Akü Sensörü Nedir?

09.01.2020
2.516
A+
A-
Akü Sensörü Nedir?

Birçok modern otomobillerde akü sensörü bulunmaktadır. Bu akü sensörünü, pil sensörü olarak ta adlandırabiliriz. Genellikle, negatif akü terminaline veya kabloya monte edilirken, bazı otomobillerde, pozitif kutup başın da görebilirsiniz. Bazen de  araçların her iki kutup başında da görürseniz şaşırmayın.

Akü sensörü görevi nedir:

Aküye giden ve aküden gelen akımı ölçerken, ayrıca pilin voltajını, şarj durumunu ve sağlıklı olup olmadığını da ölçer. Bazı otomobillerde, pilin sıcaklığını bile ölçerler.

Araç Beyni (ECU), yakıt verimliliği ve daha uzun pil ömrü için şarj sistemi voltajını, rölanti hızını ve diğer parametreleri hassas bir şekilde ayarlamak için bu girişleri kullanır. Bu sisteme Akü Yönetim Sistemi denir. Sistem pilin zayıfladığını algılarsa, pil gücünden tasarruf etmek için navigasyon, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı koltuklar gibi bazı elektrikli aksesuarları kapatabilir. Bu durumda, araç gösterge panelinde bir uyarı mesajı görüntüler.

Akü sensörü özellikle Stop-Start özelliği olan araçlarda önemlidir, çünkü akü yönetim sistemi akünün aracı yeniden çalıştırmak için yeterli şarjı olduğunu doğrulamalıdır. Bataryanın şarjı düşükse, Stop-Start özelliği devre bırakılır. Stop-Start özelliği olan araçlarda şarj sistemi akımı genellikle daha yüksektir. Bu nedenle, bazı araçlarda, sensör çıkarılmışsa veya pil değiştirilmişse, Araç beyni (ECU) akü parametrelerini yeniden öğreninceye kadar Stop-Start özelliğini bir süre devre dışı bırakır.

Aracınız da Akü sensörü ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere birçok elektrik problemi; gevşek veya aşınmış akü kutup başları veya akü sensörü etrafındaki nem / korozyon dan kaynaklanabilir. Düzgün çalışması için akü sensörü temiz ve kuru olmalı ve kutup başları sıkı olmalıdır.

Akü Sensörü Sorunları

En yaygın sorun, kir, nem veya akü asidinin sensöre girip hasar vermesi veya kısa devre yapmasıdır. Örneğin, bazı araçlarda (BMW gibi) akü bagajdaki yan bölmede bulunur ve aküye akan su sensöre zarar verebilir. Arızalı bir Akü sensörü start-stop dahil çeşitli elektrik problemlerine sebep olabilir. Pil sensörü hassas bir aygıttır ve pilin bakımı veya çıkarılması esnasında da zarar görebilir. O yüzden kutup başını söküp takarken dikkat etmeliyiz.

Akü sensörünü kontrol etme

Otomobil üreticilerinde bazıları sensör pimleri arasındaki direncin ölçülmesi gerektiğini söylerken, bazıları ise sensörü test etmek için bir akü test aleti kullanmanızı önerir.

Akü test aleti kullanarak şarj durumunu, akü ömrünü ve pilin diğer parametrelerini kontrol edebilirsiniz. Uygun diyagnoz karşılaştırmalarını aracınızın servis kitapçığında bulabilirsiniz.

Akü sensörü ile ilgili bir arıza varsa, ilk adım, korozyon, çatlaklar, fiziksel hasar, gevşek akü kutup başları veya akü kablo bağlantıları, konektördeki aşınmış pimler veya kırık kablolar için göz ile kontrol yapabilirsiniz. Akü sensörünü atlayarak doğrudan negatif terminale bağlı herhangi bir ek elektrikli aksesuar varsa, bu da sorunlara neden olabilir.

Akü sensörlü bir araçta akünün değiştirilmesi / şarj edilmesi

Araçta akü akım sensörü varsa aküyü değiştirirken bazı önlemler almamız gerekir. Örneğin, bazı üreticiler negatif akü kutup başını sökmeden önce akü sensörünün bağlantısını kesmemizi önerir. Aynı Ampere sahip yedek akü de kullanmak da önemlidir.

Örneğin, Stop / Start sistemine sahip bazı araçlarda aşırı şarj etmeye duyarlı bir Absorbed Glass Mat (AGM) 12 volt pil bulunur. Değiştirirken, yalnızca AGM pilini kullanmanızı tavsiye edebilir.

Bazı araçlarda, yeni bir pilin bir tarama aleti (örn. BMW) kullanılarak Akü yönetim sistemine “kaydedilmesi” gerekebilir. Akü değişimi kaydedilmezse, Akü (güç) yönetim sistemi düzgün çalışmayabilir. Bazı Ford araçlarında, Akü değiştirildikten sonra Akü yönetim sisteminin sıfırlanması gerekebilir.
Aküyü bir akü sensörü ile güçlendirirken veya şarj ederken tel kelepçelerin nereye bağlanacağı da önemlidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bir yetkili serviste akü’yü değiştirmek iyi bir fikir olacaktır. Eğer yok ben bu işi kendim yapacağım derseniz, en azından aküyü değiştirmeden önce aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin veya biraz araştırma yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Fatih dedi ki:

  Merhaba keşke akü değişiminden önce okumuş olsaydım 🙂 vw Polo start stop akü değişiminden sonra start stop çalışmadı
  -aracın enerji ihtiyacı yüksek
  -motorun çalışması gerekli
  Araç aküyü görmüyor artık
  Bunun İçin ne yapmalıyım
  Akü sensörü bozulmuş mudur yoksa vas PC adaptasyon mu gerekir

  1. Motor Dersi dedi ki:

   Selamlar Fatih bey…
   Akü sensörünün bozulduğunu düşünmüyorum. Bunun için bir yetkili servis öneririm. Yetkili servis test cihazına bağlamanız da fayda var. Büyük ihtimal akü iletişim hattı kaybolmuş. Yeniden adapte olması gerekebilir. Bence siz artık müdahale etmeyin. Ayrıca sorunu çözerseniz buraya yazmanızı rica ediyorum. Diğer kullanıcılar için bir örnek teşkil etmiş olur.
   Geçmiş olsun.

   1. Mgnmgn dedi ki:

    Hocam 2020 model megan 4 aracım var daha 4 ay once aldım star stop çalışmadı servise gittim akü değişimi yaptilar sadece 2 gün çalıştı 1 aydan beri star stop yine devreye girmiyor servise tekrar gittim aküyü ölçtüler %60 cıktı ayrıca akü değişimi yaparken ellerinde çıkma akım sensoru varmış elimizde yok diye onu takmışlardı ama dediğim gibi araç br iki gün star stop devreye girmişti şimdi gittiğimde ise yapacak bisey yok diyorlar daha 0 km megan4 aracta bu olay gerçekten canımı sıkmaya başladı kızdım çıkma parca taktınız dedim o zaman sipariş verelim yenisi gelsin dediler sizce sorun nerden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olursanız sevinirim kırşehir gibi bir ilde tek servisin olması ve teknik personelin yetersiz kaldığı kanısındayım aracımin oyuncak olmasından endişe etmeye başladım yardım bilgi paylaşın nolur

    1. Motor Dersi dedi ki:

     Öncelikle geçmiş olsun.
     Yalnız yetkili serviste yapmış olduğunuz tüm işlemler servis sorumluluğundadır. Aracınız yeni ve garantide olduğu için Renault Danışma hattına sorunu bildirmenizi istiyorum. Aracınızı yetkisiz kişilere göstermemenizi istiyorum. Renault servisi aracınızın sorununu çözeceğini düşünüyorum.
     Araçlar komplike sistemler haline geldi maalesef. Start Stop sistemleri güçlü akü istediğinden sorununuz. Akü değişimi de yaptıklarında sorun çözülmediyse sensör değişimi yaparlar eğer sorun devam ederse akım kaçağı aramaları lazım. Mutlaka aracınızın bir bağlantısında şaşiye akım kaçağı vardır. Bu sorunu test cihazı ile akımları çeken alıcılar ölçülerek bulabilirler.
     Sorununuz çözüme kavuşursa buraya sebeplerini yazarsanız sevinirim. Allah yardımcınız olsun.

    2. kürşat onat dedi ki:

     merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum. henüz servise götüremedim. sorun çözüldüyse sebebini yazarmısınız.

     1. Motor Dersi dedi ki:

      Sorunu çözen arkadaşımız yardımcı olursa seviniriz.

 2. ahmet dedi ki:

  hocam aracımda farlar ve tüm aydınlatmaların ışık şiddeti artıp azalıyor. akü voltajını çalışırken ölçtüğümde sürekli değişken voltaj veriyor 12 ile 14.8 arasında gaz verdikçe değişiyor aracım start stop özelliği olan agm akülü bir araç
  akü sensörünün fişini cıkarınca sabit 14.4 volt şarj ediyor ama takınca sürekli değişiyor şarj voltajı buda sürekli aydınlatmaların şiddetini değiştiriyor. bir cözümü varmı acaba teşekkürler şimdiden

  1. Motor Dersi dedi ki:

   Alternatör de bulunan Regülatörünüze baktırın. O arızalanmış siz de…

   1. Ahmet dedi ki:

    Hocam akü sensorunide değiştirdim dinamonun kömürleri ve konjektorude değişti sorun aynı sürekli değişken şarj ediyor akü sensorunu takınca takmayinca sabit 14.4 takınca 12 ile 14.7 arasında gazverdikce değişiyor

    1. Motor Dersi dedi ki:

     Başka bir akü ile dene diyeceğim ama imkanınız var mı? Bilemiyorum.

     1. Ahmet dedi ki:

      Aküyü sıfır taktik agm özellikli akü . Acaba efb taksam bı zararı olurmu

     2. Motor Dersi dedi ki:

      Bence onu deneyin. Ama olmaz ise geri vermek şartı ile. Pek olur gibi gelmiyor. Aracınız Dacia mı? Eğer dacia ise tak gitsin.

     3. ahmet dedi ki:

      hocam aracımda fren geri kazanım özelliği varmış .megane 1.6 dcı sanırım bundan dolayı şarjı kendisi otomatik ayarlıyor yani araca gaz verice kesiyor şarja ihtiyac olduğunda dinamoyu devreye alıyor.buda lambalarda sönükleşme ve aydınlanma yapıyor 12.5 ile 14.5 arasında aydınlatma şiddeti değişiyor.ancak akü sensörünü söktüğümde hiç müdehale etmiyor 14.4 daima şarj ediyor.