Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü

10.01.2020
8.282
A+
A-
Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü

Hepinize selamlar arkadaşlar. Sizler için güzel bir döküman hazırladım Bu dökümanımız da soğutma suyu sıcaklık sensörünü (E.C.T) işledim. Umarım beğenirsiniz. Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Şimdi başlayabiliriz.

Bilindiği üzere içten yanmalı motora sahip bir araçta, soğutma sistemi motorun çalışma sıcaklığını korur ve motorun aşırı ısınmasını önler.

Burada Anlatılan Kısaltmaları şimdiden aşağıda yazalım ki neyin ne olduğu daha iyi anlaşılsın.

Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü: (Engine Coolant Temperature – ECT)
Negatif Sıcaklık Katsayısı : (Negative Temperature Coefficient-NTC)
Silindir Kapağı Sıcaklık Sensörü : (Cylinder Head Temperature – CHT)
Motor Beyni – Elektronik Kontrol Ünitesi : (Electronic Control Unit – ECU)

Şimdi gelelim asıl konumuza biraz uzun olacak ama okumaya devam ederseniz bu konu ile ilgili önemli tamir bilgilerini sizlerle paylaşacağım. Arkadaşlar az yukarıda bahsettiğim gibi motor soğutma suyu sıcaklık sensörü veya (Engine Coolant Temperature) ECT, soğutma sıvısının sıcaklığını ölçer. Tipik bir motor soğutma sıcaklığı sensörü, Negatif Sıcaklık Katsayısı (Negative Temperature Coefficient-NTC) termistörüdür, bu da sıcaklık arttığında elektrik direncinin azaldığı anlamına gelir.  ECT sensörünün metal ucu soğutma sistemi kanallarından birine çıkar ve soğutma suyuna burası temas ederek buradan okumaya başlar.

(Bkz; Resim-1 / Resim -2)

Birçok otomobil markası birden fazla soğutma suyu sıcaklık sensörüne sahiptir. Çoğu otomobilde, birincil ECT sensörü, silindir kapağı çıkışına termostatın yanına veya termostat gövdesine monte edilir. İkinci bir soğutucu sıcaklık sensörü motorun başka bir kısmına veya radyatöre monte edilebilir. (Bkz; Resimler)

Bazı otomobiller ECT sensörü yerine veya ECT sensörüne ek olarak bir silindir kapağı sıcaklığı veya CHT sensörü kullanır. CHT sensörü aynı şekilde çalışır, ancak silindir kapağı metalinin sıcaklığını ölçer ve soğutma suyu ile işi olmaz. Bu, CHT sensörü soğutma suyunu görmese bile motor sıcaklığını doğru bir şekilde ölçer. Bu da motorda aşırı ısınmayı önlemeye yardımcı olur.

Yandaki resimde görüldüğü gibi ECT sensörü motor beynine (ECU) bağlıdır ve 5 volt’luk bir referans gerilimi sağlar. Bu modül ECT sensörü sinyalini sürekli olarak izler. Bu sinyale dayanarak, motor beyni (ECU) motor performansını ayarlar ve sıcaklık önceden belirlenen bir seviyeye ulaştığında elektrikle beslenen radyatör fanlarını çalıştırır.

Sensörden gelen sinyal eksikse veya beklenen aralığın dışındaysa; ECU, Motor arıza ışığını açar ve ilgili sorun kodunu belleğinde saklar.

ECT / CHT sensörü sorunları
Sık karşılaşılan sorunlardan biri, sensörün konektör içinde veya konektörde veya kablo demetinde zayıf bağlantıya sahip olmasıdır. Bu, ECU’ya gelen sinyalde kesintilere neden olur ve ECU arızayı gösterir. Bazı otomobillerde, bu sorunun belirtileri sıcaklık göstergesinin düzensiz okumaları olarak ortaya çıkar. Bu durum da Motor arıza korumalı modda çalışabilir örneğin Klima çalışmayı durdurabilir ve radyatör fanları sürekli çalışabilir.

Bu arıza test cihazında, P0117 (Motor Soğutucu Sıcaklık Sensörü Devresi Düşük) veya P0118 (Motor Soğutucu Sıcaklık Sensörü Devresi Yüksek) sorun kodlarını gösterecektir. Bu arızayı onarmak için, ECT sensörü konnektörüne çok yakın döşenen fren servosu vakum hortumu değiştirilmelidir.

Farklı bir arızalı araçta şanzımanın sağ ön tarafındaki kablo demeti sürtünmesinden bahsetmektedir. Kablolardan herhangi biri hasar görmüş veya kısa devre yapmışsa, ECT sensör kodları P0117 ve P0118 dahil olmak üzere birçok farklı sorun bu arıza kodlarına neden olabilir. Sorunu gidermek için kablo demeti onarılmalıdır.

Başka bir durum ise Sensör terminallerindeki veya konektöründeki korozyon da sensörle ilgili arızalara neden olabilir. sensör konektöründeki su kirliliği, P1285, P1299 ve / veya P0128 kodları. Korozyonun ciddiyetine bağlı olarak, konektör ve CHT sensörü temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

ECT sensörü ile ilgili birçok Motor Arıza koduna, kötü bir termostat veya sızıntı yapan bir kafa contası da dahil olmak üzere soğutma sistemindeki sorunlar gibi başka nedenler de neden olabilir. Sorun doğru bir şekilde teşhis edilmelidir. Tabii ki, ECT sensörünün pahalı bir parça olmadığı göz önüne alındığında, hatalı çalıştığından şüpheleniliyorsa değiştirilmesi de servisler tarafından önerilir.

Motor soğutma suyu sıcaklık sensörünü test etme yolları

Sensörün ucunun soğutma suyuna tam temas etmesi gerektiğinden, soğutma sisteminin içindeki düşük soğutma suyu seviyesi veya hava cepleri sensörden gelen sinyalin yanlış olmasına neden olabilir. Bu sorunlar ile uğraşmadan önce soğutma suyu seviyesi daima kontrol edilmelidir. ECT sensörü konnektörü hasarlı pimler veya korozyon açısından kontrol edilmelidir.

ECT / CHT sensörü Direncinin Test Edilmesi

Bunun bir yolu, sensörün farklı motor sıcaklıklarındaki direncini ölçmek ve değerleri servis kataloğunda listelenen değerlerle karşılaştırmaktır.

Örneğin, bu arabadaki ECT sensörünün direncini test ettik. Sensörün direnci sadece sensör devreden ayrıldığında ölçülebilir. Bunun nedeni, hala devreye bağlı herhangi bir elektrikli bileşenin direncini ölçerseniz, ölçümün doğru olmayacağıdır.

Multimetre (Ohm Metre) ile yaptığımız ölçmede Motor soğukken direnç 2.953 Ohm idi. Motor tamamen ısındıktan sonra 248,5 Ohm’a düştü. Bu sensör katalog değerlerinde çıktığında her hangi bir problem yok. tabiki sizin ölçtüğünüz aracın motoruna ait değerler farklılık gösterebilir,  bu durumu mutlaka servis değerleri ile karşılaştırınız.

ECT / CHT sensörü Voltajını Kontrol Etme

Sensörü test etmenin başka bir yolu, kontak açık motor çalışıp sensör söketi bağlıyke, sensör uçlarından voltajı ölçmektir. Sensör motor beyninden (ECU) 5 volt ile beslenir. Başka bir kablo ile sensör eksilenmelidir. Hem pozitif (+) voltajı hem de negatif (-) kontrol edilmelidir. Motor ısındıkça sensörün direnci düştüğü için voltaj da düşer.

Araba soğukken, 3.96 Volt ölçtük. Tamamen ısınmış bir motorda voltaj 0.988 Volt’a düştü. Sensör bağlantısı kesildiğinde, multimetre 5 Volt gösterecektir. Voltaj yoksa, devrenin açık veya şasiye kısa devre olduğunu bilirsiniz. Örneğin, sensör kablo demetindeki tellerden biri metal bir parçaya temas eder veya sürtünerek kısa devre yapabilir.

ECT veya CHT sensörü değerlerini diğer sıcaklık sensörleriyle karşılaştırın

Sıcaklığı ölçen başka bir sensöre örnek olarak emme havası sıcaklığı (IAT) sensörü verilebilir. Otomobil geceden beridir park edilmişse, motorun sıcaklığı (ECT veya CHT) ve girişte bulunan IAT sensörünün sıcaklığı çok yakın olmalıdır. Torque Lite Android uygulamasını kullanarak bir gecede park edilen (motor soğuk) arabanın her iki sensörünün okumalarını kontrol edebilirsiniz.

IAT sensörü girişte 0 ° C ölçerken, ECT sensörü -1 ° C ölçtük. Bu küçük farkın sebebi havanın sabahları metalden daha sıcak olmasındandır. Fark çok daha büyük olsaydı, sensörlerden birinin sıcaklığı yanlış ölçtüğü anlamına gelirdi.