Kızdırma (Isıtma) Bujisi Nedir?

09.01.2020
6.885
A+
A-
Kızdırma (Isıtma) Bujisi Nedir?

Kızdırma Bujisi Nedir?

Sadece Dizel motorlara özgü olan kızdırma bujisi; soğuk veya soğumuş motorun ilk çalıştırılması esnasın da motor içinde kalan, yanma için uygun sıcaklıkta olmayan, havanın ısıtılmasını sağlamaktır.

Kızdırma bujilerinin katalog değerlerine göre 5 ile 10 amperlik bir akımla çalışırlar. Eski nesil dizel araçlar da kızdırma bujileri motorun çalışması sonrasında devreden çıkarken, Yeni nesil araçlar da ise motor ısınana kadar ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) tarafından ara ara açılarak motora alınan havanın ısıtılması devam edebilir. Ara ara çalışmasında ki amaçları sıralayacak olursak.

1-Motoru ideal çalışma sıcaklığına hızlıca ulaştırarak parçaların sürtünmelerini azaltmak

2-Egzoz gazı emisyonlarını düşürmektir.

3-Soğuk motorun daha hızlı ısınmasını sağlamak

4-Yüksekliğe bağlı olarak atmosfer basıncının azalmasından dolayı sıkıştırma sonu sıcaklığının azalması

5-Rampa inişlerinde enjektörlerin (Cut-Off) a geçmesi ile silindir sıcaklığının düşmesi olarak sıralayabiliriz.

Kızdırma bujisi uyarı ışığı sadece ilk çalışmada yanar. Devam eden çalışmalar da göstergedeki uyarı ışığını göremezsiniz.

Kızdırma Buji’si Arızasını Nasıl Anlarız?

  • Arabanın sabah zor çalışması veya çalışmaması
  • İlk çalıştırma da vuruntulu veya tekleyerek çalışma
  • Egzoz gazlarının siyah çıkması
  • Isıtma buji arıza lambasının yanması

Kızdırma Bujisinin Kontrol Yöntemleri

1-Seri Lamba ile kontrolü: Akünün artı (+) kutbuna bağladığınız seri lambanın ucunu, Buji ucuna tuttuğunuz da seri lamba yanacaktır. Yanmaz ise bozuktur.

2-Akü İle Kontrol: Akünün artı (+) kutbuna bağladığını bir maşalı kablo ile ısıtma bujisinin ucundan tutturun. Isıtma bujisinin gövdesini (-) akünün eksi (-) kutbuna temas ettirin. Ucunun kor olmasını bekleyin. Dikkat: En fazla 8 sn tutmalısınız.

3-Ampermetre ile Kontrol: Pens ampermetreyi kızdırma bujisine takın ve kontağı açtıktan sonra akımı ölçün istenen değer tüm buji uçlarında aynı olmalı. Aynı değer göstermeyenler bozuktur.

Son olarak eğer ısıtma bujisi lambası göstergede sürekli yanıyor veya yanıp yanıp sönüyorsa kızdırma bujileriniz arızalıdır. Ayrıca şu da unutulmamalı araçta bazı arızalar kızdırma bujilerine de bağlı olabilir.

Örneğin Seat Cordoba da stop lambaları patlarsa gösterge de kızdırma buji ikaz ışığını yakıyor.

Aşağıdaki örnekte kızdırma bujisi ampermetre ile kontrol ediliyor.