Made in Türkiye

27.12.2019
1.040
A+
A-
Made in Türkiye

Evet dostlar büyük bir beklentinin ta 60 yıllık özlemin sonuna bu gün itibari ile gelmiş bulunmaktayız. Türkiye’nin bu ikinci yerli otomobili olan Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi Devrin Otomobili ülkemize ve bu ülke üzerin de kendisini yerli hissedenlere hayırlı uğurlu olsun.

Artık ülkemizi küçümseyen şu nahoş ifade olan motoru yerli mi söylemini de burada hiç çıkmamak üzere toprağa gömdük. Bu uğurda çalışan başta bu rüyanın gerçekleşmesi için uğraşan Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Daha sonra ise bu rüya da milletinin yanın da olan ve emek veren yüzlerce mühendisimizin nezaretinde bu hayale omuz veren 5 büyük firmamıza da sonsuz minnettarız. Allah hepsinden razı olsun. Yolun açık olsun Made in Türkiye…

Şimdi gelelim Yerli Otomobilin Özelliklerine

C sınıfı SUV aracın şaşesine bakıldığında ortaya yerleştirilmiş bataryası, ön ve arkada iki elektrik motoru ile 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Bu elektrikli modüler yerli otomobil ile 300 ile 500 km lik yol katedebilme opsiyonlarına sahip olacak. Sürücünün hissedemeyeceği yazılım güncellemelerine sahip olacak yerli otomobil de geliştirilmiş batarya yönetimi ve aktif termal yönetim sistemleri sayesinde uzun ömürlü batarya sunacak. Bu özelliği ile rakiplerinin önüne çıkmasını düşünüyoruz. Ayrıca yerli otomobilimiz olan C sınıfı SUV ‘un iki farklı opsiyonda motoru bulunuyor. Bunlar dan bir tanesi 200 beygir güç ile 7,6 saniye hıza ulaşabilirken diğer motorda ise 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

4×4 ve Çift Motorlu

Ağırlık eksenini daha iyi seviyelere ulaştırmak için bataryası tabana yerleştirilen otomobilde, yol tutuşu da arttırılacak. Bu da yine rakiplerine oranla müşterilerine daha güvenli ve ergonomik bir araç modeli sunacak. Ön ve arkadaki elektrik motorlarıyla Türkiye’nin otomobilinin 4×4 sistemine sahip olacağı ortaya çıktı. Çekiş sistemi ve yerden yüksek yapısıyla elektrikli SUV zorlu yollarda da ilerleyebilecek. Otomobilin yan görünüşüne bakıldığında özellikle aynaları olmayan bir modern araç ile karşılaşıyoruz bu kameralar sayesinde sürücü yandan veya sürücünün hakimiyetinin olmadığı alanlardan gelebilecek tehlikeler de uyarılmasını sağlayacak ki bu emniyetli sürüşü ön plana çıkartacak.

yerli otomobilde dikkatimi çeken başka bir özellikte kapı kolları oldu. Kapı kolları klasik kapı kollarından farklı dizayn edilmiş ve bana çok şık geldi. Seat ve VW lerde bagajlar da gördüğümüz basmalı kollar bu aracımız da yan kapılar da kullanılmış.

Boyutları ve mücadele ettiği sınıfı dikkate alındığında 5 kişi için rahat bir yolculuk sunacak otomobilin bagaj hacmi 500 lt’yi geçebilecek.


[maxgallery id=”2025″]