Viraj Farları Nasıl Çalışır?

04.03.2020
3.431
A+
A-
Viraj Farları Nasıl Çalışır?

Günümüz otomotiv teknolojisi geliştikçe araçlarda bulunan sistemlerde sürekli gelişmekte ve sürücünün daha emniyetli araç kullanmasına yardımcı olmaktadır. Buna ilave olarak bir çok otomotiv üretici firmalar yenilikleri ile alıcılarını kendilerine çekmeye çabalamaktadır. Bu firmalardan biriside Fransız üretici olan Renault firmasıdır. Size bugün Renault araçlarda kullanılan ilave viraj farları nasıl çalışır onu açıklayacağım.

Piyasada bulunan bazı araçlar ki bunlara Renault’ta dahil. Aracın kısa far ve uzun farlarına ek olarak ilave viraj farları kullanmaktadır. Araçlarında bu farları kullanmalarındaki amaç, araç viraj alırken virajlarda aydınlatmanın zayıf olduğu noktalar da bu aydınlatmayı iyileştirmek ve  daha emniyetli görüş sağlamaktır.

Viraj farları

Kullanılan bu ilave viraj farları aşağıdaki koşulları sağlandığında sürücüden bağımsız otomatik olarak yanacaktır. Bu koşulları sıralayacak olursak;

1-Kısa farların açık olması
2-Aracın motorunun çalışıyor ve geri vitese takılmamış olması
3-Direksiyon simidi açısının 25 dereceden daha yüksek olması
4-Araç hızının 60 kilometre saatten daha düşük olması

Bunlardan farklı, direksiyon açısına bağlı olarak da ilave far ışığın şiddeti de değişiklik göstermektedir.

Sistemin Çalışması

İlave viraj farları elektronik beyni, yakma izni koşulları ile ilgili bilgileri multiplex ağdan alır. ABS elektronik beyni araç hızı bilgisini iletir, elektrik takviyeli direksiyon elektronik beyne direksiyon açıcı bilgisini bildirir. Koruma ve güç kontrol ünitesi geri vitese takılı olmadığını onaylar, araç içi merkezi kontrol ünitesi kısa farların açık olduğu bilgisini iletir. Tüm koşullar sağlandığında ilave viraj farları elektronik beyni, farları yakar.

Viraj farı devre şeması

İlave viraj farları, far grubu için ilave bir ısı kaynağı oluşturur. Termik koruma sistemi far grubunu korumak için ilave viraj farlarını kapatır. Araç 10 km/h daha düşük hızda giderse ilave viraj farları elektronik beyni hız düşmesini izleyen 2 dakikanın sonrasında ilave viraj farlarının beslemesini keser. İlave viraj farlarının tekrar aydınlatması için araç hızının 30 km/h hızı geçmesi durumunda mümkün olur.

Konu ile ilgili video anlatımı: