Şarj Sistemi Çalışma Soruları

07.11.2021
1.813
A+
A-
Şarj Sistemi Çalışma Soruları

Şarj Sistemi Çalışma Soruları

Araç teknolojisi ders sunumlarını buradan (Bkz: Araç Teknolojisi Ders Sunumları) ve Araç Teknolojisi atölyesi dersine ait şarj sistemleri modülü çalışma sorularını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 

Şarj Sistemleri Online Teste Buradan Ulaşabilirsiniz.

1.Şarj sisteminin görevini ve parçalarını yazınız.

CEVAP:
Görevi: (Bkz:Şarj sistemi), motordan aldığı mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek elektrikle çalışan alıcıların beslenmesini ve akünün devamlı şarjda olmasını sağlar. (Bkz:Akümülatör Nedir)
Parçaları: batarya, alternatör, regülatör (konjektör) ve şarj göstergesi.

2.Alternatörlerin çalışma prensibini kısaca açıklayınız.

CEVAP:
Bir manyetik alan içerisinde hareket eden bir iletken, manyetik kuvvet hatlarını kestiği zaman iletken üzerinde elektro motor kuvveti (indüksiyon voltajı) oluşur ve iletken devrenin bir elemanı durumunda ise üzerinden bir akım geçer.

3.Aşağıdaki şekle bakarak alternatörün çalışmasını anlatınız.

CEVAP:
Rotor, kontak anahtarı açıldığında üzerinden geçen uyarı akımı ile mıknatıslanır. Uyartım akımı rotordaki manyetik alanı arttırmak içindir. Manyetik alan içerisinde bulunan sabit stator sargılarında voltaj meydana gelir. Bu voltaj üç fazlı alternatif akımdır. Rotor, araç motoru tarafından döndürüldüğünde, rotorda oluşan manyetik alanda dönmeye başlar. Şekilde sabit olan iletken stator sargısı ve hareket eden manyetik alansa rotordur. Alternatörler doğru akım üreteçleriyle aynı mantıkla çalışırlar. Bir iletkenin etrafındaki manyetik alan değişince iletkende bir akım oluşur. Modern tipik bir alternatörde rotor denilen mıknatıslar demir cevherine sarılmış olan stator denilen sabit iletken sargıların içinde veya etrafında dönerler. Mekanik enerjinin rotorları döndürmesiyle iletkenler etrafındaki manyetik alan değişir ve elektrik akımı üretilmiş olur.

 4.Alternatörde, sabit bir voltaj elde etmek için mıknatısın sabit bir hızda döndürülmesi gerekir. Bununla beraber motor yol koşullarına bağlı olarak değişik hızlarda çalıştığından, alternatörün hızı sabit tutmak mümkün değildir. Bu şartlarda sabit voltaj nasıl sağlanır?

CEVAP
Bu zorluğu çözmek ve sabit bir voltaj sağlamak amacıyla sabit bir mıknatıs yerine elektromıknatıs kullanılmıştır. Elektromıknatıs, üzerine bobinler sarılmış bir demir çekirdektir. Bobinlerden akım geçtiğinde, çekirdek mıknatıslanır. Mıknatıslanmanın derecesi, bobinden geçen akımın miktarıyla değişir. Böylece, alternatör düşük hızlarda dönerken akım arttırılır, bunun tersi de alternatör yüksek hızlarda dönerken akım azaltılır. Elektromıknatıstan geçen akım, akü tarafından beslenir ve miktarı voltaj regülatörü (konjektör) tarafından kontrol edilir. Bu nedenle alternatör motor hızına bağlı olmaksızın sabit voltaj üretir. Alternatörlerde akımın üretildiği iletkenler sabit durur ve manyetik alanı meydana getiren ve adına rotor denen kısım döner.

Online Modül Sorularından Sınav Olmak İçin Tıklayınız.

Dosyayı Resim Olarak Aşağıda İndirebilirsiniz.

Devamı için dokümanı indir linkini tıklayınız.

Dökümanı İndir