Passat Aydınlatma Analizi

02.01.2020
812
A+
A-
Passat Aydınlatma Analizi

Passat’a standart olarak takılan ana halojen farlar, iyi yol aydınlatması ve dolayısyla yüksek seviyede bir güvenlik sağlar. Dönüş lambalı Xenon farlar kısa ve uzun hüzme için çiftli farları, dinamik dönüş lambalarını ve statik dönüş lambalarını bunun yanında da far yükseklik ayar sistemini içerir. Far fıskiyeleri ve su seviyesi ikaz lambası Passat’ın tüm versiyonlarında mevcut olacaktır. Kısa ve uzun hüzme için çiftli xenon farlar geniş bir aydınlatmasız alanda ve renk yelpazesinde etkilidir, gün ışığına çok benzer olduğundan özellikle gözler için rahatlatıcıdır.

Daha fazla güvenlik ve konfor da aynı biçimde, sensörlerinin direksiyon simidi dönüşü ve araç hızını algıladığı dinamik dönüş lambasının avantajlarıdır.

Dönüş sırasında virajın iç tarafında kalan far en fazla 7.5 º lik bir açıyla içe doğru eğilirken dışta kalan far 15 º ye kadar dışa doğru eğilir. Dönüş lambası daha iyi bir viraj aydınlatması sağlar ve olası tehlikeler daha önceden görülebilir. Statik dönüş lambası düşük hızlarda (15 km/h hızın altında) dinamik dönüş lambasının yerini alır. Başlıca parçaları, her far ünitesi için ilave bir reflektör ile kısa ve uzun hüzmeli far arasındaki bir ışık kaynağıdır. Sürücü yön değiştirmek istediğinde bir sinyal verdiğinde veya direksiyon simidini çevirdiğinde, uygun dönüş lambası devreye girer. Bu, aracın yanı ve önündeki 35 º lik bir alanı aydınlatır. Bu, özellikle kavşaklarda ya da geçitlerde, engelli yerlerde dönüş sırasında güvenlik kazandırır ve hepsinden önce yaylar veya bisikletliler karanlıkta daha kolay şekilde görülebilir. Bu ayrıca diğer yol kullanıcılarının da dikkatini arttırır.

Passat Comfortline ve Highline’daki standart olan otomatik hüzmeli far devresi sürüş konforonu yükseltir. Karanlıkta araç lambalarını otomatik olarak yakar veya tünellerden geçerken ortam ışığı tekrar arttığında kendiliğinden kapanır. Farlar böylelikle, akünün gereksiz yere deşarz olma riskini meydana getirmeksizin açık bırakılabilir. Bu, ayrıca sürücünün şehir aydınlıkken farları açık unutma olasılığını da azaltır.

Highline modellerinde standart ekipman olarak sunulan otomatik hüzmeli far devresi, sis farlarında olduğu güvenliğe katkıda bulunur. Diğer tüm versiyonlar için bir opsiyon olarak sipariş edilebilirler.

Arka lambalar için de en son teknoloji kullanılmıştır. Arka stop lambası, fren lambası ve sinyal lambası LED teknolojisiyle imal edilmiştir. Bunun yanında hızlı tepki süresi ve daha net sinyallemeye sahiptir. Diğer yol kullanıcıları açısından avantajı, geliştilmiş görülebilirliğidir. Aydınlatılmış yüzeyler daha düzgün ve görmesi daha kolaydır.

Filamanlı ampullerle çalışan geri vites lambası ve arka sis lambası, arka stop grubunun içinde yer alır.

Passat’ın “Coming home (eve geliş)” ve “Leaving home (evden gidiş)” fonksiyonu da (Comfortline modelinden itibaren standart) yüksek seviyede bir kullanıcı rahatlığı ve karanlıkta ilave bir günlik hissi sağlar. “Coming home (eve geliş)” araçtan çıkarken çevresel aydınlatmayı devreye sokarken, “Leaving home (evden gidiş)” fonksiyonu da uzaktan kumandayla merkezi kilit açıldığında devreye girer. Araca ulaşımı veya ev ile araç arasındaki yolu aydınlatmak amacıyla, farlar, iç aydınlatma lambaları ve arka ışıklar araç çevresindeki alanı aydınlatır. Lambaların açık kalma süreleri fabrikada programlanır ve gerektiğinde multifonksiyon ekranından bireysel olarak ayarlanabilir.