P2130 Arıza Kodu

17.01.2020
1.482
A+
A-
P2130 Arıza Kodu

P2130 Motor Arıza KoduMotor arıza kodlarından bir tanesi olan P2130 kodu bir OBD-II sorun kodu olarak bilinir.

Teknik Açıklama

Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar “F” Devresi Arızası olarak adlandırılır.

Bu ne anlama geliyor?

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) jenerik bir güç aktarma organı kodudur, yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel olmasına rağmen, belirli onarım adımları marka / modele bağlı olarak değişebilir. Gaz kelebeği konum sensörü, gaz kelebeği gövdesine monte edilmiş bir potansiyometredir.

Gaz kelebeği açıklık açısını algılar. Gaz kelebeği hareket ettikçe, konum sensörü elektronik kontrol ünitesi (ECU) ya bir sinyal gönderir.

Genellikle üç uçlu bir sensör olup Elektronik kontrol ünitesinden, gaz kelebeği konum sensörüne 5 voltluk bir referans sinyal ucu, bir şasi hattı ve gaz kelebeğinden elektronik kontrol ünitesine bir geri dönüş sinyal ucundan oluşur.

Gaz kelebeği konum bilgisini bu sinyal kablosundaki elektronik kontrol ünitesine geri gönderir. Gaz kelebeği kapalı olduğunda sinyal 0.45 volt civarındadır. Tam gaz vermede bu sinyal voltajı tam 5 volta yaklaşacaktır. Elektronik kontrol ünitesi (ECU) normal çalışma aralığının dışında bir voltaj gördüğünde, P2130 arızası verir. Motor arıza lambasını yakar.

“F” belirli bir devrenin, sensörün veya belirli bir devrenin alanını belirtir.

NOT: Elektronik kontrol ünitesi (ECU), gaz kelebeği konumundaki herhangi bir büyük değişikliğin, manifold basıncında (MAP) çok büyük bir değişiklik anlamına geldiğini bilir. Bazı modellerde Elektronik kontrol ünitesi (ECU), karşılaştırma için MAP ve Gaz kelebeği açıklığı çalışmasını izleyecektir. Yani, Elektronik kontrol ünitesi (ECU) gaz kelebeği konumunda büyük bir yüzde değişikliği görürse, manifold basıncında çok büyük bir değişiklik görmeyi bekleyecek veya bunun tersi de olacaktır. Her hangi bir değişiklik görmezse, P2130 normaldir. Bu tüm modeller için geçerli değildir.

Araçtaki Belirtileri

Potansiyel olarak belirtileri şunları içerir.

 • Motor arıza lambasını yakar
 • Rölantide veya Normal hızlarda yanlış yönlendirme
 • Düşük rölanti kalitesi
 • Rölantide çalışmama
 • Motor çalıştırılır ve hemen durur

Nedenleri

P2130 kodunun olası nedenleri şunlardır.

 • Yapışmış gaz kelebeği geri çekme yayı
 • Mutlak basınç sensörü söket korozyonu
 • Gaz kelebeği sensörü söket korozyonu
 • Bağlantılarda aşınma ve kopmalar
 • Arızalı gaz kelebeği konum sensörü
 • Arızalı veya bağlantı problemli (ECU)

Bir test cihazınız varsa, Anahtar açık motor kapalıyken Gaz kelebeği konum sensörü voltajını izleyin. Gaz kelebeği kapalıyken, voltaj yaklaşık 0.45 volt olmalıdır. Gaza basarken kademeli olarak yaklaşık 4,5 ila 5 volta kadar yukarı doğru gelmelidir.

Bazen sadece bir durum Gaz kelebeği konum sensörü sinyal voltajında ​​kesintili bir aksaklık yakalayabilir. Gaz kelebeği konum sensörü tarama voltajında ​​bir aksaklık fark ederseniz, Gaz kelebeği konum sensörünü değiştirin.

NOT: Bazı Gaz kelebeği konum sensörleri ince ayar gerektirir. Yeni Gaz kelebeği konum sensörünü ayarlamak için yetkili bir servise götürmek faydalı olur.

Voltaj kapalıyken voltaj 0.45 volt değilse (+ veya – 0.3 volt) veya okuma “aralığı” Gaz kelebeği konum sensörü söketini çıkartın. Anahtar açık motor kapalıyken sökette 5 voltluk referans voltajı ve şasi olup olmadığını kontrol edin. Gaz kelebeği konum sensörü söketi toprak devresi ile sinyal devresi arasına sigortalı bir kablo atlaması yaparak sinyal devresini süreklilik açısından kontrol edebilirsiniz. Motor test cihazındaki Gaz kelebeği konum sensörünü sıfır değerinde okuyorsa, Gaz kelebeği konum sensörünü değiştirin. Fakat sıfır değeri görmezseniz, sinyal kablosunda açık veya kısa devre olup olmadığını kontrol edin ve eğer böyle bir durumda söz konusu değilse arızalı bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) ile karşı karşıyasınızdır.