ABS Fren Sistemi Bitirme Tezi

30.07.2020
1.375
A+
A-
ABS Fren Sistemi Bitirme Tezi

Bu yayınlarımızın tüm mühendislik fakülteleri ve teknik öğretmenler için yararlı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yer alan konulara ait bitirme tezlerini sitemiz motor dersinden indirebilirsiniz. Bu tezler ile ilgili olarak çalışma yapan değerli öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Umarım bu tezler bir çok bitirme tez yazımı için kaynak teşkil eder.

Ayrıca bu tezler otomotiv dalında okuyan öğrencilerimiz için de yararlı kaynaklardan bir tanesi olacaktır. Megep modülleri ile birlikte bilgiyi daha fazla harmanlayacaksınız.

Aşağıdaki tezler de giriş bölümleri yer alacağı gibi bu giriş bölümünden sonra tezi indirme linkinden bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Şimdiden sizlere gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Aşağıda yer alan Abs fren sistemi tezimizi verilen linkten indirebilirsiniz. 

Tez No: 2

Konu: ABS Fren Sistemi

Günümüz otomobillerinde sürüş güvenliği çok büyük önem taşımaktadır. Kaygan zemin şartlarında, sürücünün kontrolsüz, panik frenlemesi sonucunda araç tekerleklerinin kızaklaması kaçınılmazdır. Bunun sonucu olarak da araç tamamen kontrolden çıkacak, çok tehlikeli bir manevra yapacaktır.

Çeşitli yol- zemin şartlarında aracın emniyetli bir şekilde frenleme yapması, tekerleklerin kayma yapmadan hareket etmesine bağlıdır. Fren sisteminden beklenen fonksiyon, aracın özellikle kaygan yol şartlarında uygun bir mesafede güvenli olarak durmasını sağlamasıdır. Bu anlamda otomobillerde kullanılan fren sistemleri, aktif güvenlik sistemi olarak tanımlanabilir. Bu sistemi destekleyen en önemli gelişme ise her türlü frenleme şartlarında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ABS’dir.

Ancak unutulmamalı ki ABS; lastik ve yol yüzeyi arasındaki tutma gücünü arttıramamakta sadece varolan bu kuvveti en iyi şekilde kullanmayı sağlamaktadır.

Motorlu araçlardaki temel fren sistemleri, bunların çalışmaları ve parçalarıyla birlikte arıza durumlarını da incelemeye çalışırken,ABS sisteminin de parça ve entegre sistemleriyle birlikte diagnostiğine de değinmeye çalıştık. Tüm bu konuların temelini fren dinamiği oluşturmaktadır.

TEZİ İNDİR