Aktif Takoz Teknolojisi

26.12.2019
1.117
A+
A-
Aktif Takoz Teknolojisi

Hızla gelişen teknolojiyle beraber otomotiv üreticileri, kullanıcılara mükemmeliyete yakın araç sunmak için yeni teknolojilerin peşine düştü.

Yenilikçi motor montaj teknolojileri gelecekteki araçlar için yüksek konfor beklentilerini karşılamaya hazırlanıyor. Bu bağlamda yeni bir sistemler zincirini siz değerli motor dersi okurlarıyla paylaşacağız. Herşey den önce bazı kavramları konuyu daha iyi kavramak açısından sizlerin huzurunda tekrarlamak istiyorum.

Newton (1643-1727), doğayı açıklamak için ileri sürdüğü ilk yasaya göre: “Her etkiye karşı eşit ve ters yönde bir tepki oluşur”. Etki-tepki yasası olarak da adlandırabileceğimiz bu yasa, doğanın en temel yasası olup varlığın varlığını sürdürmesi için gereklidir. Eğer hareket bir etki sonucu oluşmakta ise her nesne doğal olarak harekete karşı bir tepki verir. Yani, nesneler harekete karşı direnç gösterirler.

Bilindiği üzere basit bir tabirle ”otomobil” üzerinde bir çok aksam barındıran yürüyen bir makinedir. İçersin de konforu sağlamak için bir çok yenilik sağlanan otomobillerde süspansiyon,araç içi ses izolasyonları, gibi kavramlar tamimiyle sürücü odaklı konfor için tasarlanmaktadır.Konforla newtonu yan yana getiren bir teknoloji olan AKTİF TAKOZ TEKNOLOJİSİ‘ orijinal haliyle ”Active Engine Mounts” sistemi otomobillerdeki konfor sözcüğünü deyim yerindeyse şaha kaldırdı. Bu gün Motor Dersi ekibi olarak sizler için kapsamlı bir araştırma sonucu ulaştığımız, internette öncü olacak bu bilgileri huzurunuzda paylaşıyoruz.

KONFOR VE NEWTON

CONTITECH firması gürültü ve titreşim kontrolü için aktif sistemler üzerinde uzun yıllardır ar-ge’lerini sürdükmekte ve titreşim absorbe edici sistemler geliştirmektedir.

Firma Devam eden projelerinde aktif motor takozları,aktif absorbe edicilerle aktüatörler ve kontrol sistemleri üzerinde yapılan iyileştirici yenilikler üzerine odaklandı.Bundan sonra duymaya aşina olacağınız Aktif Takoz Teknolojisi ve  aktif absorbe edici sistemlerin çalışma düzeneklerindeki temel çalışma prensibi bir kontrol ünitesi üzerinden gerçekleşmektedir. Araç üzerinde ortaya çıkan titreşimler algılandığı anda kontrol ünitesi yardımıyla absorbe edici sistemler çalıştırılmaktadır. 

Aktif takoz sistemi  20 ila 400+ Hz üssü geniş frekans yelpazesindeki titreşimleri algılayarak çözüm üretir. Sistem aralıklarla oluşan titreşimleri kaydeder ve otomatik ayarlama fonsiyonuyla kullanıcıya en uygun konfor seçeneğini sunar. 

Araç üzerinde  çeşitli açılarda oluşan çeşitli baskılar ve titreşimler için aynı çeşitlilikte müdahale edici aktüatörler bulunmakta ve gelen açısal titreşime karşı aynı açısal çeşitlilikte aktüatör müdahalesi gerçekleşmektedir.

Gelelim olayın Newton’la alakasına, başta anlattığımız etki tepki yasası bu sistemin temelini oluşturmakta. Sistemin aslında en can alıcı ve önemli noktası ”Dışardan gelen Darbeye karşı İçeriden Karşı bir darbe oluşturarak maruz kalınan darbeyi etkisiz kılmak.

BMW firması Aynı sistemin bir benzerini araç kabin içi ses izolasyonunu sağlamada kullandı. O sistemde aynı şekilde titreşim ve olumsuz sesleri önlemede kullanılıyordu. Araç kabini içersin de bulunan bir mikrofon, araçtan kaynaklanan sesleri tespit edip kabin içersine ANTİ SES dalgaları göndermekte. Böylelikle oluşacak etki-tepki olayını kullanıcıya ulaşmadan absorbe ederek maksimum konfor sağlanmış olacak.

Porsche Firmasının Geliştirmiş Olduğu Aktif Titreşim absorbe edici sistem

Kaynak www.contitech.de
Çeviri: Motor Dersi Editör