Aydınlatma Sistemleri

07.03.2020
7.627
A+
A-
Aydınlatma Sistemleri

Dolaşımdaki araç sayısının artması ile birlikte görmek kadar görünmekte büyük önem kazandı. Aydınlatma en önemli güvenlik etkenlerinden biridir. Optimum bir aydınlatmayı sağlamak için aracın ampullerinin değiştirilmesi sırasında aracın teknik dokümanına bakılması gerekir. Her ampul bir kod ile tanımlanmıştır ve sadece aynı kodu taşıyan bir ampul ile değiştirilebilir. Üstelik aydınlatma ile ilgili yasalar ülkelere göre değişiklik gösterdiğinden sürücü bulunduğu ülkenin kararnameleri ile ilgili bilgileri kontrol etmek durumundadır. Örneğin kısa farların sürekli olarak yakılması bazı ülkelerde zorunludur.

Araçtaki lambaların çoğu basit bir devre üzerine monte edilmiştir. Basit bir devre aşağıdaki elemanlardan oluşur.

1-Akü, 2-Sigorta, 3-Anahtar, 4-Röle, 5-Ampül

Ön Aydınlatma Sistemi

Ön aydınlatmanın temel görevi yolu aydınlatmak ve sürücünün olası engelleri farketmesi ve sürüş koşullarına adapte olmasını sağlamaktır. Ön aydınlatma aşağıdaki elemanlardan oluşmaktadır.

1-Park Lambaları, 2-Kısa Farlar, 3-Uzun Farlar, 4-Sinyal Lambaları, 5-Sis Lambaları

Arka Aydınlatma Sistemi

Ön aydınlatma yolun iyi görünmesini sağlarken arka aydınlatma da her şeyden önce aracın mevcudiyetini gösterme, sürücünün niyetini diğer sürücülere bildirme olanağı sağlar. Arka aydınlatma özellikle aşağıdaki elemanlardan oluşur.

1-Arka park lambaları, 2-Stop lambaları, 3-Sis lambaları , 4-Sinyal lambaları, 5-Geri vites lambaları

İç Aydınlatma Sistemi

Araç içi aydınlatmaları, konfor ve güvenlik kavramlarını bir araya getirir. İç aydınlatma aşağıdaki elemanlardan oluşur.

1-Tavan lambaları, 2-Okuma lambaları, 3-Zemin ve Kapı aydınlatmaları, 4-Bagaj lambaları, 5-Torpido gözü aydınlatmaları, 6-Makyaj lambaları, 7-Gösterge lambaları