Alternatif Motor ve Yakıtlar Bitirme Tezi

19.08.2020
992
A+
A-
Alternatif Motor ve Yakıtlar Bitirme Tezi

Bu yayınlarımızın tüm mühendislik fakülteleri ve teknik öğretmenler için yararlı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yer alan konulara ait bitirme tezlerini sitemiz motor dersinden indirebilirsiniz. Bu tezler ile ilgili olarak çalışma yapan değerli öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Umarım bu tezler bir çok bitirme tez yazımı için kaynak teşkil eder.

Ayrıca bu tezler otomotiv dalında okuyan öğrencilerimiz için de yararlı kaynaklardan bir tanesi olacaktır. Megep modülleri ile birlikte bilgiyi daha fazla harmanlayacaksınız.

Aşağıdaki tezler de giriş bölümleri yer alacağı gibi bu giriş bölümünden sonra tezi indirme linkinden bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Şimdiden sizlere gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Aşağıda yer alan alternatif motor ve yakıtlar tezimizi linkinden indirebilirsiniz. 

Tez No: 4

Konu: Alternatif Motor ve Yakıtlar

İnsanların yüz yıldan fazla bir süredir hayatlarına kolaylık getiren motorlu taşıtlar, hareketini sağlamak amacıyla mekanik enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu mekanik enerji ise, motor adı verilen ve ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir enerji dönüştürücüsü tarafından sağlanır.

İçten yanmalı motorlar, yakıtın içindeki kimyasal enerji bağlarını ısı enerjisine ve açığa çıkan ısı enerjisini de mekanik enerjiye çevirmek suretiyle çalışırlar. Yakıt olarak ise gerekli ısıyı, içten yanmalı motor çalışma prensiplerini bozmayacak şekilde karşılayabilecek her madde kullanılabilir. Neredeyse motor tarihiyle denk bir şekilde, bu amaçla petrol türevi yakıtlar, zamanla değişime uğrayarak da olsa, kullanılmışlardır. Peki günümüzde tatmin edici performans ve oturmuş sistemi olan bu petrol türevi yakıtlara neden alternatif aranmaktadır? Bu sorunu iki ana kısımda inceleyebiliriz. Bunlardan birincisi çevresel etkiler, diğeri ise enerji kaynağı olan yakıtın temin edilebilirliğidir.

TEZİ İNDİR