Egzoz Gazı Emisyonu Yaptırdınızmı?

30.12.2019
1.507
A+
A-
Egzoz Gazı Emisyonu Yaptırdınızmı?

Aracınızın egzoz gaz analizini yaptırdınız mı? Eğer yaptırdıysanız, egzoz gazları ölçüm sonuçları ne anlama geliyor. Kısaca bahsedelim.

C0 – KARBON MONOKSIT
Genelde % 0.5 – 4.5 arasında olmalıdır. Avrupa ve yeni model yerli araçlarda % 0.5 – 2.0 arasındadır. Katalitik konvertör olan araçlarda en fazla % 0.5 olur. Fazla olduğu zaman motora fazla yakıt geliyor anlamındadır. Yani karbüratör, hava ve benzin karışım ayarı , hava filtresi kontrol edilmelidir. Direk olarak fazla benzin sarfiyatını gösterir.

HC – HİDROKARBON
Genelde 50 – 500 PPM arasında olmalıdır. Avrupa ve yeni model yerli araçlarda 50 – 150 PPM arasındadır. Fazla olması motorda iyi yanma olmaması nedeniyle ekzozdan çiğ gaz atıldığı anlamına gelir. Bujiler, buji kabloları, distribütor gibi ateşleme devreleri kontrol edilip, değiştirilmelidir.

CO2 – KARBON DİOKSİT
Genelde % 10 – 15 arasında olmalıdır. Düşük olması motorda iyi yanmanın olmadığını gösterir. Karbüratör ayarı yapılmalı veya hava yakıt karışımı , buji ve buji kabloları kontrol edilmelidir.

02 – OKSİJEN
Genelde % 0 – 2 arasında olmalıdır. Fazla olması ekzoz da veya ölçüm hortumların da hava kaçağı olduğunu veya motorda iyi yanma olmadığını gösterir. Ekzoz ve manifold kaçakları kontrol edilip, karbüratör veya yakıt karışımı kontrol edilmelidir.

AFR – HAVA YAKIT ORANI
Yukarıda tanımı yapılan 4 gaz değerinin ölçülmesinden sonra, bir çok test cihazı bu gaz değerlerini belirli bir formule koyarak AFR değerini hesaplayıp ekranında gösterirler. AFR değeri normal şartlarda 14.7 olmalıdır. Bunun anlamı ise 14.7 oranında havanın, 1 oranında benzin ile karışarak yanması demektir. Şayet ölçülen AFR değeri 14.7 den büyük ise aracımız az benzin sarfediyor, yani fakir karışımla çalışıyor,

Şayet ölçülen AFR değeri 14.7 den küçük ise aracımız çok benzin sarfediyor, yani zengin  karışımla çalışıyor demektir.  13.5 ile 16.0 arası değerler normaldir

LAMBDA – HAVA FAZLALIK KATSAYISI

Bazı test cihazları AFR değerinin yanında LAMBDA değerini de gösterirler.

                            ÖLÇÜLEN AFR DEĞERİ
LAMBDA = ————————————-
14.7

Şayet araçta ölçülen AFR değeri 14.7 ise, yukarıdaki formül den LAMBDA değeri 1.00 olarak hesaplanir. Şayet ölçülen AFR değeri 14.7 den büyük ise LAMBDA değeri 1.00 dan büyük olacaktır. Yani LAMBDA 1.00 dan büyük ise araç fakir karışımla çalışıyor demektir. Ayni şekilde AFR değeri 14.7 den küçük ise LAMBDA değeri 1.00 dan küçük olacaktır. Yani LAMBDA değeri 1.00 dan küçük ise araç zengin karışımla çalışıyor demektir. 0.900 ile 1.100 arası değerler normaldir

DİZEL ARAÇLARDA GAZ ÖLÇÜMÜ YAPILMAZ. Sadece OPASİTE  dediğimiz kirlilik ölçümü yapılır ve K değeri ile gösterilir. K değeri normal dizel araçlarda 3 altında , turbo dizellerde ise 3.5 altında olmalıdır. Azami ölçülen değer 10 dur. Değer büyüdükçe yakıt verimsiz kullanılıyor demektir.