Dizel Motorların Tercih Edilme Nedenleri

20.06.2020
1.127
A+
A-
Dizel Motorların Tercih Edilme Nedenleri

Dizel Motorların Tercih Edilme Nedenleri

Bir çok yerde sürekli bu sorular ile karşılaşmaktayız. Biz de bu yazımız da merak edilen konulara değinmeye çalışalım istedik. Evet arkadaşlar soru şu. Acaba neden Dizel Motor Tercihinde bulunursunuz. Şimdi Bu konuyu biraz açalım.
Dizel motorun Benzinli motora göre belli başlı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıda yazdığımız gibi gerçekleşmekte olup tabii ki bu avantajlarının yanı sıra bir dizel motorunun benzinliye karşı dezavantajlarını da görmek mümkündür. En önemli dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Dizel Motorun Dezavantajları

 1. İlk Alım Maliyeti: Dizel motora sahip bir aracın ilk alım maliyetinin yüksek olmaktadır. Muadili bir benzinli bir motora sahip araca göre neredeyse 10 ile 20 bin TL fark vardır. Tabii ki bu fark üst segment araçlarda daha da değişken olmaktadır.
 2. Servis Maliyeti: Servis bakım maliyetlerine bakacak olursa benzinli motora sahip bir araca göre neredeyse 2 katı bir fark vardır. Buna sebep değişen parçaların sayı olarak fazla olması ve parça maliyetlerinin yüksek olması.
 3. Ani İvmelenme:  Dizel motora sahip bir aracın ani ivmelenmesi daha zayıftır. Yani 100 Km/h hıza çıkış süresi daha uzun olur.
 4. Parça Pahalı: Dizel motorlu araçların parçaları benzinli motora sahip bir araca göre parça maliyetinin yüksek olması da düşündürür.

Pekala bu kadar dezavantaja nazaran avantajları acaba nedir onları da şu şekilde sıralayabiliriz.

Dizel Motorun Avantajları

 1. Yakıt sarfiyatı: Dizel motoru aynı özelliklere sahip bir benzin motorunun harcadığı yakıtın ½ si kadar yakıt harcar.
 2. Verim: Buhar makinaları, benzin motorları ve dizel motorları arasında verimleri yönünden bir karşılaştırma yapılırsa, en yüksek verimin dizel motorlarında olduğu görülür.
  Buhar makinaları……………………………% 15
  Benzin motorları……………………………%24
  Dizel motorları………………………………% 37
 3. Eksoz gazlarının durumu: Benzin motorlarında eksoz dan zehirli bir gaz olan karbon monoksit (CO) çıkmasına karşın, dizel motorlarında eksoz dan zehirsiz ve zararsız bir gaz olan karbon dioksit (CO2 ) çıkmaktadır.
 4. Yangın tehlikesi: Dizel yakıtı olan motorinin tutuşma derecesi(65oC), benzine göre daha yüksek olduğundan yangın tehlikesi daha azdır.
 5. Motor gücü : Dizel motor gücü benzinli motorlardan fazladır.

Çünkü;
Motorun her devrinde istenen güce göre yakıt miktarı ayarlanabilir.
Yanma sabit basınç altında oluşmaktadır.