Akü Şarj Göstergesi

20.12.2019
2.686
A+
A-
Akü Şarj Göstergesi

Hemen hemen her araç sahibi, aracının sebepsiz bir şekilde çalışmadığı bir duruma şahittir. Araç sahibi bir iki araştırmadan daha sonra anlar ki  aracının aküsü tamamen bitmiştir. Bu duruma şahit olabilmeniz için aracınızın kaputunu açarak aküye bakmanız yeterlidir.

Günümüz araçlarında karşılaşılan bu sorun küçük bir sorun da olsa sizi yolunuzdan etmeye yetmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için günlük araçta bulunan akünüzün sarj seviyelerini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu bahsettiğimiz sarj göstergesi aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi hemen akünüzün üzerindeki yuvarlak camlı gözdür. Bu gözü bir bez ile temizleyerek tozundan arındırmanız daha net görmenizi sağlayacaktır. Bez ile temizlikten sonra üst kısımdan camın içine bakmanız yeterlidir.

Bu yuvarlak camda aşağıda da anlattığımız gibi 3 tane renk ile karşılaşma olasılığınız vardır. Şimdi gelin bunlara sırası ile bakalım.

Bir çok AKÜ bu şarj göstergesi ile donatılmıştır. Bu şarj göstergesi Akü şarj durumunu gösterdiği gibi, AKÜ içerisinde bulunan elektrolit yoğunluğunu da bize bilgi olarak verir. Bu şarj göstergesi, sadece tek bir akü hücresinde bulunduğundan, söz konusu gösterge sadece bu hücre için geçerlidir. Tarama sadece tek bir hücrede yapılmasına rağmen genellikle bir fikir vermeye yeterli olmaktadır.
Tam ve esaslı bir sonuca varılabilmesi için AKÜ test cihazı ile akünün kontrol edilmesi gerekmektedir.

Şarj göstergesinde görsel bir kontrol yapmadan önce bir tornavida sapı ile üst camın olduğu yere dikkatli bir şekilde tıklanması gerekmektedir. Göstergeyi olumsuz etkileyen hava kabarcıkları böylelikle ortadan kaybolur. Kontrol camının renk göstergeleri daha doğru olur.

AKÜ şarj göstergesinde üç farklı renk göstergesi vardır.

Yeşil: Yük durumu iyi, akü iyi durumda demektir. Standartlar dahilinde araçta elektrik alıcıları ve marş motoru kullanılabilir. Bunun Şarj göstergesindeki durumu ise aşağıdaki şekildedir.

Siyah: Yük durumu kötü, aküyü şarj etmeniz gerektiğini söylüyor. Araçta yüksek akım çeken Marş motoru çalışmaz dolayısı ile motor da çalışmaz. Bu durumda şarj göstergesinde aşağıdaki gibidir.

Sarıdan renksize: Elektrolit seviyesi düşük, aküyü değiştirin demektir. Bazı Akülerde ise saf su yoğunluğu kontrol edilerek saf su ilaveleri yapılır. Ama verim düşer ise sürekli mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

Akü Şarj Göstergesi Nedir?