Silecek Sistemi Nedir?

29.01.2020
13.735
A+
A-
Silecek Sistemi Nedir?

Sürücünün yolu görebilmesi için özellikle yağmurlu, karlı ve çamurlu havalarda silecekler büyük önem arzeder. Sileceklerin çalışmadığı, sorun çıkarttığı noktada güvenli bir sürüşten bahsedilemez. Silecek motoru ve silecek mekanizması ön camın hemen önünde yer alan, kaput panel kapağının altına monte edilmiştir.

Araç silecek sistemi nasıl çalışır: Sileceği, silecek kolundan çalıştırdığınızda, silecek anahtarı sinyali kontrol modülüne (Body Control Module (BCM)) gönderir. Kontrol modülü silecek rölesini çalıştırır. Röle, silecek motoruna 12 volt güç gönderir. Motor 360 0 dönerken deve boynunu hareket ettirir, deve boynu iki silecek kolunun hareket kollunu çalıştırmak için ara bağlantı çubuğunu hareket ettirir bu sayede silecek kolları bir sağa bir sola çevrilir. (Aşağıdaki şemayı kontrol ediniz)

silecek sistemi komple

Silecekleriniz çalışmıyorsa, ustanız veya yetkili servis önce sorunu teşhis etmesi, ardından arızalı parçayı sipariş etmesi gerekir. Bu, arabanızın aynı gün tamir edilemeyeceği anlamını taşır. Çünkü sık arıza veren bir sistem olmadığından sipariş geçmeleri gerekebilir. Oldu ki şanslısınız servisiniz de bu parça bulunabilir de, o da artık şans diyelim.

Silecekler neden çalışmaz

Ustamızın bilmek isteyeceği ilk şey, bir silecek sistemindeki mekanik bir problem bağlantısı veya silecek motoru devresindeki bir elektrik problemidir. Silecek motoru çalışır ancak silecekler çalışmazsa, bu bağlantıda mekanik bir sorunu işaret eder, aşağıdaki genel sorunlara bakmanızı tavsiye ederim. Anahtar çalıştırıldığında motor tepki vermezse, bu bir elektrik problemidir. Silecek motoru devresinin test edilmesi gerekecektir.

Silecek mekanizması sorunları

1-Silecek kolu, bağlantı içinde sıkışır: Silecek şanzıman veya silecek bağlantı düzeneği olarak da bilinen silecek bağlantısı, silecek kollarını tutan iki hareket koluna sahiptir. Çoğu zaman, bu hareket kollarından biri durur , bu olay bir çok araçta yaygın bir sorun olarak görülebilir. Bu sorun oluşmadan önce silecekler daha yavaş hareket etmeye başlar ve sonra tamamen durur.

Teknisyen silecek kolunu bağlantıdan çıkartarak, bu bağlantıları temizlemeli ve yağlamalıdır. Eğer sorun bundan ise bu yaptığınız işlem sorunu ucuz yoldan çözmektir.

Bazı durumlarda, silecek kolunun hareket kolu sıkışmasından silecek motorunun aşırı ısınmasına ve çalışmasının durmasına neden olabilir. Bu durumda, silecek motorunun da değiştirilmesi gerekecektir. Aşağıda konu anlatımımızda silecek motoru kontrollerini anlattık inceleyebilirsiniz.

2-Bağlantılardan biri ayrılabilir: Silecekleri hareket ettiren hareket kolları küresel mafsallıdır. Bu mafsallar aşındığında veya paslandığında silecek kolundan veya ara bağlantı çubuğundan çıkabilir. Bunun için aşağıdaki şekile bakabilirsiniz.

Bu, sileceklerin biri veya her ikisinin çalışmamasına neden olur. Silecekler çalışırken silecek motoru çevresinden gelen bir gürültü, aşınmış bir bağlantının veya o bağlantılardan birisinin sürtünme sesi olabilir. Başka bir arıza ise, silecek kollarından birinin gevşemesi sonucu çok fazla sallanmasıdır.

Bazı araçlar da bu bağlantılar ayrı satılır, diğerleri için montaj olarak silecek bağlantısı ile birlikte gelirler. Çözüm, ayrı satılırsa veya tüm bağlantıların değiştirilmesidir.

3-Silecek kollarından birini tutan somun gevşer: Silecek kolunu tutan somunlardan birisi gevşediğinde, kollardan biri tamamen çalışmayı durdurur veya uygun konumundan uzaklaşır. Bu durumu düzeltmek basittir, gevşek silecek kolunun doğru şekilde yeniden konumlandırılması ve her iki silecek kolu somununun tekrar sıkılması gerekir.

4-Her iki silecek de çalışır, ancak yanlış konumda durur: Bu birkaç nedenden dolayı olabilir. Bazen silecek motorunu deve boynuna bağlayan ara küçük parça motor kolu gevşer ve motor milinde kayar, bu da doğru Park konumunda durmamasına neden olur (yukarıdaki şemaya bakın).

silecek motoru hareket kolu

Silecek motoru ve devresi nasıl çalışır

silecek sistemi devre şemasıModern otomobillerde, silecek motoru bir kontrol modülü tarafından kontrol edilir. Gövde Kontrol Modülü (BCM) veya ön BCM (FBCM) olarak adlandırılabilir. Bazı araç modellerinde ismi değişiklik gösterebilir.

Direksiyon kolonundaki silecek anahtarı (çok işlevli anahtar) kontrol modülüne komut verir ve kontrol modülü silecek motorunu silecek motoru röleleri üzerinden çalıştırır, yandaki şemaya bakın.

En fazla 3 röle olabilir: biri silecek motoru yüksek hızlı devresi için, biri düşük hızlı devre için ve diğeri aralıklı silecek devresi için. Yanda gösterilen şema tüm araç için aynı olmayabilir. Eğer araç için uygun şema gerekiyorsa, bunun için internetten araştırma yapabilir veya ilgili aracın modeline ait kataloglarını inceleyebilirsiniz.

Sileceklerle ilgili bir sorunu giderirken, yetkili servislerde veya ilgili tamirhanelerde kontrol modülüne çok işlevli anahtarın düzgün çalışıp çalışmadığını gösteren bir test aletiyle (DTC) erişebilirsiniz. Test aleti ayrıca aktif bir teste izin verir, bu da silecek motorunun test aletinden etkinleştirilebileceği anlamına gelir.

Silecek motoru, bir dizi dişli ve bir sabit konum anahtarı içeren bir DC (doğru akım) 12V motordur. Sabit konum anahtarı, silecekler ön camın altına yerleştirildiğinde motorun durmasını sağlar. Bu konuma “Sabit Konum” denir.

Silecek rölesi

Silecek röleleri, kaputun altındaki sigorta kutusuna veya başka bir yerede monte edilebilir. Bazı araçlarda Kontrol Modülünün (BCM) içine bir silecek rölesi yerleştirilmişte olabilir. Silecek rölesinin arızalanması olasılık dahilinde olabilir, bu da silecek motorunun çalışmamasına veya anahtar açıkken çalışmamasına neden olur. Ön cam silecekleri donmuş ise silecekleri çalıştırmamak gerekir. Silecekler donmuşken açıldığında, yüksek akım röleye veya silecek motorunun kendisine zarar verebilir. Silecekleri açmadan önce daima ön camı kar veya buzdan temizlemenizi tavsiye ederim.

Silecek motoru devresinin nasıl test edilir

Silecek motoru devresi için uygun test prosedürünü aracınızın servis kataloğundan bulabilirsiniz. Örneğin, fotoğraftaki bu arabada, silecek motoru çalışmıyor. Silecek anahtarı çalıştırıldığında, silecek rölesinde tıklamayı duyuyorsunuz. Bu, anahtarın anahtar açıldığında, gövde kontrol modülünün röleyi çalıştırdığı anlamına gelir.

silecek motoru testi

Bu arabanın teşhis ederken silecek motoru söketinde şase ve ateşleme voltajının kontrol edilmesi gerekir. Gerilimi bir multimetre ile kontrol ettiğimiz de gerilimin 12V olduğunu görüyoruz, fotoğrafa bakın. Söket düzgün görünüyor, korozyon yok. Silecek motorun da 12V varsa, ancak çalışmazsa, silecek motoru arızalanmıştır ve değiştirilmesi gerekir. Silecek motorunun testleri ile alakalı youtube videolarına bakabilirsiniz.

Silecek motoru konum kamı

Silecek motoru konum kamı ilgili bir sorun, sileceklerin kapanmamasına veya rastgele noktalar da durmasına neden olabilir. Bazen soğuk havalarda aralıklı olarak ortaya çıkabilir. Silecek konum kamı, silecek motoruna yerleştirilmiştir, ancak bazı araçlarda silecek konum kamı ilgili parçaları ayrı olarak gelir. Çoğu otomobilde, silecek konum kamı motorla birlikte gelir, bu nedenle konum kamı arızalı ise, silecek motorunun değiştirilmesi gerekir.

Silecek kolu anahtarı sorunları

Çok işlevli bir silecek kolu anahtarı ilgili sorunlar, silecek motorunun bazı modlarda çalışmasına neden olurken ancak bazı modlardayken çalışmamasına neden olabilir. Örneğin, bazı araçlarda, bozuk bir silecek kolu anahtarı, anahtar kapatıldıktan sonra bile sileceklerin düşük / aralıklı mod da çalışmasına neden olduğu bilinmektedir.