Common Rail Sistemi Kontrolü

Common Rail Sistemi Kontrolü

Common Rail Sistemi Nedir?

Common-Rail enjeksiyon sistemi, dizel motorlar için kullanılan bir yüksek basınç enjeksiyon sistemidir. Bu sistem, depolayıcı enjeksiyon sistemi olarak da adlandırılır. 

“Common-Rail” terimi, “Ortak ray” anlamına gelir ve tüm enjektörler için ortak bir yakıt yüksek basınç deposu için kullanılır. Basınç üretimi ve yakıt enjeksiyonu, Common Rail enjeksiyon sisteminde birbirinden ayrılmıştır.

Ayrı bir yüksek basınç pompası, enjeksiyon için gerekli yüksek basıncı üretir. Bu yüksek basınç, bir yüksek basınç deposunda depolanır ve kısa enjeksiyon hatları üzerinden enjektörlerin kullanımına sunulur. Bu arada Raydaki basınç ve her silindir için enjektörü harekete geçiren sinyalin başlangıcı ve bitişi elektronik olarak kontrol edilir.

Geleneksel dizel direkt püskürtücüleri yaklaşık 500 bar’lık basınç ile çalışırken, Common-Rail Sistemi, yakıtı 2300 bar’a kadar yükselen bir basınç ile ortak bir boru üzerinden enjektörlere dağıtır. Elektronik motor kumandası, bu yüksek basıncı, motorun devir sayısına ve yüküne bağlı olarak ayarlar.

Common-Rail enjeksiyon sisteminin avantajları:

1-Karakteristik alanda yaklaşık olarak serbestçe seçilebilen enjeksiyon basıncı.
2-Düşük devirler ve kısmi yük bölgesinde yüksek enjeksiyon basıncı olanağı
3-Ön ve ana enjeksiyonla esnek enjeksiyon başlangıcı
4-Yakıt tasarrufu
5-Egzoz emisyon düşüklüğü (Dolayısı ile daha çevreci)
6-Klasik dizel motorlara göre daha sessiz çalışmaları

Yakıt sistemi

Yakıt sistemi, iki bölgeye ayrılmıştır:

1-Alçak Basınç Bölgesi

Yakıt deposundaki yakıt pompası, yakıt genleşme rezervuarı, yakıt filtresi ve dişli pompayla birlikte alçak basınç bölgesi ve Alçak basınç bölgesinde, yakıt, yakıt pompası ve dişli pompa tarafından yakıt deposundan alınır ve yakıt genleşme rezervuarı üzerinden yakıt filtresini geçerek yüksek basınç pompasına gönderilir.

2-Yüksek Basınç Bölgesi

Yüksek basınç pompası, yüksek basınç deposu (ray), enjektörler ve basınç sınırlama valfi ile birlikte yüksek basınç bölgesi.

Burada, enjeksiyon için gerekli yakıt yüksek basıncı oluşturulur ve yüksek basınç deposuna (ray) gönderilir. Yakıt, yüksek basınç deposundan yakıtı yanma odalarına püskürten enjektörlere gider.

Aşağıdaki çalışma motor öğretmenimiz Mehmet Küçükdağ tarafından öğrencilerimizin atölyede yapacakları uygulama çalışmaları için Common Rail Sistemi Kontrolü iş ve işlem basamaklarını sıralamıştır. Bu çalışmayı öğrencilerimiz takip ederek sistemi rahatça söker ve toplar. 

Common Rail Enjeksiyon sistemi videosu için tıklayınız.