Silindir Gömlekleri

01.03.2020
7.520
A+
A-
Silindir Gömlekleri

Silindir bloğundaki silindirik yuvalarına takılan, silindirik parçalara silindir gömleği denir. Silindir bloğuna takılan bu silindirik parçalar içinde güç üreten pistonlar çalışmaktadır.

Silindir bloğundaki yuvalarına kolayca takılıp sökülebilen silindir gömlekleri motor tamir ve yenileştirilmesinde pek önemli avantajlar sağlamaktadır. Silindir gömlekleri sayesinde motor tamir ve yenileştirilmesi, son derece kolay, basit, güvenli ve ucuz hale getirilmiştir. Bununla beraber gömlek, piston, segman ve piston pimleri beraberce değiştirildiği için fabrikasınca alıştırılmış parçalar kolayca alınıp takılabilmektedir. Böylece bu parçaların alıştırılmasında yapılabilecek işçi hataları daha başlangıçta önlenmiş olmaktadır.

Silindir Gömlek Çeşitleri: Motor tamirinde önemli avantajlar sağlayan silindir gömlekleri, kuru ve sulu gömlekler olmak üzere ikiye ayrılır.

1-  Kuru Gömlekler:

Silindir bloğundaki silindirik yuvalarına, sıkı geçirilen ince cidarlı çelik veya dökme demir gömleklerdir. Fabrikası tarafından kuru gömlekli olarak yapılan gömlekler, bloktaki silindirik yuvasına takıldığı zaman gömlek dış cidarına soğutma suyu temas etmez.

Kuru gömlekler bloktaki yuvalarına 1-2 tonluk bir basınçla oturtturulur. Gömlekler yerine takılırken gömlek dış yüzeyine gres veya başka herhangi bir şey sürülmez. Gömleklerin yuvasına tam oturmasını sağlamak için, gömlek üst kısmına 5-8 mm  genişlikte gömlek dış çapından  2-4  mm büyük bir fatura bırakılır. Silindir bloğundaki yerine pres veya özel çektirmelerle takılan bu gömleklerin, dış cidarları ile, bloktaki gömlek yuvası iç cidarı, gayet hassas işlendiği için silindirler deki yüksek sıcaklık, soğutma suyuna kolaylıkla geçebilmektedir. Orijinal kuru gömlekler, yerine takıldıktan sonra gömlek iç cidarında herhangi bir işlem yapılmaz.

Kuru gömlekli silindirler:

1-Soğutma sıvısı ile temasları  yoktur.

2-Silindir  gövdesine presle  geçmedir.

3-Çıkartıldıkları zaman deforme olacakları için tekrar kullanılamazlar.

 2- Yaş gömlekler

Silindir gövdesine takılan yaş gömlekler doğruda soğutma suyuyla temas ederler. Yaş gömlekler değiştirilebildiği için onarımları kolaydır. Silindiri yeniden büyütmek gerekmediği için farklı çapta pistona da ihtiyaç duyulmaz.  Bu tasarımın kusuru, paslanma ve delinme tehlikesinin olması ve silindir gövdesinin katılığının azalmasıdır.

Yaş  gömleklerde gömlek delinmesi

Sonuç olarak buda  gömlekte yaslanma yüzeyleri  arasında bir  esnemeye neden olur. Esneme neticesinde soğutma sıvısında havasızlık kabarcıkları oluşur.

silindir gömlek titreşimi

Kabarcıkların patlaması sonucun ortaya çıkan  basınç 1000 bar’ın üzerindedir. Soğutma sıvısında koruyucu katkı  kullanıldığında, koruyucu jel bu  basıncı gömlek duvarına iletmez. Koruyucu katkının kullanılmaması durumunda ise bu basınç gömlek duvarından malzeme  kırıntıları kopararak gömleğin kemirilmesine neden olur.

silindir aşınmaSilindir Aşındıkça Aşağıdaki Problemler Açığa Çıkar.

a) Aşınan piston

b) Aşırı motor yağ sarfiyatı

c) Kompresyon basıncının düşmesi sonucu yetersiz motor gücü

Kompresyon  segmanında aşıntı

Silindir içindeki aşırı aşıntı ve hasarlar esas olarak aşağıdaki nedenlerden meydana gelmektedir.

a) Yetersiz yağlama

b) Uygun yağ ve yağ filtresinin kullanılması

c) Hava emiş sistemi kanalıyla emilen toz

d) Hava-yakıt karışımının çok zengin olması

e) Aşırı ısınma

f) Aşırı soğuma