Akü Sensörü Nedir?

09.01.2020
12.329
A+
A-
Akü Sensörü Nedir?

Birçok modern otomobillerde akü sensörü bulunmaktadır. Bu akü sensörünü, pil sensörü olarak ta adlandırabiliriz. Genellikle, negatif akü terminaline veya kabloya monte edilirken, bazı otomobillerde, pozitif kutup başın da görebilirsiniz. Bazen de  araçların her iki kutup başında da görürseniz şaşırmayın.

Akü sensörü görevi nedir:

Aküye giden ve aküden gelen akımı ölçerken, ayrıca pilin voltajını, şarj durumunu ve sağlıklı olup olmadığını da ölçer. Bazı otomobillerde, pilin sıcaklığını bile ölçerler.

Araç Beyni (ECU), yakıt verimliliği ve daha uzun pil ömrü için şarj sistemi voltajını, rölanti hızını ve diğer parametreleri hassas bir şekilde ayarlamak için bu girişleri kullanır. Bu sisteme Akü Yönetim Sistemi denir. Sistem pilin zayıfladığını algılarsa, pil gücünden tasarruf etmek için navigasyon, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı koltuklar gibi bazı elektrikli aksesuarları kapatabilir. Bu durumda, araç gösterge panelinde bir uyarı mesajı görüntüler.

Akü sensörü özellikle Stop-Start özelliği olan araçlarda önemlidir, çünkü akü yönetim sistemi akünün aracı yeniden çalıştırmak için yeterli şarjı olduğunu doğrulamalıdır. Bataryanın şarjı düşükse, Stop-Start özelliği devre bırakılır. Stop-Start özelliği olan araçlarda şarj sistemi akımı genellikle daha yüksektir. Bu nedenle, bazı araçlarda, sensör çıkarılmışsa veya pil değiştirilmişse, Araç beyni (ECU) akü parametrelerini yeniden öğreninceye kadar Stop-Start özelliğini bir süre devre dışı bırakır.

Aracınız da Akü sensörü ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere birçok elektrik problemi; gevşek veya aşınmış akü kutup başları veya akü sensörü etrafındaki nem / korozyon dan kaynaklanabilir. Düzgün çalışması için akü sensörü temiz ve kuru olmalı ve kutup başları sıkı olmalıdır.

Akü Sensörü Sorunları

En yaygın sorun, kir, nem veya akü asidinin sensöre girip hasar vermesi veya kısa devre yapmasıdır. Örneğin, bazı araçlarda (BMW gibi) akü bagajdaki yan bölmede bulunur ve aküye akan su sensöre zarar verebilir. Arızalı bir Akü sensörü start-stop dahil çeşitli elektrik problemlerine sebep olabilir. Pil sensörü hassas bir aygıttır ve pilin bakımı veya çıkarılması esnasında da zarar görebilir. O yüzden kutup başını söküp takarken dikkat etmeliyiz.

Akü sensörünü kontrol etme

Otomobil üreticilerinde bazıları sensör pimleri arasındaki direncin ölçülmesi gerektiğini söylerken, bazıları ise sensörü test etmek için bir akü test aleti kullanmanızı önerir.

Akü test aleti kullanarak şarj durumunu, akü ömrünü ve pilin diğer parametrelerini kontrol edebilirsiniz. Uygun diyagnoz karşılaştırmalarını aracınızın servis kitapçığında bulabilirsiniz.

Akü sensörü ile ilgili bir arıza varsa, ilk adım, korozyon, çatlaklar, fiziksel hasar, gevşek akü kutup başları veya akü kablo bağlantıları, konektördeki aşınmış pimler veya kırık kablolar için göz ile kontrol yapabilirsiniz. Akü sensörünü atlayarak doğrudan negatif terminale bağlı herhangi bir ek elektrikli aksesuar varsa, bu da sorunlara neden olabilir.

Akü sensörlü bir araçta akünün değiştirilmesi / şarj edilmesi

Araçta akü akım sensörü varsa aküyü değiştirirken bazı önlemler almamız gerekir. Örneğin, bazı üreticiler negatif akü kutup başını sökmeden önce akü sensörünün bağlantısını kesmemizi önerir. Aynı Ampere sahip yedek akü de kullanmak da önemlidir.

Örneğin, Stop / Start sistemine sahip bazı araçlarda aşırı şarj etmeye duyarlı bir Absorbed Glass Mat (AGM) 12 volt pil bulunur. Değiştirirken, yalnızca AGM pilini kullanmanızı tavsiye edebilir.

Bazı araçlarda, yeni bir pilin bir tarama aleti (örn. BMW) kullanılarak Akü yönetim sistemine “kaydedilmesi” gerekebilir. Akü değişimi kaydedilmezse, Akü (güç) yönetim sistemi düzgün çalışmayabilir. Bazı Ford araçlarında, Akü değiştirildikten sonra Akü yönetim sisteminin sıfırlanması gerekebilir.
Aküyü bir akü sensörü ile güçlendirirken veya şarj ederken tel kelepçelerin nereye bağlanacağı da önemlidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bir yetkili serviste akü’yü değiştirmek iyi bir fikir olacaktır. Eğer yok ben bu işi kendim yapacağım derseniz, en azından aküyü değiştirmeden önce aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin veya biraz araştırma yapın.