Basınç Kontrol Valfleri

03.06.2020
6.786
A+
A-
Basınç Kontrol Valfleri

Basınç Kontrol Valfleri Nedir?

Hidrolik ve pnömatik sistemlerde kullanılan basınç kontrol valfleri ve çalışmalarını işleyeceğimiz bu kısa dersimizde konu anlatımından sonra hazırlanmış olan slaytlar ile konuyu pekiştirmeye çalışacağız. Slaytımızı aşağıda bulabilirsiniz. Şimdi gelelim basınç kontrol valfleri nedir ve ne işe yarar.

Her bir hidrolik sistemin entegre olmuş bir basınç kontrol valfi bulunmaktadır. Sistemde ki hidrolik basınç arttıkça oluşan bu yüksek basınç sisteme onarımı masraflı zararlar verebilir. Basınç kontrol valfleri sisteminizi hasara, güç kaybına ve aşırı ısınmaya karşı korur.

Çeşitli türden kullanılan farklı basınç kontrol valfleri vardır ve bunlardan birini seçmeden önce sistemin nasıl çalışması gerektiğini mutlaka bilmeliyiz.

Üç çeşit basınç kontrol valfi vardır. Bunlar;

  • Basınç Emniyet valfleri
  • Basınç Düşürücü valfler
  • Basınç Sıralama Valfleri

Basınç Emniyet Valfi

Çoğu hidrolik sistemi, önceden ayarlanmış bir basınç aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu basınçlar  kontrol edilmez veya sınırlandırılmaz ise, akışkanın oluşturduğu basınç bileşenlere (ve pahalı ekipmanlar) zarar verir. Basınç emniyet valfleri bu tehlikeyi önler. Basınçlar çok yükseldiğinde fazla yağı yönlendirerek sistemdeki maksimum basıncı sınırlar. Sistemi korumuş olur.

Basınç Düşürücü Valfler

Hidrolik sistemlerde birden fazla motor veya silindirin kullanıldığı yerlerde çalışırlar. Silindirlerden birinin basıncının diğerinden düşük olması gerekebilir. Değişik çalışma basınçları elde etmek için silindir veya motorlardan önce bağlanır. Takıldıkları yerlerde sisteme daha düşük değerde basınç gönderme görevi yaparlar. Çalışma kuralı olarak giriş kısmından valfe giren basınçlı sıvı, çıkış kısmında belirli değerlere indirgenir.

Basınç Sıralama Valfleri (2 Yollu Valf)

Hidrolik sistemlerde, birden fazla hidrolik motor veya hidrolik silindirin değişik zamanlarda devreye girmesi ve farklı işlemler yapması istenilen durumlarda tercih edilir. Pompadan gelen basıncın sırası ile silindirlere ve motorlara gönderilmesi işlemi düzen içinde gerçekleştirilir. Normalde kapalı konumda olurlar. Basınç düşürme işlemi önceden ayarlanır. Çalışma sırasında (P1) basıncı (P2) basıncından fazla olduğu zaman pistonu hareket ettirerek sıvıya yol verir.

Diğer Sunumlarımız

Hidrolik Temel Prensipleri

Hidrolik Yağlar

Hidrolik Pompalar

Akış Kontrol Valfi

Sunuyu indirmek için aşağıdaki görsele gidebilirsiniz.