Akü Şarj Göstergesi

20.12.2019
467
A+
A-
Akü Şarj Göstergesi

Bir çok AKÜ bu şarj göstergesi ile donatılmıştır. Bu şarj göstergesi Akü şarj durumunu gösterdiği gibi, AKÜ içerisinde bulunan elektrolit yoğunluğunu da bize bilgi olarak verir. Bu şarj göstergesi, sadece tek bir akü hücresinde bulunduğundan, söz konusu gösterge sadece bu hücre için geçerlidir. Tarama sadece tek bir hücrede yapılmasına rağmen genellikle bir fikir vermeye yeterli olmaktadır.
Tam ve esaslı bir sonuca varılabilmesi için AKÜ test cihazı ile akünün kontrol edilmesi gerekmektedir.

Şarj göstergesinde görsel bir kontrol yapmadan önce bir tornavida sapı ile üst camın olduğu yere dikkatli bir şekilde tıklanması gerekmektedir. Göstergeyi olumsuz etkileyen hava kabarcıkları böylelikle ortadan kaybolur. Kontrol camının renk göstergeleri daha doğru olur.

AKÜ şarj göstergesinde üç farklı renk göstergesi vardır.

Yeşil: Yük durumu iyi, akü iyi durumda demektir. Standartlar dahilinde araçta elektrik alıcıları ve marş motoru kullanılabilir. Bunun Şarj göstergesindeki durumu ise aşağıdaki şekildedir.

Siyah: Yük durumu kötü, aküyü şarj etmeniz gerektiğini söylüyor. Araçta yüksek akım çeken Marş motoru çalışmaz dolayısı ile motor da çalışmaz. Bu durumda şarj göstergesinde aşağıdaki gibidir.

Sarıdan renksize: Elektrolit seviyesi düşük, aküyü değiştirin demektir. Bazı Akülerde ise saf su yoğunluğu kontrol edilerek saf su ilaveleri yapılır. Ama verim düşer ise sürekli mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.