LPG Yakıtı Alırken Dikkat

04.01.2020
1.639
A+
A-
LPG Yakıtı Alırken Dikkat

LPG yakıtı kullananlar eğer basit ve küçük nüansları kaçırmazlarsa LPG gazını alırken kazıklanmamış olurlar. Şimdi size bu konu ile ilgili kısa bir açıklama yapayım.

LPG standartları ülkemizde Mix LPG olarak yani karışım LPG kullanılmaktadır.  %70 Bütan (C4H10) ve %30 Propan (C3H8) karışımıdır.

Bütan gazı yaklaşık 15 °C’ye göre basınç değeri: 0,92 bardır. Propanın ise yaklaşık 15 °C’ye göre basınç değeri: 7,5 bar’dır. Propanın kalitesi bütan gazına göre daha kalorisi yüksek olduğundan propan daha pahalı gazdır.

Bu kısa açıklamadan sonra LPG yakıtında yapılan hilelere bakacak olursak bunlar nelerdir.

1- Bütan’ın sıvılaşma basıncı 0.92 bar, Propa’nın ise 7.5 bar olduğunu söylemiştik. Bu durumda LPG aldığınız pompaların basıncının 9 bar civarı olması gerekmektedir. Eğer pompa basıncı düşük basınç daysa hafif LPG aldınız demektir. Aldığınız LPG 1 litre olması gerekirken 1 litre değildir.

Yaz ayları sıcak olduğundan bu göstergenin 12 Bar civarı olmasına dikkat edin. Yani hava sıcaklığı bu basıncı etkiliyor buna dikkat etmeliyiz.

2- Az önce de söylediğimiz gibi LPG yakıt sistemlerinde olması gereken Bütan oranı %70 Propan oranı %30 du. LPG de bütan oranını arttırıp, Propan oranını düşüren firmalara da dikkat etmeliyiz. Bu tip uyanık firmalar bu sayede cebimizden fazlası ile paramızı alıyorlar haberimiz bile olmuyor. O yüzden yakıtın ucuzluğuna pek bakmamamız gerekiyor. Daha bilindik marka yakıt istasyonlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca LPG yakıtı alacağınız istasyonlarda çok miktarda yakıt döngüsünün olması da önemlidir.

Şimdi bu yazılanlara göre hareket ederseniz yakıt miktarınızı önemli ölçüde düşürerek tasarruf etmiş olursunuz. Size hayırlı yolculuklar dileriz.