Yerli Pil Yerli Otomobil

19.12.2019
1.123
A+
A-
Yerli Pil Yerli Otomobil

Dünyanın Bor rezervinin (%73) yüzde yetmiş üçünü elinde bulunduran ve en fazla rafine Bor üretimi gerçekleştiren Türkiye enerjisini bor dan alıyor. Özellikle Marmara Bölgesi ve çevresinde toplandığı bilinen rezervler Eskişehir Kırka, Balıkesir Susurluk ve Bigadiç, Bursa Kestelek ve Kütahya-Emet’te bulunurken Türkiye’nin en önemli tinkal yatakları Kırka’da Kolemanit yatakları  Emet ve Bigadiç civarında çıkartılıyor. Ayrıca Bigadiç’te az miktarda Üleksit mevcut olup, Kestelek’te de  zaman zaman Üleksit yan ürün olarak elde edilebiliyor. Dünyadaki Bor’un yaklaşık 4 de 3’üne sahip ve rafine Bor ürünlerinin en çok gerçekleştiren ülke olmanın verdiği enerji gelişen teknolojiler ve gücüne güç katan yeni vizyonuyla Eti Maden Türkiye’nin geleceğini tasarlamaya devam ediyor.

Böyle bir ürünün yanı başında bulunmak ve bir çok alan da kullanmamak ta düşünülemez elbette. Bu sayede geleceğin teknolojilerinde özellikle Bor madeni ile yerli otomobilin pilini, insansız hava araçlarının pillerini yaparak menzil noktasında bir çok elektrikli araç üreten yabancı firmaların önüne geçmeyi hedef sayıyoruz. Bu sayede araçlarımız dünya da kabul gördüğü gibi gelişen teknoloji ile birlikte Bor madeninin bilinçli işlenmesi Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkartacaktır.

Bu vesile ile Uluslararası Bor Sempozyumu’nun (BORON 2019) un açılışında konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bor madeni ile çeşitli ürünlerin geliştirilmesi ve bir çok ticari araştırma ve çalışmaların büyük bir kararlılıkla devam ettiğini belirtti, “Milli ekonomi hamlesi ile yüksek teknoloji açısından hayati önem taşıyan elektrikli araçlar için menzil artırmaya ve İha’lar için uçuş süresini artırmaya yönelik bor temelli yerli yakıt pili sistemlerini üretmede belli bir noktaya geldiklerini belirtti.

Elde edilen Bor madenleri ile çalışmaların hidrojenli yakıt teknolojisine dayandığını dile getiren Dönmez, “Hem otomobillerde hem de insansız hava araçlarında menzili artırmış olacağız. Bununla ilgili BOREN ve TÜBİTAK ortak çalışmalarını devam ettiriyor” ifadesini kullandı.

Yerli araç lansman’ının bu ay içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile tanıtımının yapılacağını ve bu araçlar ile ilgili olarak hem ülke vatandaşlarından ve hem de dünya da büyük bir geri dönüş beklediklerini aktardı.

Ayrıca bazı sanayi yönetimlerin den almış olduğumuz bilgilere göre bor pili üreten ve tamamen yerli malı olacak fabrikanın da kuruluş aşamalarının devam ettiğini. Ne ABD ye, ne de Çin’e pil konusunda bağımlı olmayacağımızı aktardılar.