P0128 Arıza Kodu

17.01.2020
5.730
A+
A-
P0128 Arıza Kodu

Motor soğutma sistemi arıza kodlarından bir tanesidir. P0128 Termostat OBD-II Sorun Kodu olarak bilinir.

Teknik Açıklama

Soğutucu Termostatı (Termostat Ayar Sıcaklığının Altındaki Soğutucu Sıcaklığı)

Bu ne anlama geliyor?

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) jenerik bir güç aktarma organı kodudur, yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Bu kodu görebilen araç markaları arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, Pontiac, Toyota, Mazda, Dodge, Chevrolet, Honda, Jeep, Ford, VW, vb bulunur. Her ne kadar genel olsa da, belirli onarım adımları marka / modele bağlı olarak değişebilir. Bu, motorun güç aktarma organları kontrol modülünün (PCM), motoru çalıştırdıktan sonra belirli bir süre içinde motorun gerekli sıcaklık seviyesine ulaşmadığını tespit ettiği anlamına gelir. Genellikle, P0128 kodunun amacı hatalı bir termostatı göstermektir (muhtemelen açık durumda takılı kalır). Benzer kodlar: P0125
Motorun “normal” bir sıcaklığa ulaşmadığının belirlenmesinde, aracın çalıştığı süreyi, emme havası sıcaklığı (IAT) sensörü okumasını, motor soğutma suyu sıcaklığı (ECT) sensörünün okumasını ve motorun aracın hızı.

Araçtaki Belirtileri

Motor Arıza lambası dışında herhangi bir sürüş problemi fark etmeyeceksiniz . Bazı durumlarda aşağıdaki gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

  • Motorun ısınması daha uzun sürer
  • Daha yüksek hızlarda sürerken motor sıcaklığı düşer
  • Motor arıza lambasını yakar
  • Yakıt tüketimi artar
  • Yakıt göstergesi alışılmadık derecede düşük

Nedenleri

P0128 kodu, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının gerçekleştiği anlamına gelebilir:

  • Düşük motor soğutma suyu seviyesi
  • Sızdıran veya sıkışmış açık termostat (muhtemelen)
  • Arızalı soğutma fanı (çok fazla çalışıyor)
  • Hatalı soğutma suyu sıcaklığı (ECT) sensörü
  • Emme havası sıcaklık (IAT) sensörü arızalı

Önemli Dikkat: Soğutma sistemi üzerinde çalışırken motorun kapalı ve soğuk olduğundan emin olun. Motor sıcakken, soğutma sistemi basınçlı ve çok sıcaktır ve dikkatli olmazsanız yanıklara veya diğer kişisel yaralanmalara neden olabilir.

Deneyimlerimize göre, bir P0128 arıza kodu için en olası çözümün termostatı değiştirmek olduğunu göstermektedir. Ancak P0128 OBD-II kodunda sorun giderme ve onarım hakkında bazı önerilerimiz şunlardır.

Soğutucu gücünü ve seviyesini doğrulayın

Soğutma fanı çalışmasını doğrulayın (olması gerekenden daha fazla çalışıp çalışmadığını kontrol edin). Gerekirse değiştirin.

Motor soğutma suyu sıcaklığı (ECT) sensörünün düzgün çalıştığını doğrulayın, gerekirse değiştirin.

Emme havası sıcaklığı (IAT) sensörünün doğru çalıştığını doğrulayın, gerekirse değiştirin.

Yukarıda saydığımız elemalar düzgün çalışıyor ise termostatı değiştirin

Aracınız eğer Nissan aracıysa, Teknik Servis Bültenlerini kontrol edin, çünkü motor soğutma su sıcaklığı (ECT)’nin P0128 kodunu düzeltmek için yeniden programlanması gerekebilir

Lütfen Dikkat: Araç yılı, markası ve modeline bakılmaksızın, Teknik Servis Bültenleri( TSB)’leri kontrol etmeniz önerilir, çünkü otomobil üreticisi tarafından bilinen bir düzeltme varsa, teşhis ve onarımda size zaman ve para kazandırabilir.