Alt Salıncak Kolu Nedir?

02.05.2020
7.599
A+
A-
Alt Salıncak Kolu Nedir?

Aracın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için süspansiyon sistemi içerisinde yer alan ve ayrıca amortisörleri içerisinde barındıran süspansiyon parçasına alt salıncak kolu denir. Çoğu otomobilin ön süspansiyonunda iki alt salıncak bulunur. Bunlar aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi sağ ve sol taraftadır.

Alt salıncak koluBazı otomobiller ve birçok ağır vasıtalı araçlarda dört adet, yani iki üst ve iki alt olmak üzere alt salıncak kolu vardır.

Pekala alt salıncak kolu ne işe yarar? Bir otomobilin şasisini veya gövdesini ön tekerleği tutan düzeneğe bağlar. Bu düzeneğe de direksiyon mafsalı diyoruz.

Alt salıncak kolları, alt salıncak kolu burçları adı verilen esnek kauçuk burçlar vasıtasıyla bir aracın gövdesine bağlanır. Bu, ön tekerleklerin çukurlara girmesi veya çukurların üzerinden geçmesi anında alt salıncak kolunun yukarı ve aşağı sallanmasını sağlar. Alt salıncak kolu dış ucunda bir alt salıncak rotili bulunur.

 

Bazı araçlar da, alt salıncak rotili kauçuğu arızalandığında resimde gösterilen civataların sökülmesi ile değiştirilebilir, bu sayede komple alt salıncağı değiştirmenize gerek kalmaz, maliyetten de kurtulmuş olursunuz. Farklı modellerde, alt salıncak rotili, kol ile birlikte tek parça olarak gelir. Bu durumu aracınız da resimlere bakarak anlayabilirsiniz.

Alt salıncak kollarının her iki ön tekerleği yolda tutmada çok önemli bir rolü vardır. Bir alt salıncak kolu aşırı yıpranmış, hasar görmüş veya eğilmişse, aracın sürüş güvenliği kaybolur.

O bölgeyi levye ile kontrol ettiğinizde dış toz lastiğinin parçalandığını ve alt salıncak rotili içerisine toz girerek yıprattığını görürsünüz. Değiştirmezseniz bu tekerleğin araçtan kopmasına da sebep olarak büyük tehlikeleri sizin için ön plana çıkartacaktır.

Yukarıdaki fotoğrafta, alt salıncak rotilinin tekerlek poryasından ayrılmış görüntüsünü görmektesiniz. Bu araç büyük ihtimalle düşün hızda seyrediyordu. Eğer yüksek hızlarda seyrederken bu olay gerçekleşseydi. Araba pert olabilir sürücüsü zarar görebilirdi. Bu sebeplerden dolayı alt salıncak araçta önemli bir görev yerine getirmektedir.

Alt salıncak kollarında; araç alt kısmında bulunan ve üzerinde motoru da barındıran travers dediğimiz taşıyıcıya olan 2 adet bağlantı burcu bulunur.  Bu bağlantı burçları aşınmışsa veya ön tekerleklerden birini içeren bir çarpışma ile  kaldırıma çarpma sonucu eğilmeler meydana gelmiş ise alt salıncak kolunun tamamı genellikle değiştirilir. Alt salıncak kolu ayrıca,  eğilebilen en yaygın kısımdır. Eğer eğilme varsa mutlaka sürüş emniyeti için değiştirilmelidir.

Kontrol kolları, diğer birçok süspansiyon bileşeni gibi, hızlı geçişli bir yerde düzgün bir şekilde incelenemez. Kumanda kollarını kontrol etmenin tek yolu, aracın bir vinçle kaldırılmasıdır. Yukarıdaki fotoğrafta aracın sahibine olan şey buydu: Geçen yıl için sadece bir hızlı yağ dükkanını ziyaret etti ve daha önce yıpranmış bir bilyalı eklemi yakalamadılar.

Alt Salıncak Kolu Kontrolü

Alt takım kontrolleriBozulmuş bir alt salıncak burçları veya alt salıncak rotilinin belirtilerine bakacak olursak. Lastikler çukurlara veya tümseklere girdiğinde bunun dışında araç yavaşlarken veya kalkış yaparken bir miktar sert vurma sesi ile tıkırtılar duyarsınız. Bazı durumlarda da, aracın frenleme sırasında veya bozuk yüzeyler üzerinde sürüş sırasında dengesiz bir sürüş hissedebilir ve aracınız yolda gezebilir.

Nadiren de aracınızda bu belirtileri duymayabilirsiniz. Aracınızı servise veya bir tamir atölyesine götürdüğünüzde mutlaka yılda en az iki kez bu alt takımları kontrol ettirmelisiniz. Bunu sizin tekerlekler zemine basarken yapma şansını yok. Aracınızın mutlaka araç kaldırma liftleri ile tekerleklerin yerden boşa düşürülmeleri gerekmektedir. Bu kontrolü tekerlekleri sağa sola, ileri geri sallayarak yapıldığı gibi, levye ile de burç ve rotillerde ki aşınma boşluklarına bakılabilir.

Bu boşluklardan kontrol edileceklerden birisi (Z Rot) diğeri ise direksiyon rotilleri olarakta söyleyebiliriz. Araç kaldırışmışken bunların da kontrol edilmeleri gerekmektedir.