Fren Servosu Nedir?

15.04.2020
5.059
A+
A-
Fren Servosu Nedir?

Hepinize Merhabalar Arkadaşlar. Bu dersimiz de sizlere fren sisteminin çok önem verilen bir parçasından bahsedeceğim. Bir çok sürücünün farkında dahi olmadığı fren servosu, aslında onlar için hayati öneme sahip, az sonra anlatacaklarımız da bunları ispat etmiş olacağız.

Piyasa da daha çok Fren Servosu olarak bilinir. Bazı yerlerde Westinghouse ya da hidrovak adını da duymuş olabilirsiniz…

Fren Servosunun Görevi

Fren servosu, frenin kuvvetini yaklaşık olarak 5 kat artırmaya yarayan ve fren pedalını yumuşatan güçlendirici bir parçadır. Burada şu anekdota da  değinmeden geçemeyeceğim. Sürücü pedala maksimum olarak yaklaşık 20 ile 40 kilo arası bir kuvvet uygular. Fren servosunun bu kuvveti 5 kat arttırdığı düşünülecek olursa Sürücünün fren pedalına uyguladığı kuvvet yaklaşık maksimum 100 ile 200 kilogramlık kuvvetlere kadar çıkabiliyor.

Fren Servosu

Fren servosunun çalışıp çalışmadığını motorun çalışmadan önceki pedal sertliği ile motor çalıştıktan sonraki pedal yumuşamasından anlayabilirsiniz. Fren servosu vakum hortumu motorun emme manifoldundan hava emdiğinden dolayı araç motoru çalıştıktan sonra frenleriniz yumuşayacak ve fren sisteminizin çalışarak frenleme yaptığını görebileceksiniz.

Servoda oluşan vakum, eğer aracınız benzinli bir motora sahipse emme manifoldun dan bir vakum hortumu ile elde edilir, benzinli motoru çalıştığınızda vakumunda oluştuğunu göreceksiniz, aracınızın fren pedalı yumuşayacaktır. Dizel motora sahip araçlar yoğun hava beslemesiyle çalıştığından, emme manifoldların da vakum yoktur. Dizel araçlarda fren servosunun ihtiyaç duyduğu vakum; bir mekanik veya elektrikli vakum pompasıyla üretilir ve fren servosuna vakum etki ettirilir. Dizel araçlardaki mekanik vakum pompası silindir kapağında, hareketini eksantrik milinden alan tip olabileceği gibi, alternatörün arkasına yerleştirilmiş vakum pompası tipi de olabilir.

Fren Sİstemi

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi motorun bulunduğu kaput açıldığında direksiyon hizasında bulunan silindirik büyük siyah parçadır. Fren ana merkezinden hemen önce, fren merkez silindiriyle fren pedalı arasında konumlanmıştır. Fren servosunun ön bölümünde fren ana merkez silindiri, fren ana merkez silindirinin üzerinde de plastik fren hidroliği rezervuar kutusu bulunur.

Fren servosunun çalışması ile ilgili videomuzu seyredebilirsiniz. İyi seyirler.