilgilenmek istemiyorlar. Tarz değişikliği olan otomobil tutkunları daha çok araçtaki teknolojiler ile ilgileniyor ve ona göre araba seçiyorlar. Yalnız, güç aktarma sistemleri hala önemini koruyor, fakat daha önemli olan, sürücü ve araç sahiplerinin günümüzün giderek daha karmaşık otomobilleriyle nasıl etkileşime girdiği. Sizleri de düşünerek en iyi 10 Otomotiv Teknolojimizi bulup derledik. Bu makaleyi okurken keyif alacağınızı umuyorum.

Bu teknolojiler yeni bir araba satın alırken mutlaka aranacak özellikler olacaktır. Hepsini kendiniz için yararlı bulamayabilirsiniz, ancak fiyat noktasından bağımsız olarak, aşağıda saydığımız özelliklerin çoğuna sahip bir araç bulmak çok zor olmayacaktır.

otomobillerde yeni teknolojiler

1. Bağlı Mobil Uygulamalar

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra bir çok özelliğini yaşantımızda kullanmaya başladık. Çoğu otomobil üreticisi bu durumu göz önüne alarak akıllı telefonlarınız da kullanmanız için uygulamalar geliştirdi. Örneğin; Kapıları uzaktan kilitlemenizi ve kilidini açmanızı, yakıt ve lastik basıncı gibi şeylerin durumunu kontrol etmenizi ve hatta soğuk bir kış sabahı araca binmeden önce aracınızı ısıtmak için arabayı uzaktan çalıştırmanızı sağlayan uygulamalar geliştirdi.

Yanlız bu saydığımız uygulamaların bazılarını ücret karşılığın da satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bunu mutlaka aracınızın yetkili servisinden öğrenin. Belki bazı özellikleri kullanmanız ücretsiz de olabilir. Neden mahrum kalasınız.

2. Ebeveyn Sürücü Teknolojisi

Anahtarları çocuğunuza veya eşinize teslim ettiğiniz de gözünüz arkada kalabilir. Ancak bazı akıllı yeni teknolojiler kafanızı biraz rahatlatabilir. Bazı araçlar, aracı verdiğiniz kişinin hız limitlerini sizin belirlemenizi sağlayabilir, eğer emniyet kemerleri kullanılmıyorsa Radyo-CD çaları devre dışı bırakabilir ve hatta Radyo-CD çaları yüksek ses seviyelerine geçmesini engelleyen özelliklere sahiptir.

3. Çalıntı Araç Takip Yazılımı

Uzmanlar, 2019’da 750.000’den fazla motorlu aracın çalınacağını tahmin ediyor. Bu sayı endişe verici olsa da, bu araçların yaklaşık yüzde 46’sı geri bulunabilecek. Bu teknoloji sayesinde aracınızın çalınması neredeyse zorlaşacak. Otomobil üreticileri mesai ve paralarını bu teknolojiyi geliştirmek için harcamaya devam ediyor. Bu sayede ilerleyen zamanlarda aracınızın bulunduğu yer kolluk kuvvetlerine aniden bildirilecek ve aracınızı geri alabileceksiniz.

Bu Teknoloji, BMW’nin Connected Drive veya GM’s OnStar gibi aracın yardım ve güvenlik sistemlerine dahil edilmiştir. Reklamı yapılan bu özellikler, kurtarma hizmetlerini çağırmak, kaza sonrası ani bildirimde bulunmaya izin verirken, kolluk kuvvetleri tarafından artık çalınan bir aracın tam yerini belirlemek için de kullanılabilir.

4. Apple CarPlay ve Android Auto

Açıkca söyleyemeseler bile bir çok araç üreticisi, bilgi, eğlence sistemi-stereo, navigasyon ve iklim kontrolü gibi ekranlar size sunmasına karşın bu sistemlerin çokta kullanışlı olduğu söylenemez. Bu yüzden sürücüler Apple’ın CarPlay ve Google’ın Android Auto’yu kullanıyor. Akıllı telefonunuzu ekrana bağlayın ve büyük araç ekranından daha kullanışlı bir şekilde bu özellikleri kullanın.

Otomobilinizle birlikte gelen gereksiz karmaşık sistemden kaçınırken müziğinize, haritalarınıza ve telefonunuzun dahili ses kontrolü özelliklerine erişmek için basitleştirilmiş bu uygulamaları kullanın. Temel olarak her üretici, Apple ve Google sistemlerinin en az biri veya her ikisi için destek veriyor. Aracınızın doğru seçeneklere sahip olduğundan ve mobil cihazlarınızla eşleştiğinden emin olun.

5. Adaptif Hız Sabitleyici

Sabah erken saatte kalkıp o yoğun trafikte işinize gitmek pekte eğlenceli olmasa gerek. Ancak uyarlanabilir hız sabitleyici gibi gelişmiş sürücü destek sistemleri, trafikteki stresinizi büyük ölçüde azaltabilir. Araca yerleştirilmiş bir dizi sensörleri kullanarak, adaptif cruise control önünüzdeki aracın hızıyla eşleşebilir, yani otoyol trafiğinde sürekli gaz ve frene basmanız gerekmez.

Bazı sistemler, otomobilin tamamen durmasına ve ardından otomatik olarak devam etmesine bile izin vererek dur-kalk trafiğini önemli ölçüde daha az sinir bozucu yapar. Sizi belki ilk etapta bu durum zorlayacaktır, ancak söz veriyoruz: bir kez kullanın ve asla geri dönmek istemeyeceksiniz.

6. Bisiklet ve Motorsiklet Sürücülerini Korumak İçin Çıkış Uyarısı

Sıkışık trafikte olsun veya park halinde olun her hangi bir araç kapısını açtığınızda allah korusun ya bir bisikletli ya da bir motorsikletli gelip açtığınız kapıya çarpabilir. Bu bazen yaşanmış olaylar olarak ta duyulan şeyler. Otomobil üreticileri, yaklaşan bu tehlikelere karşı ve trafiğin kontrolü için arkaya bakan sensörler ile bu ortak tehlikeyi de ele almaya başladılar.

Bu sistem, motor stop edildikten sonra birkaç dakika çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sensörler yaklaşan bir bisiklet, motorsiklet veya yakından geçecek bir araç görürse, yolcu ve sürücüyü bir dizi parlak ışıkla uyarıyor. Uyarı göz ardı edilirse, en gelişmiş sistemler yaklaşmakta olan nesnenin yoluna açılmasını önlemek için kapıyı fiziksel olarak kilitliyor.

7. Arka Çapraz Trafik Uyarısı

Otoparklar, düşük hızda da olsanız kaza yapabileceğiniz yerlerdir. Park yaparken veya park yerinden çıkarken büyük kazalara neden olabilirsiniz. Bir park yerinden çıkmak, dikiz aynaları ve kamera ile bile sizi kurtaramayabilir. Bu yüzden arka çapraz trafik uyarısı geliştirilmiştir.

Aracın arkasına yerleştirilmiş sensörler sayesinde, sistem sizin farkınızda olmadan arabanızın arkasına yaklaşan araçları, alışveriş arabalarını veya yayaları görerek sizi uyarabilir. Yüksek bip sesi b usistemlerde standarttır, ancak bazı araçlar da çarpışma meydana gelmeden önce aracın kendisi bu sistem ile otomatik olarak fren yapabilir.

8. Şeritten Ayrılma Uyarısı

Dikkatinizin bir an dağıldığı durumda şeritten ayrılabilirsiniz. Dikkat dağınıklığı genellikle araç içinde telefonla konuşmak, cd-radyo ile oynamak, araç içindeki çocuğunuzun yaramazlığı gibi etkenler sizin dikkatinizi dağıtabilir ve şeridinizden çıkabilirsiniz.

Şeritten çıkma uyarı sistemleri, bir şeridin işaretli şerit çizgisi boyunca aracınızın şeridi takip edip etmediğini belirlemek için kameraları kullanır ve şeritten çok uzaklaştığınızı gösteren görsel veya sesli bir bildirim (veya koltuk veya direksiyon simidinden bir titreşim) verir. Sabit yönü kullandığınızda sistem kendi kendine kapanır, bu sayede dikkatinizin dağıldığı durumda hemen devreye girecek ve sizin yoldan çıkmanızı önleyecek.

Bazen Lane Keeping Assist olarak adlandırılan daha ileri teknoloji, sizi uygun şeride geri götürmenize bile yardımcı olabilir, bu da karşı yönden gelen trafiğe giriyorsanız gerçek bir hayat kurtarıcı olabilir.

9. Otomatik Acil Durum Frenleme

Otomatik Acil Durum Frenleme veya (Automatic Emergency Braking-AEB), büyük bir kaza olup olmayacağını belirlemek için çeşitli sensörler kullanır ve şiddeti azaltmak veya tamamen çarpmayı önlemek için frenleri otomatik olarak devreye sokar.

Otomobil endüstrisi, 2022 yılına kadar AEB’yi otomobillerde standart hale getirmeyi planlamaktadır, bugün birçok araçta bu sistem mevcut.

10. 360 Derece Kamera

Ufak kazalardan kaynaklanan sigorta talepleri, sektörde en yaygın olanlardan bazılarıdır. Genellikle park sırasında meydana gelen 360 derecelik kamera sistemi, yeni SUV’nin ne kadar büyük olduğunu anlayamayan insanlar için hayatı çok daha kolay hale getirebilir.

Aracın her iki tarafındaki kameraları akıllı bir hesaplama gücü ile birleştirerek, aracınızın ekranı çevrenizin yukarıdan aşağıya sanal bir görünümünü gösterebilir. Bu sayede park ederken park çizgilerini görebilir, yakın mesafe sabit cisimleri tesbit ederek ona göre park sağlayabilirsiniz. Bu durum da tabiki sizi ufak kazalar sonucu büyük masraflardan veya sigorta ile uğraşmaktan koruyacaktır.

Son olarak burada saydığımız sistemlere yine de tam güven olmaz. Aracı sürücü kontrolünde kullanmak her zaman sizleri daha büyük kazalar dan koruyacaktır. Ancak bu saydığımız teknolojiler sürüş zevkinizi ve sürüş emniyetinizi arttıracaktır.