Eksantrik Milinin Aşınmaları

22.03.2020
1.871
A+
A-
Eksantrik Milinin Aşınmaları

En yaygın hasar türleri kırık veya aşırı sürtünme sonucu hasarlanmış eksantrik milleridirKırılma, eksantrik milinin serbestçe çalışmasını önleyen yanlış montajdan (eksende olmayan kepler) kaynaklanmıştır. Sürütnerek aşınma ise, yatakların doğru kombinasyonda sıkılmaması veya motorun yetersiz yağlanmasından kaynaklanır.

Montaj için, üretici tarafından belirtilen montaj aparatlarının eksantrik milinin doğru bir şekilde konumlandırılabileceği şekilde kullanılması gerekir. Doğru konumlandırılmaması, bileşenler üzerinde aşırı baskıya neden olur ve bu da en zayıf noktada kırılmaya neden olabilir.

Motor üreticileri komple tamir setinin kullanılmasını önerir. Buna, eksantrik mili ile ilgili parçalar (eksantrik mili, yatak kovanları, yatak kapakları için vidalar, iticiler, muhtemelen külbütör kolları için aksesuarlar ve gerekli yardımcı malzeme) dahildir. Birlikte verilen komple tamir setler, eksantrik milini değiştirirken meydana gelen hataları ve bunun sonucunda ortaya çıkan hasarı ortadan kaldırır .

Sıkışmış Eksantrik Mili

Aşağıdaki resimlerde eksen dışı bir yatağın neden olduğu sürtünme sonucu aşınmış eksantrik mili örneklerini görmektesiniz. Eksantrik mili dönmekte zorlanıyor ve sıkışıyor ise bunun sonucu milin kırılması söz konusu olur. Mil yataklarının dışındaki yağ ve kirleticiler radyal boşluğu azaltır ve daha sonra sürütnmelere yol açar. Montajdan önce yatak yüzeylerini ve yatak bileşenlerini (Kusunet v.b.) uygun bir yağ sökücü madde  ile temizlemenizi öneririz.

aşınmış kam mili

Aşağıdaki resimde ise yine dönerken sıkışarak aşınmış olan yatakları görmektesiniz.

Aşağıdaki resimde ise kam milinin bağlı olduğu ana yataklardaki aşınmaları görmektesiniz.