P0126 Arıza Kodu

17.01.2020
1.860
A+
A-
P0126 Arıza Kodu

P0126 Arıza KoduP0126 Arıza kodu Motor soğutma sistemi arıza kodlarından bir tanesidir. Motorun doğru çalışması için yetersiz soğutucu sıcaklığı arıza kodu OBD-II Sorun Kodu olarak bilinir.

Teknik Açıklama

Motorun doğru çalışması için yetersiz soğutucu sıcaklığı

Bu ne anlama geliyor?

P0126 diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir güç aktarma organı kodudur. Bu, 1996’dan daha yeni tüm marka / modeller için geçerli olduğu anlamına gelir, ancak sorun giderme adımları araç ve modellere göre farklılıklar gösterebilir. Araçlar, çalışmasını düzenlemek için diğer sensörlerle birlikte güç aktarma organı kontrol modülü (PCM) tarafından kullanılan bir motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörü kullanır. Motorun ısınması ve belirli bir sıcaklık aralığında çalışması önemlidir. Motor beklenen sürede normal çalışma sıcaklığına ulaşmazsa, bu kod tetiklenir.

Bu özel sorun kodu Mazda araçlarında daha yaygın olarak görülüyor, ancak herhangi bir araçta da  bu kodu görülebilir. Bu kod bazı Mazda modellerinin araç servis katalogların da olabilir, bu nedenle bir Mazda’nız varsa, tanılamadan önce uygun araç servis kataloglarını kontrol edin.

Araçtaki Belirtileri

P0126 kodunun belirtileri, Elektronik kontrol ünitesinin belleğinde ayarlanan P0126 kodu ile Motor Arıza Lambası aydınlatmasını içerecektir. Artan yakıt tüketimi yaşama ihtimaliniz vardır. Yanlız bu durumla karşılaşmayabilirsiniz de)

Nedenleri

P0126 kodu, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının olma ihtimali anlamına gelebilir.

  • Düşük motor soğutma suyu seviyesi
  • Arızalı termostat
  • Hatalı soğutma suyu sıcaklık sensörü
  • Hatalı soğutma suyu sıcaklık sensörü
  • Elektrik kabloları veya konektör sorunu – açık, kısa veya zayıf bağlantı

Hangi aracınız olursa olsun, aracınızla ilgili geçerli araç servis kataloglarını kontrol etmelisiniz. Mazda durumunda, bilinen bazı araç servis katalogların vardır ve düzeltme, ECU’nun programlamasındaki bir “aksaklık” nedeniyle tetiklendiği için de (ECU)’yu yeniden programlayabilirsiniz. Mazda’nız varsa, bunun tek olası çözüm olduğu anlamına gelmez. Kablolama, termostat, vb. İle ilgili fiziksel bir sorun olması yine mümkündür. Yine, parçaları değiştirmeden önce sizin için geçerli olup olmadığını görmek için önce araç servis kataloglarına başvurun.

Soğutma fanının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Açık olması gerektiğinde açık, kapalı olması gerektiğinde kapalı olmalıdır. Soğutma fanı her zaman açıksa, motorun çok yavaş ısınmasına veya uygun çalışma sıcaklığına kadar ısınmamasına neden olabilir.

Motor soğutma suyu seviyesini kontrol edin. Düşükse, doldurun, kodu silin ve aracı çalıştırarak 1 kç km sürün ve yeniden test cihazı ile kontrol edin.

Motor sıcaklık sensörünün değerini görmek için test cihazınız ile parametreleri kullanın “parametreleri dondurun” verilerine bakın veya çalışma anındaki verilerini görüntülerek kontrol edin. Üreticinin değerleri ile karşılaştırın. Soğutma suyunun sıcaklığını doğruluğunu kontrol etmek için için bir lazer termometre (Bkz; Motor Termostatı Nedir?) kullanın, motor sıcaklığını ölçün ve sensörün okuduğu değer ile karşılaştırın. Arızalı bir termostat, soğutma suyu sıcaklık sensörü  ve kablo olup olmadığını kontrol edin. Servis kataloglarına göre onarın.