Fren Sistemi Arıza Tesbiti

10.06.2020
3.068
A+
A-
Fren Sistemi Arıza Tesbiti

Aktif güvenliğin en önemli unsuru aracın fren sistemleridir. Bir sürücü olarak aracımızın fren sistemlerinin durumunu bilmemiz gerekir. Peki acaba aracımızda ki frenleri durumu nasıl kontrol ederiz. Size bu konu biraz zor gelse de siz aslında aracınızdaki fren sistemlerinin kontrollerini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede kendi aracınızın fren arızası teşhisini koyabilirsiniz.

Şimdi gelelim bir araçta fren sistemi nasıl kontrol edilir hep birlikte ona bir bakalım.

1-Frene pedalına bastığınızda metal metale sürtünmeye benzer rahatsız edici bir ses çıkıyor ve fren pedalı titriyorsa, fren sisteminde bir arıza var demektir. Bu gibi durumlarda fren etkinliği azalır ve sürüş güvenliği de tehlikeye girer. Buna sebep olan fren balatanızda bulunan aşınma miktarını sürücüye sürtünme sesi ile bildirmek için bulunan balataya bağlı bir yaydır. Böyle bir ses ile karşılaşırsanız en kısa sürede balatalarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer geciktirirseniz fren diskleriniz vaktinden önce aşınmaya başlayacağınız dan ekstra masraf demektir. Bu yüzden fazla zaman geçilmeden servise gitmelisiniz.

Ayrıca bazı araçlarda fren balatasının aşındığını, yukarıda resimdeki gösterge panelinde bulunan fren ikaz lambasının yanması ile de anlayabilirsiniz.

2-Frene pedalına bastığınızda, fren pedalı debriyaj yumuşaklığında döşemeye kadar iniyorsa, fren ana merkezinde bir sorun var demektir. Bu gibi durumlarda fren Westinghouse’unda, ana merkez bölgesinde bir kaçak olup olmadığı araştırılır. Bu bölgelerde hidrolik yağı lekeleri varsa, ana merkezin yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

3-Yüksek hızla giderken frene basıldığında pedal ve direksiyon titriyorsa, frenlerde problem var demektir. Bu da fren disklerinin kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Titreme, disklerin incelmesi ve yüzeyinin farklı bölgelerden aşınmasından kaynaklanır. Çözüm, disklerin ve fren balatalarının değiştirilmesidir.

4-Ani bir şekilde frene basıldığında, otomobil sağa veya sola çekiyorsa, fren ayarlarında bir dengesizlik var demektir. Frene basıldığında hangi tarafa çekiyorsa, o tarafın freni iyi tutuyor demektir. Frenin dengesiz tutması çok tehlikelidir. Freni dengesiz olan bir araçla ani fren yapmak gerektiğinde, aracın devrilme riski vardır.

Tekrar söylemek gerekirse frenlerinizin her servis bakımlarında kontrol edilmesi sizin ve sevdiklerinizin hayatı demektir.

Yazan
Motorlu Araçlar Tekn.Öğretmeni
Abdullah YANIK