Yeni Nesil Dizel Yakıt Sistemleri Sınavı

Yeni Nesil Dizel Yakıt Sistemleri Sınavı

Yeni Nesil Dizel Yakıt Sistemleri

Rudolf Diesel ilk dizel motor çalışmasını yaptığı 1896 yılında dizel motorlarının bu kadar gelişeceğini ve bir devre damga vuracağını görse her halde inanamazdı. İlk içten yanmalı pistonlu motor da dizel yakıtı kullanan ve ismini de verdiği Dizel motorlar günümüz de teknolojik olarak çok büyük gelişme kat etti. Özellikle common rail yakıt enjeksiyon sistemi ile yakıtın püskürtme basıncı yükseltilerek motorda verim arttırılırken, ayrıca egzoz emisyonu da minimize edilmiştir. 

Daha önceleri ağır hizmet taşıtlarında kullanılan dizel motorlar 1990 yıllarından sonra binek araçlara uygulanmış ve bu sayede yakıt tasarrufu arttırılmıştır. 

Gelecekte ise dizel motorların sonuna yaklaştığı tezi ön plana çıkmaktadır. En son dizel motor üretiminin 2045 yılında tamamen üretimi bitirecekleri firmalar tarafından deklare edilmiştir. Tabi bu gidiş elektrikli otomobillerin gelişmesi ve çoğalması ile hız kazanacak belki de daha kısa süre de üretim bantlarında artık dizel motor üretimi sonlanacaktır.

Aşağıda yer alan test motorlu araçlar teknolojisi alanı, otomotiv elektromekanik ve iş makineleri dalında yer alan derse ait yeni nesil dizel yakıt sistemleri modülünde ki sınav değerlendirme sorularından oluşmaktadır. 

Diğer sınavlara ulaşmak için bu linki takip edebilirsiniz.

Youtube kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Yeni Nesil Dizel Yakıt Sistemleri

Başla
Sınavın Adı Yeni Nesil Dizel Yakıt Sistemleri
Puanınız %%PERCENTAGE%%
Doğru Sayısı %%SCORE%%
Yanlış Sayısı %%WRONG_ANSWERS%%
Durumunuz %%RATING%%

Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.