Araçlarda Yakıt Tasarrufu

19.12.2019
568
A+
A-
Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Yakıt fiyatlarının araçları daha almadan düşündüren etkenlerden biridir. Bu sebepten dolayı çoğu insan yakıt kullanımı daha az olan araçlar daha çok tercih etmeye başlandı tabi bunların yanında bizim dikkat etmemiz gereken şeyler de vardır.

-Yakıt

-Tekerler

-Rölanti

-Araç sürme

Yakıt

Özellikle yaz aylarında akşam yakıt almanızı tavsiye ederiz . Çünkü soğuk saatlerde benzin satın alarak hem benzin buharının atmosfere kaçmasını önlersiniz hemde daha yoğun benzin satın alırsınız. Unutmayınız ki yakıt pompası yakıt hacmini ölçer, yakıt yoğunluğunu ölçmez. Yakıt yoğunluğu arttıkça daha ağır benzin satın almış olursunuz.

Tekerlekler

Lastiklerin hava basınıcı kontrol altında tutmalısınız . Lastiğinizin ebadına ve aracınızın teknik değerlerine hava basıncını düzenli aralıklarla kontrol ediniz.Yeterli miktarda hava basıncı olmayan lastikler çabuk tahrip olur ve ömrü kısalır. Yol tutuşları zayıflar, patlamaya ve yırtılmaya neden olurlar. Lastiklerin hava basıncını hava soğukken kontrol ediniz. !!!

Rölanti

Aracınızı 30 saniyeden fazla rölantide çalıştırmayınız. Kış aylarında aracınızı hareket ettirmeden önce ısınması için 1 ila 2 dakika rölantide çalıştırmanız yeterlidir.  Aracınızı 10 dakika rölantide çalıştırdığınızda 0,17 litre ekstra yakıt harcarsınız. 4 silindirli bir taşıt bir saat rölantide çalıştırıldığında 1-1,8 litre benzin tüketir buda tabi ki büyük bir kayıptır.

Araç Sürme

Şehir içi bölgelerde ekonomik ve ideal taşıt hızı 25-95 km/saattir.
Gaz pedalını devamlı nazikçe kullanınız. Ani kalkışlardan ve duruşlardan kaçınınız. Ani fren yapmaktan kaçınınız.
Olması gereken vitesten düşük viteslerde aracı kullanarak %45’e varan daha fazla yakıt tüketimine ,motorun yorulmasına ve yıpranmasına neden olursunuz. Motoru yormamak için mümkün olduğunca aracı uygun viteste kullanınız.
Aracınızın vitesini nazikçe fakat hızlı olarak değiştiriniz.
Aracı ani olarak çalıştırıp hızlandırmak normal seyir esnasındaki değerlerden %60 daha fazla yakıt tüketimine neden olursunuz.