P0301 Arıza Kodu

20.01.2020
2.501
A+
A-
P0301 Arıza Kodu

P0301 arıza koduP0301 arıza kodu 1.Nolu motor silindiri tekleme algılama OBD-II Sorun Kodu olarak bilinir.

Teknik Açıklama

Motorun 1.Nolu silindirinde tekleme tespit edildi.

Bu ne anlama geliyor?

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) jenerik bir güç aktarma organı kodudur, yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel olmasına rağmen, belirli onarım adımları marka / modele bağlı olarak değişebilir. P0301 arıza kodu, otomobilin elektronik kontrol ünitesinde (ECU) motora ait silindirlerinden birinin düzgün ateşlemediğinin tespiti anlamına gelir. Bu durumda 1 numaralı silindiri işaret etmektedir.

Araçtaki Belirtileri

Belirtiler şunları içerebilir:

 • Motorun çalıştırılması zor olur.
 • Motor çalışır ama tekleme meydana gelir.

Nedenleri

P0301 kodu, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının gerçekleştiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı bujiler veya buji kabloları
 • Arızalı endüksiyon bobini
 • Arızalı oksijen sensörü
 • Arızalı yakıt enjektörleri
 • Arızalı katalitik konvertör (ler)
 • Yakıt bitmektedir
 • Sıkışmış / tıkalı / sızıntı yapan EGR valfı / kanalları
 • Sıkıştırma zamanında problem
 • Arızalı elektronik kontrol ünitesi

Muhtemel Çözümler

Herhangi bir belirti yoksa, yapılacak en basit şey kodu sıfırlamak ve geri gelip gelmediğini görmek. Motor titriyor veya kararsız çalışma gibi belirtiler varsa, silindirlere giden buji kabloları ve bağlantılarını kontrol edin.

Motor tekliyor veya çalışmasında sorun yaşamak gibi belirtiler varsa, silindirlere giden tüm kabloları ve konektörleri (yani bujiler) kontrol edin. Ateşleme bileşenlerinin araçta ne kadar süredir bulunduğuna bağlı olarak, bunları düzenli bakım programınızın bir parçası olarak değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Bujiler, buji telleri, distribütör kapağı ve rotoru (varsa) öneririm. Aksi takdirde, bobinleri (bobin paketleri olarak da bilinir) kontrol edin. Bazı durumlarda, katalitik konvertör bozuldu. Egzozda çürük yumurta kokusu alıyorsanız, kedi dönüştürücünüzün değiştirilmesi gerekir. Diğer durumlarda da sorunların yakıt enjektörlerinin hatalı olduğunu duydum.

Bu arıza kodu ile ilgili P0300 arıza kodu yazımızı da okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bülent dedi ki:

  Bende opeşmastra 111.yüzyıl 2010 model aracım var ga giderken aeıa lambası yanıuor 0301 hata kosu veriyor pır pır layarak gaz yiyor. Benzine alınca 10 15 km gidince yememe olayı düzeliyor. Sorun ne olabilir

  1. Bülent dedi ki:

   Başlangıcsa marş bastığım da zor çalışıypr gaz pedalına dokunmasam çalışmayacak
   gibi

   1. Motor Dersi dedi ki:

    Büyük ihtimal egsantirik konum sensörü arızalı. Böyle bir arıza da araç zor çalışır marş alınca yeniden stop eder. Ama 2. veya 3. marşta çalışmaya başlar. Yol da giderken çekiş düşer. Hele ki yüksek rakımlar da bu çekiş düşüklüğünü net hissedersiniz. Bu gibi durumlar varsa bu sensörü değiştirmeniz gerekir.