Araç Bakımının Önemi

26.05.2020
852
A+
A-
Araç Bakımının Önemi

Bakım aşamalarını aşağıda sırası ile anlatmaya çalışacağız. Bu bakım ile sizde kendi aracınızın bakımını yapabilecek ve bir çok masraftan kurtulabileceksiniz. Öncelikle bir araç bakıma neden ihtiyaç duyar ondan kısaca bahsetmek gerekirse.

Motorlarda kullanılan belli başlı malzemeler zamanla aşınmaya maruz kalırlar. Bu aşınma sonucunda da artık motor için yapması gereken görevleri yerine getiremez olur ve bu durumda araç motoru yıpranmaya başlar. Bakım bu yıpranmayı en aza indirmek için yapılmalıdır. Peki bu bakımda acaba neler değiştirilir ve bu değişen parçaların kısaca görevleri nelerdir. Şimdi isterseniz o duruma değinelim.

Araçların periyodik bakımları servis bakım kitapçığına bakılarak yapılması gerekir. Her servis bakım kitapçığında o araca ait ne tür işlemlerin kaç km lerde yapılması gerektiği hangi parçalara bakım ve hangi parçalara değişim yapılacağı yazmaktadır. Bir aracın bakımında başta Motor yağı değiştirilmelidir. Ayrıca Yağ filtresi, Yakıt filtresi, Polen filtresi ve Hava filtresi de her km bakımında değiştirilmesi gereken parçalardır.

Bir araçta yağ bakımı yapacaksak dikkat etmemiz gereken hususları madde madde yazacak olursa;

Motorun Sıcak Olmalı: Motorun sıcak olması demek yağın incelmesi ve motoru daha kolay ve tamamen terk etmesi demektir. Eğer motor soğuk olursa yağ akıcı olmayacak ve motoru kolay terketmeyecektir.

Yağ Doldurma Kapağı: Motor yağını boşaltmadan önce yağ doldurma kapağını çevirerek çıkartmamız gerekir. Bunu yapma sebebimiz üstten hava alan motorun yağı alt karter tapasını açtığımızda daha rahat boşalacaktır.

Değişen Elemanlar: Mutlaka filtrenin o-ring contası ile karter tapasının bakır contasını yenisi ile değiştirmeliyiz. Ayrıca o-ringi parmağımız ile yağlamalı ve filtre sıkılırken sürtünerek aşınıp parçalanmasını önlemeliyiz. Karter tapasını takmadan önce son damlalara doğru o bölgeyi temizlemeli ve varsa üzerinde kalan yapışan eski karter tapasını sökmeliyiz.

Motor yağı zamanla özelliğini kaybeder ve artık parçalarda yapması gereken

  1. Sürtünmeden oluşan aşınmayı
  2. Motor temizliğini
  3. Soğutulmaya yardımcı olmayı

yapamaz duruma gelir ve kendisi de motorun yağlandığı noktalara yapışarak motora yarardan çok artık zarar vermeye başlar. Bu durumu engellemek için motor yağları uygun kalınlıkta yağ ile (0w 30 – 5w 40 – 10w 40 v.b.) değiştirilmelidir.

Aynı şekilde motor yağ filtresi de karterden gelen ve daha öncesinde kirlenmiş olan motor yağını yeniden temizleyerek motorun yağ kanallarına temiz bir şekilde ulaşmasını sağlar. O da zamanla tıkanmaya ve yağ basıncını düşürmeye başlar. Yağlama yağı basıncı düşer ise motor yağlama yapamaz ve buda aşırı ısınmaya ve hatta motoru yakmaya kadar götürür. Bu yüzdendir ki motor yağ fitresini de değiştirmek gerekir.

Bir diğer değişmesi gereken parça ise Yakıt filtresi. Depodan gönderilen yakıta hiç bir zaman güven olmaz. Günümüz motorlarında enjektörler ile yakıtlar püskürtüldüğünden enjektör meme çapları ortalama bir insanın saç kalınlığı olan 40 mikron kalınlıktan daha küçüğü yani 5 ile 20 mikron arası kalınlıkta deliklere sahip olduğundan dolayıda tıkanma riskine karşı değiştirilmesi gerekir.

 

 

Bir diğer can alıcı parça Polen filtresi. Polen filtresi de dış havadan emilen ve kirli olabileceği tahmini ile dış havayı temizleyen ve genellikle torpido paneli hava giriş kanalında yer alır. Buda kirlendiğinden içeriye çok fena bir koku yayar ve aynı zamanda hastalıklara davetiye çıkartır. Bu sebepten dolayıda hemen her bakımda değiştirilmesi gerekir. Polen filtresine kesinlikle hava tutarak temizleme işlemi yapılmaz.

 

Motor için önemli olan hava filtresine de bakacak olursak; eğer aracınız da yakıt tüketimi arttı, motor çekişinde azalma hissediyorsanız son olarak egzoz gazları siyah çıkıyorsa bunun sebeplerinden bir tanesi de hava filtresinin kirlenmesi. Motor için mutlaka hava filtresini de değiştirmeniz gerekmektedir. Bu bir nevi örnekleyecek olursak burundan ciğerlerimize aldığımız taze havayı gösterir. Ne kadar taze ve temiz hava alırsak o kadar sağlıklı oluruz. Motor sağlığı ve çevre için mutlaka hava filtresinin de değiştirilmesi gerekmektedir.

Abdullah Yanık
Başakşehir Mesleki Eğitim Merkezi