Elektrikli Hybrid Ders Notları

14.07.2022
3.188
A+
A-
Elektrikli Hybrid Ders Notları

Hibrit nedir?

Hibrit motor nedir dediğimizde şu şekilde tanımlarız. Araca  hareket verebilmek için en az bir elektrik motorunu bir benzinli motorla birleştiren sisteme hibrit (hybrid) sistem deriz. Hibrid sistemlerde kullanılan elektrik enerjisi  frenleme yoluyla yeniden üretilir. Bazen tüm işi elektrik motoru yapar, bazen benzin motoru, bazen de birlikte çalışırlar. Sonuç, daha az benzin yakılması ve dolayısıyla daha iyi yakıt ekonomisidir. Elektrik motorunun gücünü kullanmak, belirli durumlarda araçta performansı önemli ölçüde artırabilir.

Hepsiyle birlikte, elektrikli motorlar, geleneksel otomobillerde frenler tarafından üretilen ısıyla tipik olarak kaybolan yavaşlamadan kaynaklanan enerjiyi yakalayarak yenilenen yüksek voltajlı bir pil paketinden (aracın geleneksel 12 voltluk pilinden ayrı) gelir. (Bu, rejeneratif fren sistemi aracılığıyla olur.) Hibritler, aküyü şarj etmek ve bakımını yapmak için benzin motorunu da kullanır. Otomobil üreticileri, maksimum yakıt tasarrufundan aracın maliyetini olabildiğince düşük tutmaya kadar farklı görevleri gerçekleştirmek için farklı hibrit tasarımlar kullanır.

Hibrit Araç Tipleri

Paralel Hibrit

Bu en yaygın tasarımda, elektrik motor(lar)ı ve benzinli motor, iki güç kaynağını harmanlayan ortak bir şanzımana bağlanır. Bu şanzıman otomatik, manuel veya sürekli değişken şanzıman (CVT) olabilir. Çok popüler bir hibrit şanzıman, Toyota Prius ve Chevrolet Volt tarafından kullanılan, güç bölmeli bir CVT’dir. Şanzıman tipi ve benzinli motorun boyutu, paralel bir hibridin nasıl hızlandığını, sesini ve hissini belirleyen ana faktörlerdir. Paralel tasarımı kullanan markalar arasında Toyota, Lexus, Hyundai, Kia, Ford, Honda, Lincoln, Nissan ve Infiniti yer alıyor.

Seri Hibrit

Bu tasarımda, elektrik motor(lar)ı tüm itişi sağlar ve motor ile tekerlekler arasında hiçbir zaman fiziksel bir mekanik bağlantı yoktur. Benzinli motor sadece aküyü şarj etmek için orada. Bu, daha yumuşak, güçlü hızlanma ile elektrikli bir otomobilin daha göstergesi olan bir sürüş deneyimiyle sonuçlanır. Benzinli motor devreye girdiğinde genellikle daha az titreşim olur. Bununla birlikte, bu etkileşim her zaman sağ ayağınızın yaptığı şeyle uyumlu olmaz (unutmayın, pil talep ediyor), bu nedenle araba sabit bir hızda seyrederken motor hızlanıyor olabilir. Bazıları bu davranışı rahatsız edici buluyor. Menzil genişleticili BMW i3 , bir seri hibrit örneğidir.

Plug-in Hibrit

Plug-in hibrit, geleneksel hibrit konseptini çok daha büyük bir pil takımıyla geliştirir ve tıpkı bir elektrikli otomobilinki gibi, evinizden, ofisinizden veya halka açık şarj istasyonunuzdan harici bir elektrik kaynağı kullanılarak tamamen şarj edilmesi gerekir. Bu daha fazla miktarda enerji depolama, daha büyük bir benzin deposu gibidir: Uzun süreli tamamen elektrikli sürüşe (modele bağlı olarak 15 ila 55 mil arasında) izin verir ve yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Aslında, kısa bir işe gidip geliyorsanız ve her gece şarj oluyorsanız, çoğu zaman elektrikle çalışıyor olacaksınız. Tamamen elektrikli menzili tüketirseniz, araba temel olarak geleneksel bir paralel hibrit olmaya geri döner. Chrysler Pacifica plug-in hybrid ( yukarıda gösterilmiştir), plug-in türünün bir örneğidir.

Sevgili ziyaretçiler aşağıda Elektrikli Hybrid Ders Notları Bosch firmasının hibrit motorlar ile ilgili bir dökümanını bulabileceksiniz. 

Youtube Kanalımız: Motor Dersi