Hava Destekli Süspansiyon Sistemi

06.01.2020
1.224
A+
A-
Hava Destekli Süspansiyon Sistemi

Avrupa’nın önde gelen Otomobil Tasarımcısı Porsche yeni geliştirdiği ”HAVA DESTEKLİ SÜSPANSİYON SİSTEMİ” Airlift’i tanıttı. Bu sistem otomatik seviye kontrol patentli olarak çalışır.

Yüksek performanslı bir sürüş deneyimi sağlar. Günümüzde Porsche 996/997 ve Audi R8 gibi spor arabalarda bu sistemi görmemiz içten bile değildir. Ön süspansiyon, kablosuz uzaktan kumanda ünitesi tarafından yol durumuna göre kumanda edilebilir. Bu sistem çalıştırıldığında araçla teker arası 55 mm’ bir boşluk bırakarak yükselir. Otopark rampaları, dik yokuşlar, yüksek yol setleri gibi engellerden ön tampon ve arabanın altına zarar vermeden ön süspansiyon yükselerek araç engellerden geçmiş oluyor. Sürücü engelli yoldan geçtikten sonra aracı eski haline getirmezse ki bu aracın aerodinamik yapısına zarar verir. Fakat bu sistemle araç 50 km hıza ulaştığında , “Hava Destekli Süspansiyon” otomatik olarak aracı normal sürüş yüksekliği olan 55 mm’nin altına düşürür.

Hava Destekli Süspansiyon; her yolda kullanılabilir. Her hangi bir parça veya lastik kombinasyonu otomobil ya da tekerlek seçimi performans üzerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmaz. Bu sistem zaten Michael ve Thomas Schnarr’in araç performans şirketlerinde test edilmiştir.

Alman süspansiyon üretici Bilstein yeni üretilecek Porsche 911 serisinin 996 ve 997 gibi lüks araçlarına fabrika çıkışı olarak bu sistemi uygulayacaktır. Hava Destekli Süspansiyon sistemi Bilstein Şirketi ile birlikte özel olarak tasarlanmış hava körüğü kullanılarak geliştirilen ancak daha sonra orijinal lastik kompresör kullanılmaya başlanan bir sistemdir.

Araç tasarımcıları Hava Destekli Süspansiyon sistemini yakında AUDI R8 ve diğer yüksek performanslı modellere de fabrika çıkışlı uygulayacaklar.

Hava Destekli Süspansiyon sisteminin kullanılabilir 2 versiyonu bulunmaktadır

İlk versiyonu komple kit dahil olarak kullanıma sunulmuştur. Bu ilk versiyon binek araçlara otomobillere uygulanmaktadır.

İkinci versiyon çekici, kamyon gibi ağır ticari araçlar içindir. Bu kitte B16 fren ve süspansiyonlar üzerinde OE bobin için yükseltme kiti yer almaktadır.

Bu sistemin ağır ticari araçlardaki bir dezavantajdır. Araç yukarı kaldırıldığında tekrar normale dönmesi yaklaşık 1 günü buluyor. Bu 1 günü en aza düşürmek için çalışmalar sürdürülmektedir. Landau Şirketinde bunların testleri gerçekleştirilmektedir.

(Airlift Suspension System)Hava Destekli Süspansiyon Sistemi Resimlerini Aşağıda İnceleyebilirsiniz.


[maxgallery id=”2484″]