Otomatik Vites Kutuları Bitirme Tezi

27.10.2020
1.587
A+
A-
Otomatik Vites Kutuları Bitirme Tezi

Bu yayınlarımızın tüm mühendislik fakülteleri ve teknik öğretmenler için yararlı olacağını düşünüyorum. Aşağıda yer alan konulara ait bitirme tezlerini sitemiz motor dersinden indirebilirsiniz. Bu tezler ile ilgili olarak çalışma yapan değerli öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Umarım bu tezler bir çok bitirme tez yazımı için kaynak teşkil eder.

Ayrıca bu tezler otomotiv dalında okuyan öğrencilerimiz için de yararlı kaynaklardan bir tanesi olacaktır. Megep modülleri ile birlikte bilgiyi daha fazla harmanlayacaksınız.

Aşağıdaki tezler de giriş bölümleri yer alacağı gibi bu giriş bölümünden sonra tezi indirme linkinden bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Şimdiden sizlere gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Aşağıda yer alan otomatik vites kutusu bitime tezimizi linkinden indirebilirsiniz. 

Tez No: 8

Konu: Otomatik Vites Kutuları Bitirme Tezi

Giriş

Bir sürücü düz şanzımanlı bir aracı kullanırken, aracın hızını arttırmak için gaz pedalına basmanın yanında vites kolu kullanarak vites büyütür. Bir yokuştan aşağı inerken veya aracın bulunduğu hızda yokuşu çıkmak için, motorun gerekli gücü sağlayamadığı zamanlarda şanzımanda vites küçültülür.

Otomotiv sanayinin gelişimi araçların sayıları arttıkça, kullanım oranları da büyük ölçüde değişmiştir. Boş yollar artık geride kalmış, trafik yoğunlaşmış ve sürücüler her zamankinden daha dikkatli olmak zorunda kalmışlardır. Hızlı araç kullanımı giderek kısıtlanmaya başlamıştır. Bu koşullarda otomatik şanzıman araç kullanımını daha zevkli ve konforlu bir hale getirmekte ve yapılan araştırmalara göre, otomatik şanzımanlı taşıt kullanan sürücüler tekrar manuel şanzımanlı bir araca dönmek istememektedirler. Yine, otomatik şanzımanlı taşıtın sürücülerin kullanım boyunca tansiyonlarının ve kalp atış sayılarının daha düşük olduğu, dolayısıyla daha az stres içerisinde bulundukları belirlenmiştir. Bir başka çalışma sonucuna göre de, stressiz bir kullanım güvenlik üzerinde olumlu etki yapmakta ve otomatik şanzımanlı araçlar daha az kaza olayına karışmaktadırlar.

Otomatik şanzıman, ilk hareket vites değiştirme fonksiyonlarını yerine getirmekte ve bunu yaparken en doğru vites oranlarını sağlayabilmektedir. Sürücü sol ayağı, sağ eli ve beyni vites değiştirme ile meşgul olmadığından tüm dikkatini yola verebilmektedir motora uygun olarak tasarlanmış bir otomatik şanzıman ve kontrol sistemi, 0.4-0.6 saniyede yapılabilen vites değişimleri ile, klasik gazdan ayak çek-debriyaja bas-vites değiştir-tekrar hızlan prosedürüne göre çalışan manuel şanzıman karşısında üstünlük sağlamaktadır. Elektronik kontrol motor devrini izleyerek vites değişiminin zamanlamasını sürücüden daha hassas olarak yapabildiğinden yakıt ekonomisi manuel şanzımana göre daha iyi olabilmektedir. Son yıllarda geliştirilen akıllı otomatikler olarak tanımlanan versiyonlar ise, sürücünün kullanım tarzına adapte olarak vites değişim noktalarını değiştirebilmektedirler. Araç üzerinde bulunan muhtelif sensörler aracılığıyla hızlanma, kayma, motor devri şanzıman devri, yağ ısısı, gaz pedalı konum sensörü hareketi, pozisyonu ve tekerlek devirlerine ilişkin veriler kontrol ünitesine gönderilmekte ve bunlarla aracın viraja girip girmediğini, tekerleklerin yolu kavrayıp kavramadığını veya sürücünün hızlanmak, ren yapmak istediğini belirleyen ünite en uygun ünitesi, değişim noktasını ve hızlanma faktörlerini hesaplamaktadır.

Otomatik Vites Kutuları Tezi İndir

 ABSTRACT

Automotive makes our everyday activities go fast rather than the conservative common one, and automotive starts a new flow in this issue. This follows, people need some more comfort in this flow. With the speed of the development of sience and technology at the same time gear boxes start do develop as well.

First and furemost with the source needed, and especially to make the engine more efficiently, a gear box was perceived to be needed, in this manner instruments with the help of gear box, the first movement on speeding, on plain road, on hump and especially for reversing movement, suitable revolving mechanism is used for the wheels.

At first the primary one gear box’s adventure was slippery toothed with simple gear box, fast development had started much more good demand and comfort needs an with advance technology it becomes more easy to find the automatic gear box with toothed senkromeneli. Simple gear box is wanted to change however it is perceived that never changes it is much preferable. Therefore, people will be prevented from confronting complex mechanism, in that simple safety and comfortable driving will be enhanced.

At last in our time fast needs are changed, and for human being beside of comfort safety quality and economical so on and so forth, lost of new need are enhanced. The first place the biggest disadvantage of automatic gear box is that in consumes more amount of fuel, however, this sort of problem is vanishing in our future days. Especially with in our city people who suffer from traffic jam, automotive gear box is invented in order to be saved from the stress. With the existence of automotive industry instead of using the ECT automatic gear box the so called ECU controlled automatic gear box is used for electronic control system. In that the mistakes done by the people in driving will be lessen and eased. At last the horrible sound produced by the poor quality one will not any more been heard. But speaking of different kind of needs, for old model lovers the so-called hybrid one, half automatic gear box should not also be forgotten.

The used of fuzzy-logic which is used as a system for the computers in the automotive industry developing, and application of it has been started. The classical system 1-0 was phased out already and the one called fuzzy-logic was place in its exchange in a way that even the accustomed style of driving can be changed in relation to the ideal type of driving. Furthermore, new type of systems have been developing a coherent to taste of the drivers who use the automatic gear box, such as, according to their divergents as to sport, comfortable and as similar to it.

In agriculture’s as the development of technology in computer is going fast its works perhaps may handle easily, we must not forget that people should be taken for consideration in every breakthrough. Maybe one day, aside from gear box people will be looking forward for another things, of course time will show.