P2131 Arıza Kodu

17.01.2020
1.374
A+
A-
P2131 Arıza Kodu

P2131 Arıza KoduP2131 Arıza kodu Gaz Kelebeği Konum Sensörü F Devre Menzili / Performansı OBD-II Sorun Kodu olarak bilinir.

Teknik Açıklama

Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar “F” Devre Aralığı / Performans

Bu ne anlama geliyor?

Bu diyagnostik hata kodu jenerik bir güç aktarma organı kodudur, yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel olmasına rağmen, belirli onarım adımları marka / modele bağlı olarak değişebilir. Gaz Kelebeği konum sensörü, gaz kelebeği açıklığının miktarını ölçen bir potansiyometredir. Gaz kelebeği açıldığında, okunan değerde (volt olarak ölçülür) artış olur.

Elektronik kontrol Ünitesi (ECU), aracı kontrol eden ana bilgisayardır ve gaz kelebeği konum sensörüne (TPS) 5 Voltluk bir referans sinyali ile bir şasileme sağlar.

Genel bir ölçüm:

Rölantide = 0.5 Volt;

Tam gaz = 4.5 Volt.

Elektronik kontrol ünitesi (ECU), gaz kelebeği açısının belirli bir devir (RPM) için olması gerekenden daha büyük veya daha az olduğunu tespit ederse, bu kodu gösterecektir. “F” belirli bir devrenin, sensörün veya belirli bir devrenin alanını belirtir.

Araçtaki Belirtileri

P2131 sorun kodunun belirtileri şunları içerebilir:

  • Motor ikaz lambası yakması
  • Hızlanma veya yavaşlamada değişimler
  • Hızlanma sırasında siyah duman atması
  • Motoru çalıştırmama

Nedenleri

P2131 kodu, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının gerçekleştiği anlamına gelebilir

  • Gaz kelebeği konum sensörü aralıklı olarak hata verir
  • Kablo demeti sürtünüyor ve kablolarda açık veya kısa devre oluyor
  • Gaz kelebeği konum sensörü’de hatalı bağlantı
  • Bozuk elektronik kontrol ünitesi ( az olasılık)
  • Sökette veya sensörde su veya korozyon

Muhtemel Çözümler

1. Varsa bir motor test cihazı ile araca bağlantı kurun, gaz kelebeği konum sensörü için Rölantide ve Tam Gaz (geniş açık gaz kelebeği durumunda) değerlerinin ne olduğuna bakın. Yukarıda belirtilen özelliklere yakın olup olmadıklarını kontrol edin. Değilse, gaz kelebeği konum sensörünü değiştirin ve tekrar kontrol edin.

2. Gaz kelebeği konum sensörü sinyalinde kesintili bir açık veya kısa devre kontrolü yapın. Bunu yapmak için bir motor test cihazı kullanamazsınız. Bunun yerine bir osiloskopa ihtiyacınız olacak. Osiloskopunuzu bağlayın ve sinyali izleyin. Herhangi bir damla şeklinde frekans değişikliği veya sivri uç olmadan düzgünce yukarı ve aşağı doğru frekansları görmelisiniz.

3. Bu osiloskop testi aşamasında çizilen deseni izlerken söketi ve kablo demetini ile oynayın. sinyal bozuluyor mu? Eğer bozulma yoksa gaz kelebeği konum sensörü değiştirin ve tekrar kontrol edin.

4. Gaz kelebeği konum sensörü sinyaliniz yoksa, söketten 5 Volt referansı olup olmadığını kontrol edin. Varsa, şasi devresini açık veya kısa devre açısından kontrol edin.

5. Sinyal devresinin 12V olmadığından emin olun. Asla akü voltajı olmamalıdır. Eğer varsa, 12 volta karşı kısa devre ve onarım için devreyi takip edin.

6. Sökette su olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse gaz kelebeği konum sensörünü değiştirin.