Akış Kontrol Valfleri

19.02.2020
1.741
A+
A-
Akış Kontrol Valfleri

Akış sınırlama valfiAkış kontrol valfleri, akışı ölçerek bir aktüatörün (Hidrolik Motor veya Hidrolik Pistonlar) hızını kontrol etmek için kullanılır. Bir aktüatöre giden veya bir aktüatörden gelen akış hızını ölçer veya düzenler. Su musluğu, akış kontrol valfine bir örnektir. Bir musluk kolu saat yönünde veya saat yönünün tersine çevrildiğinde akış hızı değişir. Kapalı bir konumda, akış durur. Akışkanla çalışan sistemlerde kullanılan birçok akış kontrol vanası, tasarım ve işletimde bir su musluğuna benzer.

Hidrolik devrelerde, akış kontrol valfleri genellikle hidrolik motorların ve iş millerinin hızını ve takım kafalarının veya kızakların hareket oranlarını kontrol etmek için kullanılır. Akış kontrol valfleri, iş yükündeki değişikliklerden bağımsız olarak akış hızının büyük ölçüde eşit kalmasına neden olan entegre bir basınç dengeleyici içerir. İğne valfi veya sabit kısıtlama gibi basınçsız, dengelenmiş bir akış kontrolü, basınç düşmesi değiştiğinde akış hızında değişikliklere izin verir.

Temel akış kontrol valflerinin varyasyonları akış kontrol ve kontrol valfleri ve akış kontrol ve aşırı yük tahliye valfleridir. Akış kontrol ve çek valf serisindeki modeller, ters serbest akışa izin vermek için entegre bir çek valf içerir. Akış-kontrol-aşırı yük-tahliye vanası serisindeki modeller, sistem basıncını sınırlamak için entegre bir tahliye vanası içerir. Bu vanaların bazıları contaya, bazıları panele monte edilmiştir.

Diğer Sunumlarımız

Hidrolik Temel Prensipleri

Hidrolik Yağlar

Hidrolik Pompalar

Basınç Kontrol Valfleri

Sunuyu indirmek için aşağıdaki görsele gidiniz.