Patinaj Nedir?

19.12.2019
1.919
A+
A-
Patinaj Nedir?

Patinajın amacı drag yarışlarında daha hızlı kalkmak normal yarışlarda ise aracın manevra kabiliyetini artırmaktır. Özellikle f1 yarışlarında görmüşsünüzdür, ısınma turlarında araçlar keskin manevralarla pati çektirilerek tekerleklerin yarışa hazırlanması amaçlanır.

Burada hazırlanmaktan kastı tekerleklerin yüksek sıcaklıklara ulaşarak yol tutuş kabiliyetinin maxsimum değerleri bulmasıdır. Günümüzdeki araçlarda ASR sistemi nedeniyle patinaj yapılamamaktadır. Günlük kullanım içinde bu şart değildir. Çünkü ASR’nin uygulanmasındaki amaç araçlardaki emniyettir. Patinaj araçlarda tekerlerin ömrünü kısaltmaktadır, ancak yağmurlu bir havada zemin ıslak iken tekerlekler patinajda zarar görmez.

Patinaj yasa dışı sokak yarışlarının olmazsa olmazıdır. Ancak Amerika da polise yakalandığınız taktirde kasten araçla patinaj çekmek suç sayılıyor ve 3 ay boyunca ehliyete el koyuluyor.

Patinaj hem kalkış sırasında hemde seyir halindeyken yapılabilir dozunu kaçırdığınızda araba kendi ekseni etrafında döner ve kötü sonuçlar doğurabilir. Patinaj en iyi arkadan çekişli araçlarla yapılmaktadır. Nascar yarışlarında sürücü galibiyeti kutlamak için aracın çekişli olan tekerleklerine çamaşır suyu döker ve patinaj sırasında ekstra beyaz bir duman çıkmasına neden olur. Yarışlar da 88 numarası taşıyan araçlarda limited slip differential  çeşidi kullanılmaktadır yani şu demek oluyor araç minimum patinaj tekerlerde yüksek tork asfaltı vakumlar araba da sıfır kayma oluşur