Arabam Neden Çalışmaz-1

25.01.2020
6.914
A+
A-
Arabam Neden Çalışmaz-1

Sabah veya herhangi bir zaman içinde arabanıza biniyorsunuz marşa basıyorsunuz ama aracınızda hiç bir hareketlenme yok. Tabi ki başınızdan aşağı bir kova kaynar su boşalıyor. Sinirleriniz alt üst. Hemen hemen bir çok araç sahibi bunu yaşamıştır. Arabanızda yanlış giden bir şeyler var, ama endişelenmenize gerek yok, hemen hemen her sorunun çözümü var.

Aracım neden çalışmazTabii ki, bazılarınızı duyar gibiyim. Ne kaynar suyu ne sinirlenmesi çağırırım bir çekici bindiririm üstüne ve tamircimin yolunu tutarım. Tabi ki bu işin kolay yolu. Biz size bu yazımız da aracınızın neden çalışmadığı ile ilgili pratik bilgiler vereceğiz. Bu yazıyı severek okuyacağınıza inanıyorum. Hazırsanız olabilecek sebeplere birlikte bakalım.

Anahtarı kontağa taktığınız andan itibaren motorun çalışma anına kadar bir çok sistem devreye girer ve sizin komutunuzu yerine getirir. Dikkat edin bu anlatacaklarımız kontak sahibi araçlar ile ilgilidir. Start-Stop butonlu araçlar ile ilgili daha sonra bir yazı yayınlayacağız. Şimdi aşağıdaki sorular ile devam edelim. Cevaplarda bulunan linkler sizleri o sorunun çözümüne götürecektir.

Motoru Çalıştırmak İstediğinizde?

1. Anahtarı kontağa çevirebilir misiniz? Evet Hayır
2. Kontağı AÇIK konuma getirdiğinizde: Gösterge panelinde lambalar yanıyor mu? Evet Hayır
Gösterge panelindeki “Araç Güvenlik Sistemi” veya “Araba İçinde Anahtar” şeklindeki ışık yanıyor veya yanıp sönüyor mu? Evet Hayır
“Motor İkaz Lambası”  yanıyor mu? Evet Hayır
3. Kontak anahtarını “Start” konumuna getirdiğinizde aşağıdakilerden hangisi meydana geliyor?
Marş motoru görevini yapmıyor.
– “TIK” sesi var, motor çalışmıyor.
– Marş yapıyor, motor yavaş dönüyor.
Motor kademeli olarak yavaşlar, sonra stop eder.

İlk Önce Ne Kontrol Edilir

Araç çalışmazsa, önce aşağıda yer alan 6 temel unsuru kontrol edin. Pekala bunlar nelerdir;
1-Akümülatör iyi mi? Akünün nasıl kontrol edileceği konusunda bir sonraki paragrafı okuyun.
2-Araç park”P” konumunda otomatik şanzumanla çalışmazsa, Nötr”N” konumunda çalışır mı? Bazen bir araç “Park” konumunda çalışmayabilir, ancak şanzuman kademe anahtarı ilgili bir sorun nedeniyle “Nötr” konumunda çalışır. Şanzıman kademe anahtarı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: (Bkz; Marş Sistemi Nedir?)
3-Akü kutup başı kablolarının sağlamlığı ve korozyon durumu?
4-Yakıt deposun da yeterli yakıt var mı? Yakıt göstergesi düzgün çalışmıyor mu? Yakıt gösterge sorunu olup olmadığını kontrol edin. Nasıl kontol edebiliriz. Son aldığınız yakıttan itibaren ne kadar daha km yapabilirsiniz, tahmin edin.
5-Gösterge panelindeki “Araç Güvenlik Sistemi” veya tuş şeklindeki ışık yanıyor veya yanıp sönüyor mu? Araç güvenlik sistemi için burayı okuyun..
6-Aracınızda, herhangi bir nedenle aracın çalıştırılmasına izin vermeyen bir hırsızlık önleme sistemi var mı?

Akü Nasıl Kontrol Edilir

Boşalmış veya bitmiş bir akü, bir arabanın çalışmamasın da  olası nedenlerinden biridir. Bazen motoru stop edip aracı terkettiğimizde alıcılardan bir veya bir kaçı (Tavan lambası, Oto teyp vb.) açık kalabiliyor veya aküyü boşaltan elektrik tesisatında arızalı bir bileşeni olabilir. Bazen, akü eskiyse, bir anda akü ölebilir. Her iki durumda da, akünün şarjı düşükse, motoru döndürmek için yeterli güce sahip olmaz. Marş anında “TIK” sesi duyabilirsiniz veya motoru çalıştırmaya çalışırken marş motoru çok yavaş dönebilir. Bu video daki örneğe bakın .

Akünün deşarj olup olmadığını kontrol etmenin basit bir yolu.
Ön cam sileceklerini açın. Normalden çok daha yavaş hareket ederse, akünün muhtemelen şarjı düşüktür. Aracınızın tavan lambasına bakın. Motoru çalıştırdığınızda veya silecekleri çalıştırdığınızda çok kararırsa, akü büyük olasılıkla boşalmıştır.

Akü nispeten iyiyse, şarj edilebilir. Bunu yapmanın bir yolu, arabanızı çabuk bir şekilde çalıştırmak ve aküyü tekrar şarj etmek için motorun bir süre çalışmasına izin vermektir. Dikkat edilmesi gereken bir şey: eğer pil 4-5 yaşından büyükse, tamamen bitmiş olabilir, bu yüzden şarj olmaz ve kapatıldıktan sonra araç tekrar çalışmaz. Bu durumda, yeni bir pile ihtiyacınız olabilir. Aracın şarj sistemindeki bir sorunda  akünün tekrar şarj olmamasına da neden olabilir.

Kontak Anahtarı Dönmüyor

Kontak anahtarı dönmezse, bunun birkaç nedeni olabilir: Genellikle bu, ön tekerlekler bir tarafa tam tur dönmüş ise (örneğin: Bir yokuşta park ederken) veya ön tekerlekler bir şeye doğru çevriliyse (örneğin kaldırım taşı). Bu durumda, kontak anahtarını hafifçe sallarken direksiyon simidini sola ve sağa çevirmeyi deneyin. Bu direksiyon kilidinin serbest bırakılmasına yardımcı olabilir.
Başka bir olasılık, kontak kilidinde veya anahtarın kendisinde bir sorun olmasıdır. Bu da olabilir; anahtar ve kilit mekanizması zamanla aşınır. Yedek bir anahtar kullanmaya çalışın. Hiçbir şey işe yaramazsa, yol yardımı aramak en mantıklı yol olur. Yukarı Dön

Gösterge Paneli Aydınlanmıyor

Kontağı açtınız ve gösterge panelinde  hiç ışık yanmazsa, aküden elektrik gelmiyor demektir. Batarya bitmiş olabilir veya sıklıkla arızalı bir kontak anahtarı buna neden olabilir. Farları açın, eğer çalışırlarsa, akünün elektriği olduğu anlamına gelir, bu nedenle sorun kontak anahtarı veya kontak anahtarı ile akü arasındaki kabloda olabilir.

Ön panelde hiçbir ışık yanmıyorsa ve başka hiçbir elektrik tüketicisi çalışmıyorsa, batarya tamamen bitmiş olabilir ya da akü ile araç elektrik sistemi arasında bağlantı yoktur. Akü kutup başlarının sıkı olup olmadığını kontrol edin. Akü tamamen bitmişse, takviye ile çalıştırmayı deneyin.

“Araç Güvenlik Sistemi” veya Anahtar şeklindeki ışık yanık kalır veya gösterge tablosunda yanıp sönüyorsa

Birçok otomobil, sadece doğru anahtar kullanıldığında motorun çalışmasını sağlayan bir immobilizer veya güvenlik sistemi ile donatılmıştır. İmmobilizer hakkında daha fazla bilgiyi kullanım kılavuzunuzda bulabilirsiniz.
Bu, bir kontak anahtarının içinde güvenlik kodu bulunan bir chip olduğu anlamına gelir. Kontağa taktığınızda, güvenlik sistemi için bir sensör kodu okur. Normalde kontağı açtığınızda kısa bir süre için “Güvenlik Sistemi” ışığı yanar ve ardından söner. Bu, kontak anahtarındaki kodun doğru olduğu ve aracın çalışmasına izin verildiği anlamına gelir.

Kontağı AÇIK konuma getirdiğinizde, “Güvenlik Sistemi ” ışığı yanıyor veya yanıp sönüyorsa, araç güvenlik sisteminizin anahtarı tanımadığı veya güvenlik sisteminin kendisinin bir kısmında bir sorun olduğu anlamına gelir.
Bazen, anahtarın yeniden programlanması gerekir. Bazı eski araçlarda, bu sorunu çözecek anahtarı yeniden öğrenmek için basit bir prosedür vardı. Anahtarı nasıl yeniden programlayacağınızla ilgili bilgileri kullanıcı el kitabınızda veya yalnızca Google‘da bulabilirsiniz. Yedek anahtarı da deneyebilirsiniz ve hiçbir şey işe yaramazsa, Yetkili servisinizle irtibata geçebilir yol yardımı alabilirsiniz. Çoğu modern otomobilde, anahtarı yalnızca yetkili bir servis yeniden programlayabilir. Bayiniz ayrıca immobilizer sistemini kontrol edebilir. Yukarı Dön

Motor İkaz Lambası” Yanmıyor

Aracı çalıştırmadan önce kontağı AÇIK konuma getirdiğinizde, Elektronik Kontrol Ünitesi (ECM, PCM veya ECU olarak da adlandırılabilir) açık olduğunu gösteren “Motoru İkaz” ışığının yanması gerekir. Kontak AÇIK konumdayken “Motoru ikaz” ışığı gelmiyorsa, elektronik kontrol ünitesine güç gelmiyor olabilir (örneğin: Kopuk bir kablo, arızalı ana röle, yanmış sigorta nedeniyle) veya motorda bir sorun olabilir.

Kontak anahtarını “Start” konumuna getirdiğinizde hiçbir şey olmazsa, marş motorunun anamotoru çevirmediği anlamına gelir. En yaygın olarak bunun nedeni bitmiş bir akü olabilir. Yukarı Dön

Marş Motoru Marş Yapmıyor

Akü dolu , ancak marş motoru hala marş yapmıyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlardan bazıları:

Kontak anahtarı bozuk olabilir – bu yaygın bir sorundur. Kontak anahtarı, kontak kilidi mekanizmasının arkasına takılan bir elektrik anahtarıdır. Kontaktaki anahtarın sallanması aracın çalıştırılmasına yardımcı oluyorsa, önce kontak anahtarı kontrol edilmelidir. Bu videoyu izleyin .
Marş motoru solenoid bağlantı kablosu iyi olmayabilir.
Marş motorunun kendisi veya marş solenoidi arızalı olabilir.
Şanzuman kademe anahtarı ile ilgili bir sorun olabilir. Bir araç şanzıman Park’ta başlamıyor, ancak Nötr konumunda başlıyorsa, şanzuman kademe anahtarı veya vites kablosundaki bir sorundan kaynaklanabilir. Örneğin, bu videoyu izleyin . (Bkz;Marş Sistemi Nedir?) hakkında daha fazla bilgi edinin .
Aracın güvenlik sisteminde veya elektronik kontrol ünitesinde (ECU) bir sorun da marş motorunun çalışmasını engelleyebilir. Yukarı Dön

“TIK” Sesini Duyuyorum Ama Marş Yapmıyor

Bu çok yaygın bir sorundur: anahtarı “Start” konumuna çevirirsiniz, ancak motor marş almaz; tüm duyduğunuz tek bir tıklama veya motor bölmesinden tekrarlanan tıklama. Bu benim başıma da birçok kez geldi. Çoğu zaman bunun nedeni zayıf akü veya akü kutup başlarındaki gevşek bağlantı olabilir. Bazen akü kutup başı kabloları iç kısımlarından da paslanmaya neden olabilir. Bazı durumlarda, akünün negatif (-) kutup başı kablosunun tam şaseleme yapmaması da neden olabilir.
Tabii ki, başka nedenler de olabilir, ancak çoğu zaman bu, marş motorunun motoru çevirmesi için yeterli elektrik akımı olmadığında olur.
Bu paragrafa bakın: Akünün nasıl kontrol edileceği .
Ayrıca, aşınmadığından emin olmak için akü kutup başlarını kontrol edin. Aşınmış akü kutup başlarının nasıl göründüğünü gösteren bir fotoğraf: Marş Sistemi Nedir?
Akü sağlam ve akü kutup başları temiz görünüyorsa, marş motoru solenoidi, akü kabloları veya marş motorunun kendisinde bir sorun olabilir.Yukarı Dön

Marş Yapıyor, Motor Yavaş Dönüyor

Bunun nedeni zayıf veya deşarj olmuş akü olabilir; burada pilin nasıl  kontrol edileceği var. Akü uygunsa, akü kablolarının kutup başı  bağlantısı kötü olabilir veya marş motorunun kendisinde sorun olabilir. Bazen marş motoru endüvi mili aşınır ve marş motoru endüvisi marş gövdesinde yer alan kollektörlere sürtünür; bu aynı zamanda marş motorunun çok yavaş dönmesine neden olur. Bu durumda, marş motorunun tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekecektir. Başka bir neden, motorun içinde bir mekanik sorun olabilir (örn. Yağ eksikliği, çok eski motor yağı). Her ihtimale karşı motor yağını kontrol edin.

Motor Kademeli Olarak Yavaşlar, Sonra Stop Eder

Motor stop edecek şekilde yavaş dönerse, marş motorunun motoru döndürmek için yeterli gücü olmadığı anlamına gelir. Aküden marş motoruna elektrik akımını iletmek için sadece iki kablo (pozitif ve negatif) olduğundan, bu sorunun teşhis edilmesi oldukça kolay olmalıdır. Bir kez daha, bu durumda en yaygın sorun çok zayıf bir bataryadır. Arızalı bir marş motoru da bu soruna neden olabilir. Ve elbette, akü kutup başların da zayıf bir bağlantı veya korozyon veya yıpranmış akü kabloları da bu arızalara neden olabilir. Akü çok eskiyse, aküyü değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Yeni bir akü her zaman yıllanmış aküden iyidir. Yukarı Dön

Konunun Devamı: 2