Supap Kapağı ve Contası

25.05.2020
9.430
A+
A-
Supap Kapağı ve Contası

Görevi: Supap kapağı (Külbütör kapağı) ve contası, motorun üst tarafını kapatır. Toz ve benzeri yabancı maddelerin motorun içine girmesini önler. Ayrıca motor yağının dışarı sızmasını engeller.

Supap kapağına külbütör kapağı ismini de verebiliriz. Supap kapağı az önce bahsettiğimiz görevlerinin dışında, motor yağ kapağına, karter havalandırma sistemine, buji ile motor bağlantı noktasının temiz kalmasına, buji kablolarının toplanmasına, triger seti ve egzantirik (kam) milinin dişlilerinin korunmasına da yardımcı olur.

Her hangi bir kırılma veya çatlaması durumunda bu koruma özelliğini kaybettiği gibi conta kenarlarından yağ sızıntılarına da sebebiyet verecektir. Aşağıda ki resimde supap kapağının elemanlarını görmektesiniz.

Malzemesi ve yapım özellikleri

Supap kapağı preslenerek şekillendirilmiş çelik saçtan, aluminyum alaşımı veya dökme demirden dökülerek imal edilir. Günümüz de kullanılan motorlar da malzeme olarak kompozit plastik malzemelerden imal edilmektedir. Bu saye de hem ağırlık olarak hem de esneklik olarak daha da iyileştirilmiş bir yapısı vardır. Kapak contaları, mantar, lastik, sıvı conta  ve yumuşak klingritten yapılır.

Sökülüp takılmasında dikkat edilecek hususlar

Supap kapağı sökülürken contası zarar görmemelidir. Takılırken conta yüzeyi temiz ve conta sağlam olmalıdır. Kapak tespit vidaları, contayı ezecek ve kapağı deforme edecek şekilde aşırı sıkılmamalıdır. Aksi halde, kapak kenarlarından yağ sızması önlenmez.

Hazır mantar contalar zamanla kendilerini çeker. Böyle conta ılık su içine konulduğunda veya sıcak su buharına tutulduğunda normal ölçülerine gelir