Silindir Kapak Contaları Arızaları

26.02.2020
30.406
A+
A-
Silindir Kapak Contaları Arızaları

Silindir kapak contası arızası her zaman motor ve sürücüsü için kötü bir haberdir. Bozulmuş bir silindir kapak contasının üç adet belirtisi vardır.

1-Motor yağına su karışır

2-Motor suyuna yağ karışır

3-Soğutma suyu hortumları motor çalışırken aşırı derecede serttir.

4-Radyatör kapağını açıp içerisine su koyduğunuzda motor çalışıp gaz verdiğinizde suyu kapaktan dışarı atması. (Buna sebep kompresyon kaçağının su kanalına vermesidir.)

Bu durumların yanında sıkıştırma zamanında silindirlerden basınç kaçakları (yanlış ateşleme, güç ve yakıt ekonomisi kaybına neden olduğu) anlamına gelir. Silindir kapak contası soğutma sıvısını sızdırıyorsa, motorunuz çalışmaz. Nedeni motorun hızlı bir şekilde aşırı ısınmasıdır. Sıkıştırma zamanındaki basınç kayıplarında ise aracınız ile sürüşe devam edebilirsiniz, ancak aracınızda önemli bir güç kaybı olduğunu fark edersiniz.silindir kapak contası arızası

Silindir Kapak Contası Neden Arızalanır?

Motorda bir çok sebep silindir kapak contasının arızalanmasına neden olmuş olabilir. Bunlardan en yaygın olanı motorun aşırı ısınmasıdır. Motor herhangi bir nedenle aşırı ısınırsa, silindir kapağı ile blok arasındaki termal genleşme, silindir kapak contası yüzeyini bir veya daha fazla silindir etrafında (genellikle ortada bulunan silindirler) bozar. Silindir kapağı conta yüzeyinde oluşan bu aşınma yüzünden sıkıştırılan gazlar  ve / veya soğutma suyu sızdırmaya başlar. Bu durum devam ettiği sürece conta hızla aşınır ve artık göz ardı edilemeyecek duruma gelene kadar durum daha da kötüleşir.

Silindir kapak contasının bu aşırı ısınma sorununu bulmak çok önemlidir, böylece sorunun büyümesi engellenebilir. Bakılacak yerler ise; su pompası, radyatör, hortumlar veya motor soğutma suyu sızdırıyorsa, sızıntıların bulunması ve onarılması gerekir. Soğutma fanı çalışmadığı veya radyatör tıkandığı için motor çok ısınırsa, bu sorunların teşhis edilmesi ve onarılması gerekir. Aksi takdirde, motor aşırı ısınırsa silindir kapak contası tekrar arızalanabilir.

Silindir kapak contasının arızalanmasına sebep olan olaylardan bir tanesi de orijinal conta kullanmamaktır. Bu sebeple mutlaka orijinal conta kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer aracınız da kısa sürede aynı sorun yaşıyorsanız kullandığınız bu contanın motor için yeterli olmadığını gösterir.

Son model motorların çoğunda artık silindir kapak contaları yüksek sıcaklıklara ve basınca karşı dayanıklıdır. Genellikle karbon kaplı çelik saclarla yapılırlar. Karbonun üzeri, motor bloğunun ve silindir kapağının bozulmaması için, grafit ile kaplanmıştır. Bazı motorlarda iyi bir sızdırmazlık sağlayabilmek ve çalışma ömrünü uzatabilmek için metal silindir kapak contaları kullanılabilmektedir.

Motorda ilk çalıştırma veya ateşleme sorunları varsa, zamanla, contadaki stresi artıracak ve arızalanmasına neden olacaktır. Ayrıca motorda oluşabilecek yanma sorunları motor pistonları nada çok zarar verecektir.

Ateşleme zamanlaması aşırı bozulmuşsa, yakıt karışımı çok zayıfsa, EGR sistemi çalışmıyorsa, yakıtta çok fazla sıkıştırma ve / veya yeterli oktan yoksa kendi kendine yanma (vuruntu) oalyı meydana gelebilir. Vuruntu kıvılcım vurmasına neden olur, bu da motor yük altındayken veya hızlanırken ping veya tıkırtı sesi çıkarır.

Birçok durumda, kısa yolculukta veya yoğun trafikte araç kullanırsanız pistonların üst kısımlarında yanma odası içinde karbon birikintileri oluşur. Bu durumu önlemek için aracınızı yüksek devirlere çıkartarak bu karbon birikintilerini yakarak atmanız gerekir.

Motor Toplarken ki Silindir Kapak Contası Hataları

Yakın zamanda takılmış veya bir silindir kapak contası arızalanırsa, sorun “montaj hatası” olabilir. Bu, motoru toplayan kişinin aşağıdaki hataları yaptığını gösterir.

1- Silindir kapak cıvatalarını uygun sırada veya belirtilen torka sıkmamıştır.

2- Kullandığı tork anahtarı yanlıştı ya da uygun sıkma prosedürünü takip etmedi.

3- Silindir kapak cıvatası dişleri tam temizlenmemiş, bu cıvatalar hasar görmüş ya da bozulmuş.

4- Silindir kapağının veya motor bloğunun yüzeyi temiz, pürüzsüz veya düz olmayabilir.

Bu sebeplerden biri veya bir kaçı silindir kapak contasının yeniden arızalanmasına neden olabilir. Contayı erkenden bozabilir.

Bir silindir kapak contasını kendiniz değiştiriyorsanız, motor bloğunun ve silindir kapağının yüzeyinin temiz, pürüzsüz ve düz olduğundan emin olun. Conta tedarikçisinin montaj talimatlarına mutlaka uyun. Sıvı conta kullanıp kullanmamayı mutlaka öğrenin.

Motorunuz için silindir kapağı cıvatası tork değerlerine bakın ve bir tork anahtarı kullanarak belirtilen sıradaki cıvataları belirtilen torkta sıkın. Silindir kapak contasını doğru şekilde konumlandırın ve silindir kapak cıvatalarını doğru şekilde sıkın. Eğer bu prosedürleri doğru uygulamazsanız, silindir kapak contası sızıntı yapabilir ve tekrar silindir kapak contası arızasına neden olabilir.

Çeşitli Silindir Kapak Conta Arızası Resimleri