Aracın Yönünü Etkileyen Faktörler

17.02.2020
795
A+
A-
Aracın Yönünü Etkileyen Faktörler

Aracın yönünü etkileyen faktörlerAraç düzgün bir doğrultuda giderken, direksiyona müdahale olmadıkça rotasında sapma yapmaması gerekir. Ancak aracın hareket ettiği zeminden, içinde hareket ettiği havadan ve hava şartlarından, yük durumundan, virajlardaki merkezkaç kuvvetinden, kalkışlarda ve frenlemede yük transferinden etkilenmesi kaçınılmazdır.

Aracın yönünü etkileyen aşağıdaki kuvvetlerin sürüş güvenliği ve konforu üzerinde olumsuz etkileri vardır.

 

1. Yol durumu: Yolun fiziki yapısı ön ve arka takım açılarına, süspansiyon sistemine, direksiyon hakimiyetine ve sürüş konforuna olumsuz yönde etki yapar.

2. Rüzgar: Önden ve yandan alınan rüzgarlar, aracın gezmesine ve yol tutuşunun kötüleşmesine neden olur.

3. Hava Koşulları: Zeminin karlı,buzlu ve ıslak olması lastiklerin yolu kavramasını olumsuz yönde etkiler. Sürüş güvenliği tehlikeye girer.

4. İvmelenme, frenleme: Kalkışlarda ve frenlemede aracın ağırlık merkezi yer değiştireceğinden ön ve arka takım açıları bozulur.

5. Yük: Yük durumu, aracın şasi yüksekliklerini etkilediğinden ön ve arka takım açılarını olumsuz yönde etkileyerek sürüş konforunun ve emniyetinin azalmasına sebep olur.

6. Virajda merkezkaç kuvveti: Araç viraja girdiğinde merkezkaç kuvvetinin etkisiyle, virajın dışına savrulmak ister. Ön takım açıları ve süspansiyon sistemi bu etkiye karşı koyar.

Yol tutuşunu, aracın düzgün bir doğrultuda gitmesini, frenleme emniyetini ve sürüş konforunu etkileyen elemanlar bir bütündür. Birbirlerinden ayrılamazlar ve bu sistemlerden herhangi birisindeki aksaklık diğerlerini etkiyecektir.

Bu sistemler ve elemanlar şunlardır;

1-Süspansiyon Sistemi
2-Lastikler
3-Ön ve Arka takım açıları
4-Direksiyon Sistemi
5- Taşıtın aerodinamik özellikleri

Emniyetli bir araç sürüşü için bu kontrollerin her 15000 Km de bir yaptırılması. Her uzun yola çıkışlardan önce baktırılması gerekmektedir.

Yazan: Abdullah YANIK
Motorlu Araçlar Teknolojisi Öğretmeni